צפו: לינץ' באנשי ביטחון באירן

תמונות דרמטיות מגיעות מהמדינה שמדאיגה אותנו יותר מכל – אירן. מתנגדי המשטר מנסים ללכת בעקבות מצרים ויוצאים לרחובות ב-30 ערים. אלפי סטודנטים יצאו במצעד מחאה נגד אחמדינג'אד וקראו: "מוות לדיקטטור"

אווירת המהפכה בעולם הערבי מראה אותותיה גם באירן, משם מגיעים דיווחים על אלפי אזרחים שצועדים ברחובות הבירה למרות האיסור.

המשטר האירני נערך להפגנות מבעוד מועד עם כוחות רבים שהתפרסו ברחובות כשהם מצויידים בגז מדמיע ובאמצעים נוספים לפיזור הפגנות. ההפגנות מתקיימות ב-30 ערים שונות במדינה. עדי ראייה מדווחים שבזמן ההפגנות חגו בשמי אירן מסוקים של המשטרה. מאוחר יותר התקבלו דיווחים על כך שכוחות הביטחון ירו גז מדמיע על המפגינים.

המפגינים יצאו לרחוב במחאה על שלטונו של הנשיא מחמוד אחמדיניג'אד, תחת הכותרת "יום הזעם". בסרטון המצורף נראים מפגינים מבצעים לינץ' באיש ביטחון. בימים האחרונים התקיימה התארגנות דרך אתרים חברתיים כמו פייסבוק וטוויטר, שמובלת על ידי תומכי מפלָגות האופוזיציה, כשהזרם הבולט בהם הוא "התנועה הירוקה" של תומכי מנהיג האופוזיציה מיר חוסיין מוסאווי.

מתנגדי המשטר צבעו מדרכות בירוק-לבן

בשעות הבוקר דווח שבעקבות הדיווחים על ההתקוממות, הוחלט להחמיר בתנאי כליאתו של מוסאווי, ששוהה במעצר בית בחודשים האחרונים. בנוסף נאסר על אשתו לצאת מביתה ונותקו כל קווי הטלפון השייכים למשפחה. ההפגנות האחרונות במדינה נערכו לפני יותר משנה, אך הופסקו בהתערבות אלימה של משמרות המהפכה.

רוב הדיווחים מאירן מגיעים בכל זאת באמצעות הרשתות החברתיות, שהגישה אליהן נפרצה על ידי מספר גולשים. מספר גולשים דיווחו על אלפי סטודנטים מאוניברסיטת שריף שמפגינים במתחם. חלקם אף הצליח להעלות סרטון המתעד את ההפגנה. בסרטון אחר תיעד מפגינים שהחליפו את צבעי המדרכות לירוק - צבעם של מתנגדי המשטר האירני. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק