טקס יום השואה הבינ"ל באו"ם

שבועיים אחרי שטקס הזיכרון לשואה באו"ם נדחה, העצרת הכללית עורכת היום את האירוע המיוחד תחת הכותרת "הגבורה והחמלה" של הנשים אשר סלבו מזוועות הנאצים.את הטקס העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט. צפו בנאומו של שר הביטחון אהוד ברק

באיחור של כשבועיים מציין היום ארגון האומות המאוחדות את יום השואה הבינלאומי. את הטקס העברנו כאן בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט. בין המשתתפים בטקס: מזכ"ל הארגון באן קי-מון ושר הביטחון אהוד ברק.

במועצת האסיפה הכללית של האו"ם החליטו לפני שש שנים שיום שחרור מחנה אושוויץ בפולין יהיה יום השואה הבינלאומי. עם זאת, בשל מזג האוויר הסוער בחופה המזרחי של ארה"ב, נדחה הטקס עד היום. מטה האו"ם בניו יורק מציין את הטקס תחת הכותרת "הנשים בשואה, גבורה וחמלה".

טקסים נוספים נערכו בעוד 63 מוסדות של האו"ם ברחבי העולם, כולל המרכזים בטהרן, בקהיר ובביירות. האו"ם משדר ומפרסם את האירועים בתקשורת הבינלאומית ומביא את לקח השואה לכל רחבי העולם. נשיא גרמניה כריסטיאן וולף אמר בטקס שנערך בסוף ינואר באושוויץ כי "כל דור צריך ללמוד על השואה כדי למנוע אסון שכזה בעתיד".

"מדינת ישראל - נקמתם של הנספים"

מזכ"ל האו"ם באן קי מון אמר בפתח נאומו כי "אנו מכבדים היום את מיליוני היהודים שנרצחו במהלך השואה, ממש כמו קרוביו של השר ברק שנהרגו בטרבלינקה. אנו זוכרים גם את בני המיעוטים, הצוענים וההומוסקסואלים שנרצחו. אנו אומרים כאן - לעולם לא עוד".

"אנו לומדים שיעור חשוב לאנושות", הוסיף קי מון. "לעולם לא אשכח את תפקידי - לכן אני עובד קשה לקדם את לימודי השואה יחד עם ארגונים כמו "יד ושם", זאת בכדי להילחם בגזענות, בדעות קדומות וברדיפות".

שר הביטחון אהוד ברק נאם בעברית. "תחת שמי אירופה ראינו את הפשעים החומרים באנושות. ראינו רציחות של אנשים רק בגלל שהם יהודים. בגטו, מאות אלפים ניסו לשרוד את חיי הגהנום ולשמור על צלם אנוש. סבי וסבתי נרצחו בגטו אלקה, בתם ברחה לפלסטינה יחד עם תינוק - התינוק הזה הוא אני".

"באפריל 1943 פרץ גטו וורשה , נערות ונערים עם רימונים ואקדחים מאולתרים לחמו במשך שבועות נגד הגסטפו", המשיך ברק. פעם אחר פעם הם הצליחו להבריח את הנאצים, עד שהנאצים שרפו את הגטו כולו. חלק מהלוחמים נהרגו, חלק הצליחו לברוח. לא היה להם סיכוי לנצח את הגסטפו , אבל ללחימה שלהם יש מסר של שמירה על ערכים אנושיים. האנשים הללו שברחו בנו יותר מאוחר קיבוץ בגליל".

"שנים לאחר מכן ראיתי בטקס מסיימי קורס טייס חניכה מטיסה מטוס קרב , מטובי הטייסים אמרו לי שהיא באה מקיבוץ בגליל - רוני צוקרמן, טייסת הקרב הראשונה של חיל האוויר".

"כך קמנו כעוף החול, מהלוחמים בגטו ורשה, שני דורות לטייסת קרב בצה"ל. אנו צריכים לזכור היום שני לקחים: האחד - שואה לעולם לא עוד. השני- מדינת ישראל עצמאית וחזקה היא הכרח. היא נקמתם של הנספים, היא חלומם", סיכם ברק.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק