חוקרים: גילינו למה אנשים הולכים בשנתם

מדובר בתופעה מביכה, מסוכנת ובעיקר מסתורית. אבל עכשיו טוענים מדענים אמריקנים שהצליחו להבין מה גורם לאנשים ללכת מתוך שנתם: כרומוזום פגום שעובר בתורשה

למה הולכים מתוך שינה? (daily mail)

חוקרים אמריקנים מאמינים שמצאו את הסיבה לסהרוריות והצליחו לשפוך מעט אור על התופעה המסתורית. לטענת המדענים, כרומוזום פגום שעובר בתורשה הוא שגורם לאנשים ללכת מתוך שנתם.

צוות מדענים מאוניברסיטת וושינגטון בחן ארבעה דורות של משפחה אחת, שבה תשעה מתוך 22 סובלים מהבעיה. בבדיקות גילו החוקרים שכל התשעה נושאים את המוטציה על כרומוזום 20.

על פי הנתונים, 10% מהילדים ואחד מתוך 50 מבוגרים סובלים מבעיות של הליכה מתוך שינה. במרבית המקרים התופעה נעלמת כאשר הילדים גדלים, אך אם לא היא יכולה לגרום לה לנזק: חלק מהסהרורים מדווחים על מתח, דיכאון ועייפות יתר.

אבל לפעמים זה נגמר בצורה חמורה הרבה יותר. ידוע על לא מעט מקרים בהם יצאו אנשים ההולכים מתוך שינה מביתם, נהגו במכונית, נפגעו או פצעו אחרים. בדרך כלל ההתקפים מתחילים מוקדם בלילה ויכולים להימשך בין שניות לשעות - מבלי שהאדם שסובל מהבעיה בכלל זוכר דבר אחרי שקם.

ד"ר כריסטינה גורנט, מנהלת המחקר, אומרת שטרם ברור אילו גנים אחראיים לפגם בכרומוזום 20, אך משוכנעת שמדובר בפריצת דרך: "הממצאים יוכלו לנו למצוא טיפול חדש לתופעה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק