מה הקשר בין אנטישמיות לויקיליקס?

ישראל שמיר, סופר ועיתונאי ישראלי, הידוע בדעותיו האנטישמיות, עומד במרכז תחקיר שיתפרסם הערב ברשת ה-BBC על מקים אתר ההדלפות "ויקילקס", ג'וליאן אסאנג'. העובדה ש"ויקיליקס" מודה בגלוי על שיתוף הפעולה עם מכחיש השואה, מעלה שאלות לגבי מניעי האתר והאידיאולוגיה העומדת מאחוריו

ישראל שמיר - ישראלי ואנטישמי (אתר הבית של שמיר)

הסערה סביב דמותו המסתורית של ג'וליאן אסאנג' נמשכת: על רקע פתיחת השימוע היום בעניין הסגרתו האפשרית של מייסד אתר ההדלפות "ויקיליקס", המואשם בעבירות מין, לשבדיה, רשת ה-BBC תשדר הערב תחקיר הצפוי לשפוך אור נוסף על הפרשה. בנוסף ייחשפו פרטים חדשים על מערכת היחסים של אסאנג' עם העיתונאי הישראלי ישראל שמיר, הידוע בדעותיו האנטישמיות.

שמיר, המוכר גם תחת השמות יוראן ירמאש ואדם ארמאש, הוא סופר ועיתונאי עצמאי המשתף פעולה עם "ויקיליקס", ואף תואר בעבר על ידי בכיר באתר כדובר שלהם ברוסיה. בין היתר, מספק שמיר ל"ויקיליקס" שירותי תרגום וניתוח לשפה הרוסית, ומצידו הוא פרסם מאמרים עם מידע ממסמכים שיצאו משגרירות ארה"ב בבלארוס, מסמכים שהגיעו לידיו הבלעדיות על ידי אתר ההדלפות.

שמיר מזדהה כעיתונאי רוסי-ישראלי, אך מוכר בעיקר בזכות דעותיו האנטישמיות ואנטי ישראליות. הוא עצמו מאמין כי "האנטישמיות כלל לא קיימת" בעולם, וכי מדובר ב"מושג מומצא וריק מתוכן." באחד מספריו כתב כי "יהודים עשירים רוכשים את אמצעי התקשורת כדי לכסות ולהסתיר את פשעי אחיהם".

שמיר מוכר בעולם כמכחיש שואה

באתר הרשמי שלו, שמיר מגולל את תולדות חייו: הוא טוען שנולד בסיביר ב-1947, עלה ארצה ב-1969, התגייס לצנחנים ואף נלחם במלחמת יום הכיפורים. לדבריו, לאחר מכן עבר לגור בלונדון שם עבד ברשת ה-BBC. עם חזרתו לישראל ב-1980, שמיר כותב שהצטרף ככתב למערכת עיתון "הארץ" ולאחר מכן, לדבריו, שימש כדובר מפלגת מפ"ם.

בנוסף לעבודתו העיתונאית, שמיר כתב מספר ספרים ואף עסק בתרגום. בין היתר, הוא תרגם ספרים של ש"י עגנון לרוסית. ב-1992 שמיר קיבל אזרחות שבדית וב-2004 התנצר והצטרף לכנסייה  האורתודוכסית. בשנים האחרונות הוא מחלק את זמנו בין מוסקבה ליפו.

שמיר מפרסם באתר שלו מאמרים אנטישמים שכתב, כמו מאמר המגן על כנס הכחשת השואה שנערך בטהרן ב-2006. במאמר אחר טען שההגדרה של יהודי היא "אדם שלא מסוגל לגבש עמדה מוסרית אובייקטיבית". בנוסף, מפרסם שמיר באתר גם מאמרים של כותבים אחרים, ביניהם מאמר שנוי במחלוקת של פול אייזן, בו נטען כי הנאצים לא עשו שימוש בתאי גזים.

שמיר שתואר כאנטישמי ומכחיש שואה על ידי עיתונים שונים ברחבי העולם. העובדה ש"ויקיליקס" מודה בגלוי על שיתוף הפעולה עימו, מעלה שאלות מסוימות לגבי מניעיו של הארגון והאידיאולוגיה שמנחה את בכיריו.

במאמר שפורסם לאחרונה בבלוג הרדיקלי קאונטרפאנץ', שמיר טוען כי נציגי התוכנית "פנורמה" ב-BBCיצרו איתו קשר במהלך הפקת התוכנית המוקדשת לאסאנג' שתשודר הערב. שמיר כותב כי נודע לו מנציגי התוכנית שהמשדר יכלול מידע חדש על הקשר שלו עם אסאנג' ו"ויקיליקס"' וציין כי התוכנית אף השיגה הודעות אלקטרוניות פרטיות שהוא עצמו שלח לאסאנג'.

שמיר מעריך במאמר כי ה-BBC ינסה להכפיש את שמו של אסאנג' באמצעות הדגשת הקשר שלו לאדם המוכר כאנטישמי ומכחיש שואה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק