טוני בלייר קורא למובארק לפרוש

ראיון מיוחד עם מי שהיה ראש ממשלת בריטניה, שליח הקוורטט למזרח התיכון טוני בלייר. מצרים הייתה במשך עשרות שנים ידידת אמת של בריטניה, אבל זה לא מפריע לבלייר, ממש כמו אובמה לקרוא למובארק לפרוש לאלתר

ראש ממשלת בריטניה ושליח הקוורטט של האו"ם למזרח התיכון לשעבר טוני בלייר, התארח בראיון מיוחד ב"אולפן שישי". בלייר דיבר על תקוותיו לגבי המהפכה במצרים ועל היחס המורכב עם מובארק, שהיה עריץ אך גם ידיד.

"אנשים מודאגים שמהמפכה נראית צעירה, אבל הכוונה שלה מוסלמית", אמר בלייר בתחילת הראיון. "אבל אנחנו עכשיו בישראל, שהיא דמוקרטיה", אמר, "אני מגיע מדמוקרטיה ועלינו לשאוף שגם המצרים ירצו דמוקרטיה". בלייר ציין כי לדעתו המצרים שואפים לדמוקרטיה ורוצים בחירות חופשיות והוגנות.

בלייר התייחס לשינוי במצרים כבלתי נמנע וטען כי כעת יש לפעול על מנת להבטיח שהשינוי הזה אכן יהיה לטובה. לטענת בלייר, על העולם המערבי לפעול על מנת להשפיע בנושא המבנה החוקתי והדמוקרטי שיתגבש במצרים אחרי המהפכה.

בלייר טען כי סוגיית מובארק היא בעייתית לכל המנהיגים בעולם כיום. משום שמחד, כולם היו ביחסים טובים איתו, אך מאידך, אין ספק שהוא עריץ. בלייר הסכים שמובארק היה רודן מאז ומתמיד, אך טען שהמבט מבחוץ על מובארק הציג מנהיג אמיץ המועיל לתהליך השלום. "לא ראיתי את מובארק כאזרח", אומר בלייר, "תמיד הייתה לי מערכת יחסים טובה איתו".

רוצים לקבל עדכונים שוטפים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק