"ויקיליקס" מועמד לפרס נובל לשלום

חבר פרלמט נורווגי הציע לוועדת פרס הנובל לשלום את אתר ההדלפות "ויקיליקס". אם יזכו האתר ומייסדו המבוקש בפרס היוקרתי, וושינגטון עלולה לכעוס מאוד. לא מזמן הוענק לנשיא אובמה פרס נובל לשלום - חודשים ספורים לאחר בחירתו

אתר ההדלפות "ויקיליקס" מועמד לפרס נובל לשלום לשנת 2011, כך הודיע הערב חבר פרלמנט נורווגי בשם סנור ואלן, שגם היה זה שהציע את המועמדות. לדבריו, ויקיליקס הוא "אחד מהתורמים החשובים ביותר לחופש הביטוי ולשקיפות במאה ה-21".

אם האתר אכן יזכה בפרס היוקרתי, הדבר צפוי לעורר ביקורת על ועדת הפרס, שכבר החליטה להעניק שני פרסים באחרונה למועמדים שנויים במחלוקת: הפעיל הסיני הכלוא ליו צ'יאבו ונשיא ארה"ב ברק אובמה, מספר חודשים בלבד לאחר בחירתו לנשיאות.

ויקיליקס: האמריקנים תמכו בהפלתו של מובארק

רק בימים האחרונים פורסמה עוד הדלפה מבית היוצר של "ויקיליקס", רלוונטית מתמיד למהומות במצרים. האתר תיאר את מגעיו של פעיל אופוזיציה מצרי עם גורמים אמריקנים רשמיים בקהיר ובוושינגטון.

על פי הדיווח, וושינגטון, כביכול ידידתו הטובה של מובראק, ידעה ואפילו שיתפה פעולה להפלתו. פעיל אופוזיציה מצרי טען בפני פקידי ממשל בוש בסוף 2008 כי מפלגות שונות מכל הקשת הפוליטית במצרים הסכימו לשתף פעולה על מנת להדיח את מובארק מהשלטון לקראת הבחירות שהיו אמורות להיערך השנה.

על פי המסמך, אנשיו של הנשיא בוש הם אלו שהזמינו לווישנגטון את פעיל האופוזיציה, ששמו נמחק מהמסמך. "כמה ארגוני אופוזיציה, ביניהם אל וואפד החילוני‎, מפלגת קראמה המערבית, מפלגת א-תג'אמוע (ההתכנסות), האחים המוסלמים ותנועות סוציאליסטיות, כולם הסכימו להשתתף יחדיו בבחירות הדמוקרטיות שיביאו לקיצו של הנשיא מובראק", נכתב.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק