האם מבצעי פיגועי הטרור ב-11/9 עדיין מסתובבים חופשי?

עד היום הורשע רק אדם אחד במעורבות בפיגועי הטרור הרצחניים של 11/9, לפני קרוב ל-10 שנים. עם זאת, הדלפה חדשה של אתר ויקיליקס מעלה כי ייתכן ש-4 חשודים נוספים מסתובבים חופשי, וזאת למרות שב-FBI יודעים שאחד מהם, לפחות, עדיין נמצא בגבולות ארה"ב. "היו להם שמות של טייסים ומספרי טיסות", נכתב במזכר שהודלף

קרוב לעשור מאז סדרת הפיגועים של 11/9, והדלפה חדשה של אתר ויקיליקס חושפת כי ייתכן שארבעה חשודים מרכזיים בביצוע מעשה הטרור עדיין לא הובאו למשפט צדק כדי לדון במעורבותם בפרשה. על פי הפרסום, על אף החשדות המרכזיים נגד הארבעה, הם מעולם לא נעצרו מאחר שהחוקרים סברו כי אין מספיק ראיות נגדם.

הדברים מתפרסמים היום בדיילי טלגרף ובפוקס ניוז, כשהפרסום נשען על מסמכי אתר ההדלפות שתיעדו התכתבויות שונות בין שגרירות ארצות הברית בדוחא שבקטאר, משם הגיעו ארבעת החשודים - משל אלהרג'י, פחד עבדוללה, עלי אלפייד ומוחמד אל מנסורי - לבין משרד ההגנה בוושינגטון.

"עובדי המלון חשדו בשלושה"

תחילת הפרשה כחודש לפני הפיגוע, אז טסו אלהרג'י, עבדוללה ואלפייד מלונדון לארצות הברית. על פי הפרסום, הם ביקרו במנהטן ובוושינגטון הבירה ואפילו ערכו סיור במרכז הסחר העולמי, בפסל החירות ובבית הלבן. לאחר מכן טסו השלושה ללוס אנג'לס, שם התאכסנו במלון עד יום לפני פיגוע הטרור הרצחני.

לפי המזכרים שנחשפו, "החשד של עובדי הניקיון במלון גדל כשהם שמו לב שברשות השלושה נמצאים מדים של טייסים, מספר רב של מחשבים ניידים וחבילות שהיו ממוענות לדמשק, לירושלים, לקאבול ולעמאן".

עוד נחשף במזכרים כי מראה החדר בלוס אנג'לס שבו התאכסנו השלושה נראה יותר כמו מעבדה. "לאנשים היה מכשיר טלפון שחובר למחשב, מדפסת ואף היו בחדר ניירות רבים ועליהם מספרי טיסות, שמות של טייסים, שמות של חברות תעופה ואפילו זמנים", נכתב באחד המזכרים.

עוד נמצא בחקירת ה-FBI המקדימה כי כרטיסי הטיסה ואף החדר במלון מומנו על ידי אישים שהורשעו בעבר בביצוע פיגועי טרור, אך לא צוין באילו פיגועים מדובר.

אחד מהחשודים עדיין נמצא בגבולות ארה"ב

יום לפני הפיגוע בתאומים היו אמורים השלושה לטוס לוושינגטון הבירה פעם נוספת, אך במקום זאת העדיפו לטוס ללונדון, כשגם הפעם כרטיסי הטיסה שלהם ממומנים על ידי "טרוריסטים מורשעים". במסמך אף מצוין כי הטיסה שעליה היו אמורים להיות השלושה בדרכם לוושינגטון היא זו שנחטפה בסופו של דבר והתרסקה לתוך בניין הפנטגון.

מנסורי עצמו, ששמו מעולם לא פורסם בהקשר לפיגועים, חשוד בכך שסייע לשלושת חבריו להיכנס לארה"ב ואף סיפק להם אמצעי ריגול ותמיכה נוספת כדי שיצליחו במטרתם. לחוקרים היה ידוע כי מנסורי עצמו חי מספר שנים בקליפורניה, אך כיום מיקומו לא ידוע.

לדברי גורמי אכיפת החוק בארה"ב, לא מתנהל כיום מצוד אחרי הארבעה, כשידוע שלפחות אחד מהם נמצא גם בימים אלו בתוך גבולות המדינה. יצוין כי עד כה הורשע במעורבות בפיגוע רק אדם אחד - אזרח צרפתי בשם זכריאס מוסאווי, שכעת מרצה מאסר עולם בכלא בקולורדו.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על המתרחש בעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק