אובמה בנאום מצב האומה: אמריקה היא ביתם של החולמים בגדול

נשיא ארה"ב נאם הלילה את נאום מצב האומה השנתי בפני שני בתי הקונגרס. הנשיא התייחס לאתגרים העומדים בפני ארה"ב, מבפנים ומבחוץ. "נדאג לקדם את מערכת החינוך האמריקנית", אמר הנשיא. בנושא אמר הבטיח אובמה למנוע נשק גרעיני ממשטרי טרור וממדינות מסוכנות, והצהיר כי השנה יצאו חיילי ארה"ב מעירק

נשיא ארה"ב ברק אובמה נאם הלילה את נאום "מצב האומה" השנתי בפני שני בתי הקונגרס האמריקנים. השנה התרכז הנשיא בנאומו והסביר על תהליך השיקום הכלכלי של ארה"ב לאחר המשבר הגדול, המאמץ הממשלתי ליצור עוד מקומות עבודה והניסיון לשפר את מצבה של מערכת החינוך האמריקנית. כמובן שגם נושאי מדיניות החוץ לא נפקדו מדבריו של הנשיא.

"מה שיבוא בעתיד ייקבע על ידי העבודה המשותפת שלנו מחר ולא על ידי ישיבה עכשיו", הצהיר הנשיא, "אני מאמין שאנחנו יכולים לעבוד היטב ביחד. גם רפובליקנים וגם דמוקרטים. השאלה עכשיו היא לא מי ינצח את הבחירות הבאות, אלא אם מאמציה של האומה לקידום אזרחיה ישתלמו".

"ניצור מקומות עבודה למורים"

לאחר פתיחת נאומו התפנה אובמה לעסוק בסוגיית החינוך. "ההורים צריכים לתת חשיבות למדע - לא רק לפוטבול", אמר הנשיא, "אנו נספק למורים את האמצעים לקדם את התלמידים, ובמקביל ניצור תכניות שיקדמו את המורים". אובמה נתן כדוגמה את יחסה של דרום קוריאה למורים, ואמר כי הממשלה פועלת ליצירת עשרות אלפי משרות נוספות למורים, בעיקר במקצועות המדעיים.

בהמשך הזכיר אובמה את המלחמה הקרה, ואמר כי רק אם ארה"ב תמצב את עצמה כמקום שמושך אנשי עסקים - האומה תנצח. "הכלכלה האמריקנית היא עדיין היצרנית ביותר בעולם, באמריקה משקיעים במפתחי הטכנולוגיות המתקדמות והאינטרנט. כך ניצחנו את הסובייטים, המצאנו את נאס"א וכך יצאנו משרות וגם הגענו לפניהם לירח", אמר הנשיא.

"השנה נוציא את חיילינו מעירק"

לקראת סיום נאומו התייחס הנשיא לנושא מדיניות החוץ של ארה"ב. "אנו צריכים להביס את מתנגדי האנושות בכל מקום ותמיד נשאף לצדק ולחירות. המלחמה בעירק הגיעה לקיצה ואנו נוציא את חיילינו משם, אך אנו ממשיכים במאבקנו נגד אל-קאעידה ולא ניתן להם להשתלט על אפגניסטן". אובמה סיכם את התייחסותו לארגון הטרור והבטיח לראשיו כי "אמריקה תביס אתכם".

גם ההתחמשות הגרעינית זכתה להתייחסות במהלך הנאום. "אירן צריכה לנטוש את שאיפותיה הגרעיניות שלה וכך גם צפון קוריאה, אנו עומדים נאמנים לבנות בריתו ונמנע גרעין מטרוריסטים וממשטרים מסוכנים". הנשיא בירך על השינויים במשטר בדרום סודן, וגם הביע תמיכה באנשי תוניסיה.

"זה לא יהיה קל לעמוד בכל האתגרים שאנו מציבים לעצמנו", סיכם הנשיא אובמה, "אנו מאמינים באותו החלום. אמריקה עושה דברים גדולים והיא ביתם של האנשים שיכולים לחלום. אני לא יודע איך נגיע למקום הטוב שמעבר לאופק - אבל אני יודע שנגיע לשם".

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק