צפו: מושתלת הגרון הראשונה מדברת

12 שנים אחרי שאיבדה את קולה הטבעי למחלת גרון ונאלצה להחליף אותו בקול מתכתי המופק ממכשיר, ברנדה ג'נסן עמדה אתמול מול רופאים ועיתונאים ודיברה בקולה הטבעי. יכולת הדיבור הושבה לה באמצעות ניתוח חסר תקדים – השתלת גרון. צפו בה מדברת

ברנדה ג'נסן מארצות הברית איבדה את קולה בעקבות סיבוכים של מחלות גרון לפני 12 שנים. מאז היא נשמה דרך צינור בגרונה ותקשרה עם סביבתה בקול רובוטי, באמצעות מכשיר אותו הצמידה לגרון. אולם כעת, היא האדם הראשון בעולם הצפוי להחלים לחלוטין מהשתלת גרון מלאה.

השימוש בתיבת הקול החיצונית היה מתסכל ומשפיל לדבריה. "ילדים תמיד היו מסתכלים עליי בתמיהה", נזכרת ג'נסן, "הם היו שואלים אם אני רובוט", היא אומרת. אך באוקטובר האחרון, עשו רופאים היסטוריה כאשר הצליחו להשתיל גרון פנימי שלם במקום גרונה הפגום. הגרון נלקח מתורם, שנהרג בתאונת דרכים והוא הושתל במלואו, כולל מיתרי הקול, הוורידים וקצות העצבים.

אתמול, שלושה חודשים אחרי הניתוח, גרונה של ג'נסן החלים במידה מספקת. אמש, היא פתחה את פיה ודיברה לראשונה מזה 12 שנים בקולה האמיתי ולא בקולו המתכתי של מכשיר הדיבור. "זה פשוט מדהים", אמרה ג'נסן במסיבת עיתונאים, "הרופאים מצאו את הקול שלי", אמרה נרגשת. אמנם היא עדיין זקוקה לצינור בגרונה על מנת לנשום, הרופאים עתידים להסיר אותו בקרוב והיא צפויה לחזור לתפקוד נורמלי לחלוטין.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק