הקצין הנאצי הבכיר יוסגר לישראל?

הוא חתם על צו "הפיתרון הסופי", כיהן כסגנו של הימלר, נתבע באשמת רצח עם, עינוי וחטיפה - אבל ד"ר ברנהארד פרנק עדיין חי בשלווה בגרמניה. נציגי התביעה שהוגשה נגדו פנו לח"כ בילסקי, שיבקש מהכנסת לדרוש את הסגרתו לישראל. מיקומו של בכיר ה-אס.אס נחשף כשצעיר יהודי התחזה לניאו-נאצי וראיין אותו

בחודש דצמבר הוגשה לראשונה בבית משפט בארה"ב תביעה אזרחית נגד פושע נאצי בכיר, קצין אס.אס וסגנו של היינריך הימלר - ברנהארד פרנק.

את פרנק, שנחשב לפושע הנאצי הבכיר ביותר שחי כיום, חשף סטודנט יהודי צעיר שהתחזה לנאו-נאצי וראיין את מי שחתם על פקודת "הפיתרון הסופי" במשך מאות שעות מצולמות. הצעיר, מארק גולד, הופתע לגלות את פרנק חי בשלווה בגרמניה.

נציגי התובעים, כך מפרסם הבוקר "ידיעות אחרונות", פנו לאחרונה לח"כ זאב בילסקי (קדימה), יושב הראש לשעבר של הסוכנות היהודית, בבקשה שיעלה בכנסת הצעה לדרוש את הסגרתו של פרנק לישראל. לפי הדיווח, הבקשה הועברה לאחר שהתברר לתובעים כי השלטונות בגרמניה אינם פועלים נגד בכיר קציני ה-אס.אס.

ח"כ בילסקי סיכם עם יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, ח"כ דני דנון (ליכוד), שמחר תקיים דיון מיוחד בנושא. ח"כ דנון אמר לאחר הבקשה כי "אם בכיר נאצי ברמתו של פרנק עדיין נמצא בין החיים, מדינת ישראל חייבת להביאו למשפט צדק בכל דרך אפשרית ובהקדם".

4 שנים של שיחות הביאו לתביעה

לאחר שנים ארוכות של מחקר ועבודה סמויה בגרמניה, תבע אמריקני צעיר שהתחזה לנאו-נאצי, את ד"ר ברנהארד פרנק, קצין נאצי בכיר, שחתם על הצו הראשון שהורה על "הפתרון הסופי" במלחמת העולם השנייה.

חוקר השואה הצעיר מארק גולד צילם ותיעד מאות פגישות שקיים עם ד"ר פרנק לאורך 4 שנים, כשהוא מתחזה לצעיר נאו-נאצי שמעריץ את פועלו של בן ה-97 הגרמני. הוא דובב אותו לגבי מעשיו ולגבי תפקידו במשטר הנאצי.

"עברו למעלה משישה עשורים מאז שברנהארד פרנק לקח חלק מכריע בתכנית ההמתה הנאצית, אך בהינתן טשטוש הזהות שלו והיעדר אמצעים חוקיים, הדבר הוביל להחלטה להגיש תביעה אזרחית ולפרסם את פשעיו - לכל הפחות, ולאפשר לעולם להכיר ולהוקיע את המעשים", אמר גולד, שקרוביו היהודים היו בין המיליונים שנרצחו כתוצאה מהפקודות עליהן חתם ד"ר פרנק.

התביעה האזרחית מאשימה את פרנק ברצח עם, עינוי, חטיפה ופשעים נגד האנושות. יחד עם גולד חקר ותבע את פרנק גם ברטון ברנשטיין, אחיו של המלחין לאונרד ברנשטיין, אשר גם קרוביו נרצחו בשואה. מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה בה מוגשת תביעה אזרחית נגד פושע נאצי.

ד"ר ברנהארד פרנק היה קצין בכיר ביחידת העלית הנאצית, ה-אס.אס, וסיים את המלחמה בדרגת אוברשטרומבאנפיהרר הבכירה. הוא כיהן כסגנו של היינריך הימלר, מנהיג ה-אס.אס והגסטפו, ולאחר מכן התקדם וקיבל פקודות ישירות מהיטלר.

בראיונות המצולמים, שאמורים להוות את רוב הראיות בתביעה, מודה בין השאר פרנק שב-28 ביולי, 1941, הוא חתם באופן אישי על "פקודת ההתחלה" שאישרה את ההוצאות להורג ההמוניות הראשונות שבוצעו ביהודים, בביצות פריפייט, סמוך לגבול פולין-בלארוס-אוקראינה. מדובר בצעד הראשון שהתחיל את "הפתרון הסופי" - תכנית העל הנאצית להשמדת העם היהודי.

הפושע הנאצי תועד מטייל בפארק - גרמניה מסרבת להסגירו

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק