באירן חגגו: "לא נכנענו ללחץ"

שר החוץ האירני בירך על ההסכם שהושג לאחר מגעים אינטנסיביים, וטען כי ההסכם הושג בזכות העמידה של העם האירני. "העם האירני הנפלא עמד בפני הלחצים - הם מעדיפים דיאלוג והתקדמות". ברחובות אירן רבים יצאו לחגוג בספונטניות והביעו תמיכה בזריף

"הישג דיפלומטי עצום": אזרחים אירנים רבים יצאו הלילה (שישי) לרחובות הערים הגדולות וחגגו את הסכם המסגרת עם המעצמות. התומכים הניפו שלטים של חמינאי ורוחאני - וגם של הגיבור החדש, שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף. עם חזרתו היום לאירן, צפוי לזכות זריף לכבוד של מלכים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר ההצהרה המשותפת והרשמית, הרשה לעצמו זריף לברך על ההסכם שיאפשר לאירן להמשיך בפיתוח יכולות גרעיניות ויקל בסנקציות. שר החוץ שוחח עם כתבים אירנים ושיבח בפניהם את עמדתו של העם האירני במהלך הדיונים, תחת איום בסנקציות נוספות: "ההתנהגות הוכיחה שהעם האירני לא מתפשר ולא נכנע ללחצים בכל מה שקשור לאינטרסים שלו".

"העם האירני הנפלא עמד בפני הלחצים ועמד לצד מנהיג המהפכה חמינאי - האירנים מעדיפים חוכמה ודיאלוג והצעות בונות", הוסיף זריף העייף. זריף אמר כי ההסכם הסופי יבוסס על האינטרסים והדרישות של העם האירני, והעריך כי מועצת הביטחון של האו"ם תתמוך ביישום ההסכם.

בישראל מודאגים: "להגביר את הלחץ להסכם טוב יותר"

שר החוץ האירני מתח ביקורת על התנהלות המערב בשנים האחרונות: "אירן הייתה קורבן של הבטחות שבורות רבות בעבר - אנחנו רוצים לוודא שאם ההבטחות יופרו שוב, נהיה בטוחים והאינטרסים שלנו לא יישכח". בהמשך דבריו הגדיר זריף את ההסכם כ"צעד גדול קדימה - עצרנו מעגל שלא שירת אף אחד. אני מקווה שבסוף התהליך נוכל לפתור את כל הבעיות, לפתוח אופקים חדשים ולהתקדם".

לעומת החגיגות באירן, בישראל גוברת הדאגה מההסכם: נשיא ארצות הברית ברק אובמה שוחח הלילה עם ראש הממשלה נתניהו, שהביע בשיחה "את התנגדותה הנחרצת של ישראל למסגרת ההסכם עם אירן, המהווה סכנה חמורה לישראל, לאזור ולעולם. עסקה המתבססת על מסגרת זו תאיים על קיומה של ישראל".

"רק שלשום אמרה אירן ש'השמדתה של ישראל איננה נתונה למשא ומתן'. בימים הרי גורל אלה מאיצה אירן את חימוש שלוחות הטרור שלה במטרה לתקוף את ישראל. העסקה הזו תיתן לגיטימציה לתוכנית הגרעין האירנית, תחזק את הכלכלה האירנית ותגביר את התוקפנות והטרור האירני ברחבי המזרח התיכון ומעבר לו", הוסיף נתניהו. "עסקה כזו לא תחסום את דרכה של אירן לפצצה אלא תסלול את הדרך אליה. זה יגביר את הסיכונים להתחמשות גרעינית אזורית ולמלחמה. האלטרנטיבה היא לעמוד בנחישות ולהגביר את הלחץ על אירן עד להשגת הסכם טוב יותר".