היורשת: הבת של לה-פן בראש הימין הקיצוני בצרפת

אמש בצרפת, מול אלפי תומכים נלהבים, העביר ז'אן-מרי לה-פן את שרביט הנהגת מפלגת "החזית הלאומית" לבתו, מרין לה-פן. ז'אן-מרי, שכונה לא פעם "פאשיסט", הקים את המפלגה, שדוגלת בעיקר במניעת הגירה וגירוש מהגרים. בצרפת נותנים ללה-פן הבת סיכויים לא רעים להגיע לנשיאות

מפלגת הימין הקיצוני בצרפת, "החזית הלאומית", מינתה היום את מרין לה-פן כמנהיגתה החדשה, במסיבת עיתונאים חגיגית.

מרין לה-פן היא בתו של המנהיג המיתולוגי של הימין הקיצוני בצרפת, ז'אן-מרי לה-פן, היו"ר הקודם של המפלגה ומי שייסד אותה ב-1972. מקורות במפלגה מסרו כבר אתמול ששני שלישים מהקולות שייכים לה, כנגד יריבה ברונו גולניש.

"החזית הלאומית", שעיקר מצעה הוא נגד הגירה ונגד מהגרים, נודעת כאחת התנועות הקיצוניות ביותר בצרפת, אך לה-פן הבת טוענת כי היא רוצה לשבור את התדמית האלימה והגזענית של המפלגה.

האב: "סירבתי להיכנע לדיקטטורה של משטרת המחשבות"

אביה של מרין, ז'אן-מרי בן ה-82, נשא אמש נאום פרישה קרבי במיוחד והתעקש ש"הגירה אינסופית" מאיימת על שלומה של צרפת. "כל דבריי הוסתו מהכוונה האמיתית... מפני שסירבתי להיכנע לדיקטטורה של משטרת המחשבות", אמר לה-פן, שלא פעם כונה "פאשיסט" בארצו, מולדת המהפכה.

לקול תשואותיהם של תומכיו הוסיף כי עתיד המפלגה תחת הנהגה חדשה, תלוי אך ורק באנשי "החזית הלאומית". "אני מבטיח בידיכם את גורל התנועה שלנו... את האיחוד שלה".

בתו של המייסד, והמנהיגה החדשה, בת 42, הריעה לאביה בדמעות. למרות שחמשת הניסיונות של ז'אן-מרי לה-פן להתמנות לנשיא נכשלו בזה אחר זה, המפלגה גדלה מאוד בשנים האחרונות תחת שרביטו.

פאשיזם רך

הפרשנים הפוליטיים בצרפת מדברים היום על דור חדש של מנהיגי ימין קיצוני, בראשם עומדת לה-פן, שמנסים לנער את המורשת הפאשיסטית הישנה עם מסרים רכים יותר.

חלק מאמינים שמרין, שתומכת בהפלות ובזכויות נשים, גרושה פעמיים ואם לשלושה ילדים, אף מסוכנת יותר לנשיא ניקולא סרקוזי, מאשר אביה הקשיש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק