בנקאי שוויצרי חושף את "החשבונות המלוכלכים"

רודולף אלמר, בכיר במערכת הבנקאות השוויצרית, מאס בחוסר המוסר של המוסדות הכלכליים. הוא החליט לעשות מעשה והעביר ל"וויקיליקס" אלפי שמות ופרטי חשבונות של מפורסמים וחברות שמעלימים מיסים ומלבינים כספים דרך שוויץ. " אני משחרר את המידע כדי לחנך את החברה", אמר אלמר, שיסגיר עצמו מחר לשוויץ

רודולף אלמר. רובין הוד משוויץ (the guardian)

רובין הוד - גרסת הבנקאי השוויצרי: חשבונות בנקים של 2,000 עשירים ומפורסמים ושל איגודים וחברות, ובהם חומרים מפלילים על העלמות מס פוטנציאליות, יועברו לידי אתר ההדלפות "ויקיליקס".

בשעות הצהריים תתקיים בלונדון מסיבת עיתונאים מיוחדת של ויקיליקס בנושא. רודולף אלמר, אחד הבנקאים הבכירים ביותר בשוויץ, חשף בפני האתר את סודות חשבונות הבנקים ומחר הוא צפוי לעמוד למשפט במדינתו.

אזרחים וחברות מרחבי העולם כולו בלחץ. הפרטים על החשבונות, שכוללים העברות והפקדות מתועדות על דיסקים, כבר הוצגו לנציגי ויקיליקס בלונדון. בין בעלי החשבונות ישנם לפחות, 40 פוליטיקאים, כך אמר הבנקאי השוויצרי המדליף לעיתון ה"אובזרבר" הבריטי.

"המערכת בלתי מקצועית וחסרת מוסר"

אלמר נמצא כעת במאוריציוס, לשם נמלט. מיד לאחר מסיבת העיתונאים היום הוא צפוי להסגיר את עצמו לידי שוויץ ולעמוד, כאמור, לדין. בעבר היה המדליף הבכיר אחראי על החשבונות שנוהלו באיי קיימן, ועובד שכיר של הבנק השוויצרי החזק, בנק "ג'וליוס בר". עכשיו הבנק מאשים אותו בגניבת מידע.

הבנקאי המדליף לא לבד. הוא עומד בראש קבוצה של בנקאים ומנהלים שמאסו במערכת וטוענים שהיא בלתי מקצועית, חסרת מוסר ואפילו "מעודדת פעילות פלילית של מוסדות כלכליים בכל העולם".

מערכת הבנקאות השוויצרית, וול סטריט וה"סיטי" של לונדון, הם הגופים המובילים את הבנקאות העולמית, המערכת השוויצרית מפורסמת במיוחד בשירותים שהיא נותנת ללקוחות מרחבי העולם, לעיתים לעסקים ולהכנסות עם מעמד חוקי בעייתי.

"האיש הנורמלי משלם גם כן"

אלמר אמר שהוא משחרר את המידע "כדי לחנך את החברה". הרשימה שהדליף חושפת גופים ואנשים שמבקשים "להשתמש בחשאיות השוויצרית כמסך שמחביא העלמות מס".

הגופים מגיעים מארצות הברית, בריטניה, אוסטריה, גרמניה "ומכל מקום בעולם". לפי עיתון ה"גארדיאן" הבריטי, מצוינים שם שמות של אנשי עסקים, פוליטיקאים, אמנים, סוחרי נדל"ן, חברות, סוחרי אומנות, יאכטות, יהלומים ותכשיטים, סוסים ועוד".

"אני לא יוצא נגד בנק אחד מסוים, אלא  נגד המערכת כולה", אמר אלמר ל"אובזרבר" והוסיף, "עבדתי עבור כמה בנקים ואני בטוח בדבר אחד שהבנק יודע - שהמנהלים יודעים שהכסף מוברח כדי להימנע מתשלום מיסים והלבנת כספים".

אלמר נעצר ב-2005, לאחר שהואשם בחשיפת סודות מערכת הבנק השוויצרית ואיומים נגד ראשי הבנקים השוויצרים. הוא אומר, "אני מסכים עם החשאיות במערכת הבנקאית, אבל כשהחשאיות הזו מנוצלת כדי שהגופים העשירים יכולים להתעשר עוד יותר, האיש הנורמלי, זה שעובד קשה ומשלם מיסים, מנוצל גם כן".

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק