הילד שהציל את אחיו - ונהרג בעצמו

באוסטרליה וגם בברזיל מנסים להתמודד עם נזקי השטפונות של הימים האחרונים. בריו דה ז'ניירו נמנו עד כה 460 הרוגים, ובבריסביין עשרות עדיין נעדרים. אך בתוך הכאוס, בולט במיוחד סיפורו של ג'ורדן רייס, הילד האוסטרלי בן ה-13, שהתעקש שאחיו הצעיר יחולץ לפניו מהשטפון - אך המחלצים לא הספיקו להגיע אליו בזמן

בשני צידי הגלובוס מנסים לאמוד את הנזקים שגרם בימים האחרונים מזג האוויר המשוגע. בברזיל מגיע מספר ההרוגים בשטפונות ובמפולות הבוץ באזור ריו דה ז'ניירו ליותר מ-460. שכונות ועיירות שלמות למרגלות ההרים נקברו תחת הבוץ. ההערכה היא שככל שימשיכו בעבודות החילוץ, יימצאו עוד ההרוגים יעלה בצורה דרמטית.

ואילו באוסטרליה, יותר מ-12 אלף בתים נהרסו בעיר בריסביין, ומאות אלפים  נותרו ללא חשמל. עשרות בני אדם עדיין מוגדרים נעדרים. עם זאת, הרשויות מביעות אופטימיות בשל העובדה כי הגשמים פסקו ומפלס המים מתחיל לרדת. ההערכות באוסטרליה הן כי עלות שיקום המדינה מאסון הטבע יעמוד על כ-20 מיליארד דולרים.

ג'ורדן אמר: "תצילו קודם את אחי"

אבל בתוך האסון הכללי, בולטים במיוחד האסונות הפרטיים. כך למשל סיפורו של ג'ורדן רייס, האוסטרלי בן ה-13, שהפך לגיבור וקיבל כותרות בכל העולם לאחר שהציל את חייו של אחיו הצעיר – ונהרג בעצמו בשיטפון.

האירוע הדרמטי התרחש בעיירה טוומבה, שספגה מכה קשה מהשטפונות באזור בריסביין. גל גדול של מים שטף את הרכב בו היו רייס, אמו ואחיו הצעיר. כמה מחלצים הצליחו להגיע אל הרכב שהיה לכוד באמצע השטפון וביקשו לחלץ את ג'ורדן בן ה-13, אולם הוא התעקש כי הם יחלצו קודם כל את אחיו הצעיר, בלייק בן ה-10.

המחלץ, וורן מקארליאן, הצליח להציל את האח הצעיר, אולם כשניסה לחזור לרכב להציל גם את ג'ורדן – החבל שלו נקרע. ממש באותו רגע התהפך הרכב בו נשארו האם והילד בן ה-13, והם נסחפו בזרם ונהרגו.

האב: "הוא החליט שעדיף שאחיו הצעיר יישאר בחיים"

"ג'ורדן אמר למחלצים 'תצילו קודם כל את אחי'", סיפר בדמעות האב שנותר בחיים. "אני יכול רק לדמיין את מה שעבר עליהם. אבל באומץ לב מדהים, הוא החליט שעדיף שאחיו הצעיר יישאר בחיים".

גם המחלץ עצמו, שהציל את האח הצעיר אבל לא את אמו ואחיו הגדול, בכה בשידור חי בטלוויזיה האוסטרלית. "אמרתי לו שוב ושוב שיהיה בסדר, אבל זה לא היה נכון", אמר מקארליאן בדמעות. "אני מרגיש נורא. פשוט לא הספקתי להוציא אותו".

מאז האירוע, הפך ג'ורדן לגיבור באוסטרליה. כלי התקשורת, אליהם הצטרפו אלפים בפייסבוק ובטוויטר, כינו את ג'ורדן "הגיבור האמיתי" של השטפונות, ושלחו תנחומים לאביו של ג'ורדן ולבלייק הקטן – שנותר בחיים בזכות אחיו הבכור.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק