אובמה על ההבנות בין אירן למעצמות: "עדיף על מלחמה"

נשיא ארה"ב שלח לעברו של נתניהו מסר מרגיע: "אדבר היום עם ראש הממשלה הישראלי כדי להבהיר לו שאין פער בין עמידתנו לצד ישראל וביטחונה לבין השגת ההסכם". לדברי אובמה, "יש רק שלוש דרכים להתמודד עם האיום האירני - הסכם, הפצצת המתקנים הגרעיניים או המשך הסנקציות"

"אין זה סוד שנתניהו התנגד לכך שנגיע להסדר דיפלומטי. הוא רוצה את הדרך הטובה ביותר למנוע מאירן נשק גרעיני? זו הדרך הטובה ביותר" - כך אמר הערב (חמישי) נשיא ארצות הברית ברק אובמה במדשאת הבית הלבן, זמן קצר אחרי ההכרזה של אירן והמעצמות על ההבנות שהגיעו אליהן. "הבהרתי שאנחנו מוכנים לפתרון דיפלומטי של הסוגיות אם אירן תבוא לשולחן המשא ומתן באופן רציני. זה לא קרה ואז הטלנו את הסנקציות החריפות ביותר בהיסטוריה - שהייתה להן השפעה עצומה על אירן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אובמה הוסיף: "אדבר היום עם ראש הממשלה נתניהו כדי להבהיר לו שאין פער בין עמידתנו לצד ישראל וביטחונה לבין השגת ההסכם הזה. אבקש להתייעץ עם הצמרת הישראלית באופן הדוק, על מנת לראות איך ניתן להמשיך מכאן. נמשיך להגן על ישראל".

"יש רק שלוש דרכים להתמודד עם האיום האירני", טען . "דרך אחת היא להשיג הסכם כמו זה שהשגנו - שאפשר לפקח עליו. דרך שנייה היא להפציץ את המתקנים הגרעיניים של אירן ולהחזיר לאחור את התכנית האירנית בכמה שנים, אבל את זה אנחנו משיגים גם בהסכם. הדרך השלישית היא לצאת מהשיחות ולהמשיך בסנקציות ואפילו להוסיף סנקציות נוספות. אבל אנחנו יודעים שבכל פעם שנקטנו סנקציות - אירן לא נכנעה והמשיכה בתכניתה".

הסנקציות יוסרו, האורניום יפוקח (רויטרס)


"אם אירן הייתה ממשיכה להתקדם, היינו רואים מירוץ חימוש אטומי במזרח התיכון", הוסיף אובמה. "לפיכך, הדרך הטובה ביותר הייתה להגיע להסכם. אם אתם יודעים שההסכם הזה יבוצע במלואו תחת פיקוח, האם אין זאת האופציה הטובה ביותר?".

נשיא ארצות הברית המשיך והתייחס להבנות שהושגו בלוזאן שבשוויץ: "הסנקציות לבדן לא יכלו לעצור את התקדמות הגרעין האירנית וההסכם הזמני הצליח בדיוק כפי שהתכוונו. אירן מילאה את כל התחייבויותיה. הביקורות הוגברו, ואנחנו המשכנו במשא ומתן כדי להשיג הסכם כולל. אחרי הרבה חודשים של משא ומתן קשוח. השגנו את המסגרת ואת המטרות העיקריות שלנו וזו עסקה טובה. חסמנו כל ערוץ שבו אירן יכולה להתקדם לנשק גרעיני. אירן גם הסכימה לביקורות החודרניות ביותר שאפשר להעלות על הדעת. ההסכם לא מבוסס על אמון, אלא על וידוא ועל ביקורת.

"אירן לא תוכל להגיע לפצצה מפני שהיא לא תייצר פלוטוניום. חסמנו את ההתקדמות של אירן גם בתחום האורניום המועשר. ינוטרל המצבור של החומר המועשר שבידי אירן. ההסכם הזה גם הוא הערובה הטובה ביותר לכך שאירן לא תחתור להשגת נשק גרעיני בדרכים חשאיות. זהו הסכם לטווח ארוך שמכסה כל ערוץ לפצצה. תהיה שקיפות של התכנית האירנית כדי להבטיח שאירן לא תוכל לעולם לייצר נשק גרעיני".

"אירן לא עומדת להפסיק את תכנית החימוש שלה בגלל שאנו דורשים זאת, זה לא עובד כך", הבהיר אובמה, "השיחות צלחו בגלל שסיפקנו לאירן עסקה הוגנת. כשאתם שומעים את מבקרי העסקה - תשאלו אותם, האם אתם חושבים שהעסקה הזו היא לא אופציה טובה יותר מעוד מלחמה במזה"ת?"

"העם האמריקני מבין את הצורך ולכן הוא תומך בעסקה, הוא מבין שלא צריך לנהל מו"מ מתוך פחד אבל לא צריך לפחוד ממו"מ. כך פעלו גדולי הנשיאים האמריקנים שהפכו את העולם לבטוח יותר - זה מה שעושה העסקה עם אירן".

"אם ההסכם לא יכובד", הוסיף אובמה, "אפשר יהיה להחזיר את הסנקציות. אם תהיה נסיגה מצד האירנים לגבי מנגנוני הפיקוח והעימות, אז לא יהיה הסכם. הוריתי לנושאים ונותנים לתת דיווח מלא לקונגרס. אני בטוח שנוכל להוכיח שההסכם הזה טוב לעולם כולו".

ההבנות: האורניום יפוקח, הסנקציות יוסרו

מוקדם יותר הערב פתחה שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, את מסיבת העיתונאים בלוזאן. "אני מקריאה הצהרה שניסחנו עם זריף וכל שאר הצדדים. נפגשנו בשווייץ כדי למצוא פתרון לתכנית הגרעין. מצאנו פתרונות לנושאים המרכזיים, החלטנו על נושאים קריטיים ועכשיו אנחנו יכולים להתחיל לפעול על פי הפתרונות שמצאנו".

מוגריני ציינה כי מאגר האורניום של האירנים יוגבל, מספר הצנטריפוגות הפעילות של אירן יצומצם גם הוא, המתקן בפורדו יומר למרכז טכנולוגי והקהילה הבינלאומית תסייע לשנות את ייעודו של הכור באראק כדי שלא ישמש לייצור נשק גרעיני.

"האורניום המועשר יועבר למתקני מחקר", אמרה מוגריני. "לא יהיה שום חומר מועשר בפורדו, ועל אירן תחול האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני. יהיה פיקוח רציף ועקבי של פעולות אירן בשטחה, וכל הסנקציות נגד אירן יוסרו ברגע שאירן תבצע את המחויבויות הגרעיניות שלה".