כך נשמע הדיווח על מסע הירי באריזונה במוקד החירום

"משטרה? גבריאל גיפורדס נורתה", כך נשמע הדיווח הראשון בטלפון למוקד החירום באריזונה. "לאיש יש נשק חצי אוטומטי והוא התחיל לירות ולרוץ". במסע הירי של לאפנר, שניסה להתנקש בחברת הקונגרס נהרגו 6 בני אדם. בארה"ב הוגש כתב אישום נגד המתנקש שבביתו נמצא מכתב שנשלח אליו מלשכתה של גיפורדס

הלילה נחשפת הקלטת שיחת הטלפון למוקד החירום בה התקבל הדיווח הראשון על הירי בחברת הקונגרס היהודיה גבריאל גיפורדס. בשיחה נשמע גבר מבוהל אומר למוקדנית: "היה אירוע ביטחוני בדרך סטייט...לאיש היה נשק חצי אוטומטי והוא התחיל לירות ולרוץ".

עד ראייה שככל הנראה לקח חלק בעצרת בטוסון אריזונה, הוא הראשון שיצר קשר עם כוחות הביטחון. באירוע הקשה נהרגו שישה בני אדם, בהם שופט פדרלי וילדה בת תשע. חברת הקונגרס נפצעה אנושות.

תמלול השיחה שהתקבלה במוקד החירום:

מוקדנית: 911, מוקד החירום, הלו? הלו?
עד ראייה: 911, היה אירוע ביטחוני בדרך סטייט
מוקדנית: למה אתה מתכוון?
עד ראייה: זה היה באירוע של גבריאל גילפורד, היא נורתה
מוקדנית: איפה זה? דרך סטייט?
עד ראייה: דרך סטייט, כן, אוקי?
מוקדנית: מישהו נורה שם?
עד ראייה: כן, לאיש היה נשק חצי אוטומטי והוא התחיל לירות ולרוץ
מוקדנית: לאן הוא רץ?
עד ראייה: הוא רץ לכיוון צפון
מוקדנית: אתה יכול לתאר אותו?
עד ראייה: הוא לבש קפוצ'ון בצבע שחור
מוקדנית: גבריאל גילפורד הייתה שם, זה מה שאמרת?
עד ראייה: יש לנו אדם אחד לפחות שמת
מוקדנית: אוקי, והאם יש אנשים נוספים שפצועים?
עד ראייה: מספר אנשים נפצעו
מוקדנית: הו, אלוהים ישמור

בבית משפט בטוסון, הגישה התביעה בארה"ב כתב אישום נגד ג'ארד לאפנר, המתנקש  בן ה-22 שפצע את חברת הקונגרס ואחרים, ורצח, כאמור, שישה בני אדם.

בחיפוש בביתו מצאה המשטרה מעטפה שעליה רשום שמה של חברת הקונגרס והכתובות "תכננתי מראש" ו"ההתנקשות שלי". כמו כן, נמצא בביתו לאפנר מכתב שנשלח אליו מלשכתה של גיפורדס בו היא מודה לו על השתתפותו באירוע "קונגרס בפינת הרחוב" שנערך בקניון בטוסון ב-2007.

"התחושה פה מאוד קשה"

חל שיפור קל במצבה של חברת הקונגרס שנורתה אתמול, אך הוא עדיין מוגדר קשה. פרופסור רוני פס, שעובד בבית החולים באריזונה בו מאושפזת גיפורדס הסביר אתמול כי הדיווחים על שיפור משמעותי במצבה הם אינם מדוייקים.

בשיחה עם ערוץ החדשות סיפר פרופסור פס: "אמש הגיעו לבית החולים 11 פצועים מהאירוע, בהם ילדה בת 9 שנפטרה לאחר מכן". לדבריו חמישה מהפצועים הוגדרו במצב קריטי וחמשת האחרים בהם חברת הקונגרס הגיעו במצב קריטי.

פרופסור פס המתגורר בטוסון אריזונה מספר כי אין מקרי אנטישמיות רבים באזור, וכי הוא אינו בטוח שזאת הסיבה לניסיון ההתנקשות. "אני אישית לא הרגשתי פה אנטישמיות, ועל פי מה שידוע לי המניעים עצמם לא נראים על פיהם כאנטישמים".

"התחושה פה מאוד קשה זה אירוע שהיה מאוד מאוד קשה אני חושב שיהיה לו השלכות מרחיקות לכת מבחינה פוליטית וחברתית", מוסיף פרופסור פס. "האירוע עצמו לא השפיע רק על הקהילה היהודית, הוא ישפיע גם על הפוליטיקה באריזונה ובטוסון עצמה".

ירה בנשק אוטומטי לעבר הקהל

ביום שבת פתח ג'ארד לאפנר באש מנשק אוטומטי לעבר ההמון בעצרת בה נאמה חברת הקונגרס הדמוקרטית , ופצע אותה באורח אנוש. הרופאים בבית החולים נאבקים על חייה בחדר הניתוח. 6 בני אדם נוספים נהרגו, בהם שופט פדרלי וילדה בת 9.

האירוע התרחש במהלך כנס פוליטי, סמוך לסופרמרקט בעיר טוסון שבאריזונה. לאפנר פתח ללא כל התרעה בירי נשק אוטומטי לעבר הקהל מטווח קרוב. חברת הקונגרס נפגעה באורח אנוש בראשה, ו-3 פצועים נוספים הם מאנשי המטה שלה.

היורה עצמו הצליח להימלט לאחר הירי, אולם נלכד כעבור זמן קצר. בשלב זה לא ברור מה היה המניע שלו וכל האפשרויות נבדקות. פרשנים בארצות הברית מעריכים כי לא מדובר ביורה שפעל על דעת עצמו, אלא נשלח על ידי ארגון מסוים. חוקרי FBI הוזעקו לזירת האירוע ומטפלים כעת בחקירתו של המתנקש.

מספר שעות לאחר אירוע הירי, סיפרו גורמים המצויים ברזי החקירה כי בעבר התקבלו איומים על חייה של גיפורדס, וחבילה חשודה נשלחה למשרדה. עם זאת עדיין לא ברור מה היו מניעיו של היורה. מפרטים שפורסמו מחדר החקירות עולה כי אחד ספריו האהובים של לאפנר היו "מיין קאמפף" של היטלר, מה שאולי מרמז על היותו קיצוני בדעותיו.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק