בקרוב: שגריר ישראלי בדרום סודן?

מדינה עצמאית חדשה קורמת עור וגידים בדרום סודן: משאל העם שיוביל להיפרדות הדרום מהצפון המוסלמי החל היום. נשיא סודן מצפה שהמדינה החדשה תכונן קשרים עם ישראל, וכאן בתל אביב – פליטים סודנים חוגגים את הרגע ההיסטורי

סודן מתפרקת: מהיום החל קיצה של הגדולה במדינות ערב וביבשת אפריקה, והיא הופכת לשתי מדינות נפרדות - סודן הדרומית והצפונית. השמחה סביב ההחלטה הגיעה גם לתל אביב שם חוגגו הפליטים הסודנים את העצמאות המתקרבת אל מחוזות הדרום.

אך ייתכן שהשמחה בתל אביב אולי מוקדמת מעט. בפני המדינה החדשה והמרוששת ניצבים שפע של אתגרים, אף כי ברשותה אוצרות נפט ניכרים. הנשיא אובמה במאמר מיוחד, הודיע כי הוא מקדם בברכה את היבדלות הדרום מסודן, ללא שתתחדש מלחמת האזרחים, שהשתוללה שם לסירוגין יותר מ-50 שנה.

בקרוב: שגריר ישראלי בסודן?

בעבר סייעה ישראל לא מעט בנשק ובאימונים למורדים הדרומיים, ובעולם הערבי חוששים עכשיו שהמדינה החדשה תקשור יחסים עם ישראל. נשיא סודן עצמו כבר התבטא בנושא ואמר כי הוא משלים עם הופעת ידידה חדשה לישראל בלב אפריקה.

"ישנן מדינות שכנות שמקיימות קשרים עם ישראל ויש בהן שגרירות ישראלית", אומר נשיא סודן עומר אל-בשיר. "זהו עניין פנימי שאינו נוגע לנו. כל עוד הנוכחות הישראלית לא תבקש לפגוע בצפון, ולא ייעשה בה שימוש לפעולות נגד הצפון."

בשבוע הקרוב יוסיפו ארבעה מיליון נוצרים ועובדי אלילים דרומיים להצביע במשאל העם שתוצאתו ידועה מראש. סלבקייה מיירדית, מי שבילה את רוב חייו בלחימה הוא זה שיהיה ככל הנראה הנשיא הראשון בדרום.

הויכוח על הבעלות על חבל הנפט הממוקם בין המדינות יימשך בין המדינות ללא שימוש בכוח. ממשרד החוץ בירושלים יכולים כבר להתחיל לחפש שגריר שיהיה נציגנו הראשון במדינה החדשה.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק