מסמך סודי: המתנקש מאריזונה היה קשור לארגונים אנטישמיים

נבדק החשד כי ג'ארד לאפנר, שניסה להתנקש בחייה של חברת הקונגרס היהודיה גבריאל גיפורדס, והביא למותם של 5 בני אדם, היה קשור לארגונים גזעניים ואנטישמיים. ממסמך שהודלף מהמחלקה לביטחון פנים בארה"ב עולה כי לאפנר היה בקשר רציף עם ארגון שאנשיו הגדירו עצמם כ"גזענים-ריאליסטים"

ג'ארד לי לאפנר, מי שירה בחברת הקונגרס היהודיה גבריאל גיפורדס ובעוד 20 בני אדם בטוסון שבאריזונה, כנראה היה בקשר הדוק עם ארגונים אנטישמיים, אנטי מהגרים וקבוצות גזעניות אחרות, כך עולה ממזכר שהודלף מהמחלקה לביטחון פנים בארצות הברית והגיע לידי רשת פוקס האמריקנית.

עדיין לא ברור אם לאפנר היה בקשר רציף עם אותם ארגונים, אבל עולה חשד כי הוא הופעל מרחוק על ידי "תנועת ההתנגדות האמריקנית", המורכבת מלאומנים ימניים ופועלת תחת הנהגה שמכנה את עצמה "קרן המאה החדשה".

האגודה מקיימת מדי שנה כנסים ואף מפרסמת עלון שמתרכז בעליונותו של הגזע הלבן ובתורת הגזע הנאצית. באתרי האינטרנט האמריקנים הימניים מכנה את עצמה הקבוצה כ"חבורה של גזענים ריאליסטיים".

אחד ממנהיגיה של הקבוצה אף כותב ש"התעלמות מהבדלים בין הגזעים עושה את הבעיה לחמורה עוד יותר" ואת המעבר לתקופת נשיאותו של אובמה כינה המנהיג "המעבר לתקופת השלטון השחור".

החשדות אודות לאפנר עולים מכך שהחוקרים שהתחקו אחריו איתרו קישורים מהדף שלו ברשת MySpace ובסרטונים שהעלו ל-Youtube והפנו לאתרי התנועה.

שיפור במצבם של מרבית הפצועים

בתוך כך, מוסיף להיות קריטי מצבה של חברת הקונגרס היהודיה גבריאל גיפורדס שנורתה אתמול בראשה במהלך העצרת פוליטית. פרופסור רוני פס, שעובד בבית החולים באריזונה בו מאושפזת גיפורדס מבהיר כי הדיווחים על שיפורים במצבה אינם נכונים.

בשיחה היום עם ערוץ החדשות סיפר פרופסור פס: "אמש הגיעו לבית החולים 11 פצועים מהאירוע, בהם ילדה בת 9 שנפטרה לאחר מכן". לדבריו חמישה מהפצועים הוגדרו במצב קריטי וחמשת האחרים בהם חברת הקונגרס הגיעו במצב קריטי.

"משיחה עם דובר בית החולים הבנתי חברת הקונגרס לאחר ניתוח והיא עדיין חסרת הכרה", הסביר פרופסור פס. "כמו שהבנתי מצבה כעת הוא קריטי. היו פה דיווחים במקומות שונים שהיא חזרה להכרה , אך לפי מה שאני יודע היא נשארה חסרת הכרה".

"התחושה פה מאוד קשה"

פרופסור פס המתגורר בטוסון אריזונה סיפר כי אין מקרי אנטישמיות רבים באזור, וכי הוא אינו בטוח שזאת הסיבה לניסיון ההתנקשות. "אני אישית לא הרגשתי פה אנטישמיות, ועל פי מה שידוע לי המניעים עצמם לא נראים על פיהם כאנטישמים".

"התחושה פה מאוד קשה זה אירוע שהיה מאוד מאוד קשה אני חושב שיהיה לו השלכות מרחיקות לכת מבחינה פוליטית וחברתית", הוסיף פרופסור פס. "האירוע עצמו לא השפיע רק על הקהילה היהודית, הוא ישפיע גם על הפוליטיקה באריזונה ובטוסון עצמה".

בין ההרוגים: שופט פדרלי

אמש פתח מתנקש באש מנשק אוטומטי לעבר ההמון בעצרת בה נאמה חברת הקונגרס הדמוקרטית , ופצע אותה באורח אנוש. הרופאים בבית החולים נאבקים על חייה בחדר הניתוח. 5 בני אדם נוספים נהרגו, בהם שופט פדרלי וילדה בת 9.

האירוע התרחש במהלך כנס פוליטי, סמוך לסופרמרקט בעיר טוסון שבאריזונה. אדם חמוש פתח ללא כל התרעה בירי נשק אוטומטי לעבר הקהל מטווח קרוב. חברת הקונגרס נפגעה באורח אנוש בראשה, ו-3 פצועים נוספים הם מאנשי המטה שלה.

לאפנר בן ה-22 הצליח להימלט לאחר הירי, אולם נלכד כעבור זמן קצר. בשלב זה לא ברור מה היה המניע שלו וכל האפשרויות נבדקות. פרשנים בארצות הברית מעריכים כי לא מדובר ביורה שפעל על דעת עצמו, אלא נשלח על ידי ארגון מסוים. חוקרי FBI הוזעקו לזירת האירוע ומטפלים כעת בחקירתו של המתנקש.

מספר שעות לאחר אירוע הירי, סיפרו גורמים המצויים ברזי החקירה כי בעבר התקבלו איומים על חייה של גיפורדס, וחבילה חשודה נשלחה למשרדה. עם זאת עדיין לא ברור מה היו מניעיו של היורה. מפרטים שפורסמו מחדר החקירות עולה כי אחד ספריו האהובים של לאפנר היו "מיין קאמפף" של היטלר, מה שאולי מרמז על היותו קיצוני בדעותיו.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק