ארצות הברית: חברת הקונגרס עדיין נאבקת על חייה

בבית החולים בטוסון אריזונה ממשיך להיות קריטי מצבה של חברת הקונגרס היהודיה גבריאל גיפורדס, שנורתה אמש במהלך עצרת. בראיון ששודר בערוץ החדשות עידכן פרופ' רוני פס שעובד בבית החולים במצבה של גיפורדס. לדבריו הדיווחים על כך ששבה להכרה אינם נכונים. האזינו לראיון

מוסיף להיות קריטי מצבה של חברת הקונגרס היהודיה גבריאל גיפורדס שנורתה אתמול בראשה במהלך עצרת פוליטית. פרופסור רוני פס, שעובד בבית החולים באריזונה בו מאושפזת גיפורדס מבהיר כי הדיווחים על שיפורים במצבה אינם נכונים.

בשיחה עם ערוץ החדשות סיפר פרופסור פס: "אמש הגיעו לבית החולים 11 פצועים מהאירוע, בהם ילדה בת 9 שנפטרה לאחר מכן". לדבריו חמישה מהפצועים הוגדרו במצב קריטי וחמשת האחרים בהם חברת הקונגרס הגיעו במצב קריטי.

"משיחה עם דובר בית החולים הבנתי חברת הקונגרס לאחר ניתוח והיא עדיין חסרת הכרה", מסביר פרופסור פס. "כמו שהבנתי מצבה כעת הוא קריטי. היו פה דיווחים במקומות שונים שהיא חזרה להכרה , אך לפי מה שאני יודע היא נשארה חסרת הכרה".

"התחושה פה מאוד קשה"

פרופסור פס המתגורר בטוסון אריזונה מספר כי אין מקרי אנטישמיות רבים באזור, וכי הוא אינו בטוח שזאת הסיבה לניסיון ההתנקשות. "אני אישית לא הרגשתי פה אנטישמיות, ועל פי מה שידוע לי המניעים עצמם לא נראים על פיהם כאנטישמים".

"התחושה פה מאוד קשה זה אירוע שהיה מאוד מאוד קשה אני חושב שיהיה לו השלכות מרחיקות לכת מבחינה פוליטית וחברתית", מוסיף פרופסור פס. "האירוע עצמו לא השפיע רק על הקהילה היהודית, הוא ישפיע גם על הפוליטיקה באריזונה ובטוסון עצמה".

בין ההרוגים: שופט פדרלי

אמש מתנקש פתח באש מנשק אוטומטי לעבר ההמון בעצרת בה נאמה חברת הקונגרס הדמוקרטית , ופצע אותה באורח אנוש. הרופאים בבית החולים נאבקים על חייה בחדר הניתוח. 5 בני אדם נוספים נהרגו, בהם שופט פדרלי וילדה בת 9.

האירוע התרחש במהלך כנס פוליטי, סמוך לסופרמרקט בעיר טוסון שבאריזונה. אדם חמוש פתח ללא כל התרעה בירי נשק אוטומטי לעבר הקהל מטווח קרוב. חברת הקונגרס נפגעה באורח אנוש בראשה, ו-3 פצועים נוספים הם מאנשי המטה שלה.

היורה עצמו, צעיר לבן בן 22 בשם ג'ארד לאפנר, הצליח להימלט לאחר הירי, אולם נלכד כעבור זמן קצר. בשלב זה לא ברור מה היה המניע שלו וכל האפשרויות נבדקות. פרשנים בארצות הברית מעריכים כי לא מדובר ביורה שפעל על דעת עצמו, אלא נשלח על ידי ארגון מסוים. חוקרי FBI הוזעקו לזירת האירוע ומטפלים כעת בחקירתו של המתנקש.

מספר שעות לאחר אירוע הירי, סיפרו גורמים המצויים ברזי החקירה כי בעבר התקבלו איומים על חייה של גיפורדס, וחבילה חשודה נשלחה למשרדה. עם זאת עדיין לא ברור מה היו מניעיו של היורה. מפרטים שפורסמו מחדר החקירות עולה כי אחד ספריו האהובים של לאפנר היו "מיין קאמפף" של היטלר, מה שאולי מרמז על היותו קיצוני בדעותיו.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק