סוף לשפיכות הדם? דרום סודן בוחרת עצמאות

במשך עשרות שנים מתנהלת בסודן מלחמת אזרחים עקובה מדם בין הדרום לצפון. במהלך השבוע הקרוב יכריעו תושבי הדרום אם להיפרד מהשלטון בחרטום ולהקים מדינה עצמאית משלהם. "ההצבעה הזו תחזיר לנו את הכבוד", אומרים רבים ברחובות החבל הדרומי

מצביעים לעתיד בסודן (AP)

אחרי מלחמת אזרחים קשה שהותירה מאות אלפי הרוגים ומיליוני פליטים שברחו גם לכיוונה של ישראל, יוצאים היום תושבי דרום סודן ועומדים בתור לקלפיות. משאל העם בו הם משתתפים היום, יוכל לקבוע את ייסודה של אומה חדשה, באזור שנחשב לעשיר יחסית באוצרות טבע ובנפט.

"חיכינו ליום הזה כל חיינו", אמרה סווזי ג'והן, בת 28, בעלת חנות שחיה כל חייה בצל מלחמת האזרחים במדינה. "משמעות ההצבעה הזו בשבילנו היא האפשרות להגדרה עצמית, חופש, ותקווה לעתיד ילדינו", הוסיפה. קור איון קו, אחד מהמיליונים שברחו מהאזור העקוב מדם ומלחמות, אמר כי ההצבעה הזו "תחזיר את החופש והכבוד לתושבי דרום סודן".

ההצבעה שהחלה היום תיערך במשך שבוע, וכוחות זרים רבים הוזרמו למדינה מחשש שמא הצפון לא יקבל את תוצאות ההצבעה ויפתח במלחמה מול הדרום. במידה ותקום המדינה, שעשויה לאמץ את השם "קוש", היא תזדקק להרבה תמיכה ממדינות המערב על מנת ליצור תשתיות ראויות לאזרחיה כמו למשל סלילת כבישים וצינורות מים.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק