המתנקש בחברת הקונגרס היהודייה: מעריץ של "מיין קאמפף"

חוקרי ה-FBI בארה"ב מנסים להבין האם הצעיר שפתח במסע ירי באריזונה ורצח 6 בני אדם - פעל לבד. מצבה של חברת הקונגרס גבריאל גיפורדס, שנורתה מטווח קצר בראשה, מוסיף להיות אנוש. "שלום, חברים", רשם היורה בעמוד ה"מייספייס" שלו רק שעות לפני המעשה, והוסיף: "אל תכעסו עליי"

אמריקה בהלם: מצבה של גבריאל גיפורדס, חברת הקונגרס הדמוקרטית היהודייה שנורתה אמש (שעון ישראל) במהלך מתקפת הירי של צעיר אמריקני באריזונה, מוסיף להיות אנוש. באירוע נרצחו שישה בני אדם, בהם ילדה בת 9 ושופט פדרלי. 12 אמריקנים נוספים נפצעו, חלקם נלחמים על חייהם.

במקביל נמשכת חקירתו של המתנקש, ג'ארד לאפנר בן ה-22, המוכר בעל עבר נפשי ופלילי. "שלום, חברים", רשם הצעיר בעמוד ה"מייספייס" שלו שעות לפני המעשה, "אל תכעסו עליי". בחקירתו טען היורה כי פעל לבד, אך המשטרה ממשיכה לבדוק אם אנשים מעורבים היו נוספים בתכנון המעשה.

הספרים האהובים: מיין קאמפף והמניפסט הקומוניסטי

לאפנר האשים את הממשלה בשלל קונספירציות, ב"שטיפת מוחות" וציין את ספרו של היטלר "מיין קאמפף", כמו גם את המניפסט הקומוניסטי, כספרים האהובים עליו. במקביל הוא פרסם סרטונים באתר שיתוף הקבצים יוטיוב, בהם הוא התבטא נגד אנשים שלא יודעים קרוא וכתוב.

האירוע שזעזע את האומה האמריקנית התרחש במהלך אירוע בחירות, סמוך לסופרמרקט בעיר טוסון שבאריזונה. לאפנר פתח ללא כל התרעה בירי מנשק חצי אוטומטי לעבר הקהל מטווח קרוב. חברת הקונגרס נפגעה באורח אנוש בראשה, הובהלה לבית החולים, שם נאבקים הרופאים על חייה.

"טרגדיה לאומה האמריקנית כולה"

"זו טרגדיה לכל העם האמריקני", אמר הנשיא ברק אובמה לאחר התקרית הקטלנית. "גיפורדס הייתה חברה שלי, היא לא הייתה רק משרתת ציבור , היא גם החייתה את הסביבה. היא עשתה את מהותה של הדמוקרטיה היום - היא דיברה עם האנשים. בשעה הזו אני מבקש מכל אמריקה להתפלל ולחשוב על הפצועים ועל גיפורדס".

גיפורדס, יהודיה בת 40, נבחרה לכהונה שלישית בקונגרס לפני כחודשיים. היא פעלה רבות למען מחקר בתאי גזע, זכויות מהגרים, מחקר מקורות אנרגיה חלופית והעלאת שכר המינימום. בנוסף היא ידועה כאחת המתנגדות הקולניות של שרה פיילין, מי שהייתה המועמדת הרפובליקנית לסגנית הנשיא בבחירות. בעלה של גיפורדס הוא האסטרונאוט מארק קלי.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק