מתנקש ירה בחברת קונגרס יהודייה, עוד 5 נהרגו

אדם חמוש פתח באש מנשק אוטומטי לעבר המון באירוע פוליטי בעיר טוסון, אריזונה. מהירי נפצעה אנוש חברת הקונגרס הדמוקרטית גבריאל גיפורדס. מצבה השתפר בבית החולים והרופאים אמרו כי סיכוייה להחלים טובים. 5 בני אדם נוספים, בהם שופט פדרלי וילדה בת 9, נהרגו. היורה, ג'ראלד לאודר בן 22, נלכד ונלקח לחקירת אנשי ה-FBI

ניסיון רצח פוליטי בארצות הברית: מתנקש פתח באש מנשק אוטומטי לעבר ההמון בעצרת בה נאמה חברת הקונגרס הדמוקרטית גבריאל גיפורדס, ופצע אותה באורח אנוש. הרופאים בבית החולים נאבקים על חייה בחדר הניתוח. 5 בני אדם נוספים נהרגו, בהם שופט פדרלי וילדה בת 9.

האירוע התרחש במהלך כנס פוליטי, סמוך לסופרמרקט בעיר טוסון שבאריזונה. אדם חמוש פתח ללא כל התרעה בירי נשק אוטומטי לעבר הקהל מטווח קרוב. חברת הקונגרס נפגעה באורח אנוש בראשה, ו-3 פצועים נוספים הם מאנשי המטה שלה. גיפורדס הובהלה לבית החולים, שם נאבקים הרופאים על חייה. 5 פצועים נוספים, בהם ילדה קטנה, מתו מפצעיהם בבית החולים. בין ההרוגים גם שופט פדרלי בן העיר טוסון, ג'ון מקרת'י רול.

היורה עצמו, צעיר לבן בן 22 בשם ג'ארד לאפנר, הצליח להימלט לאחר הירי, אולם נלכד כעבור זמן קצר. בשלב זה לא ברור מה היה המניע שלו וכל האפשרויות נבדקות. פרשנים בארצות הברית מעריכים כי לא מדובר ביורה שפעל על דעת עצמו, אלא נשלח על ידי ארגון מסוים. חוקרי FBI הוזעקו לזירת האירוע ומטפלים כעת בחקירתו של המתנקש.

מספר שעות לאחר אירוע הירי, סיפרו גורמים המצויים ברזי החקירה כי בעבר התקבלו איומים על חייה של גיפורדס, וחבילה חשודה נשלחה למשרדה. עם זאת עדיין לא ברור מה היו מניעיו של היורה. מפרטים שפורסמו מחדר החקירות עולה כי אחד ספריו האהובים של לאפנר היו "מיין קאמפף" של היטלר, מה שאולי מרמז על היותו קיצוני בדעותיו.

"הוא ירה בה ממרחק של מטרים ספורים"

על פי הדיווחים במהלך האירוע, היורה לפתע החל לרוץ ולירות מקרוב בחברת הקונגרס ובכל סביבתה. הוא היה כה קרוב עד שהצליח לירות בראשה של חברת הקונגרס מטווח קרוב. עד ראייה לירי סיפר לרשת פוקס כי "היא בדיוק שוחחה עם זוג שהתעניין, הוא ירה בה ממרחק של מטרים ספורים". אדם אחר אמר: "שמעתי 15 יריות ומיד אחר כך ראיתי אנשים מתחבאים מתחת למכוניות בחנייה".  

גיפורדס, יהודיה בת 40, נבחרה לכהונה שלישית בקונגרס לפני כחודשיים. היא פעלה רבות למען מחקר בתאי גזע, זכויות מהגרים, מחקר מקורות אנרגיה חלופית והעלאת שכר המינימום. בנוסף היא ידועה כאחת המתנגדות הקולניות של שרה פיילין, מי שהייתה המועמדת הרפובליקנית לסגנית הנשיא בבחירות. בעלה של גיפורדס הוא האסטרונאוט מארק קלי.

אובמה: "טרגדיה לאריזונה ולאומה כולה"

דקות לפני פתיחת אירוע הבחירות, צייצה גיפורדס בטוויטר שלה: "הקונגרס הראשון שלי בפינת הרחוב שלכם מתחיל עכשיו. אתם מוזמנים לעצור ולעדכן אותי מה עובר לכם בראש, או לצייץ לי אחר כך".

שעות לאחר האירוע נאם הנשיא אובמה בבית הלבן, ואמר: "זו טרגדיה לאריזונה ולאומה כולה". אובמה הוסיף כי "גיפורדס הייתה חברה שלי, היא לא הייתה רק משרתת ציבור , היא גם החייתה את הסביבה. היא עשתה את מהותה של הדמוקרטיה היום - היא דיברה עם האנשים. בשעה הזו אני מבקש מכל אמריקה להתפלל ולחשוב על הפצועים ועל גיפורדס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק