הכלבלב שידע לעשות "הייל היטלר"

נראה שלהיטלר ולצמרת הרייך השלישי היה זמן פנוי בשפע, משום שבאמצע מלחמת העולם ה-2 הם התעסקו בניסיון להעמיד לדין בעלים של כלב דלמטי מפינלנד בשם ג'קי. הסיבה: עדי ראייה סיפרו כי בכל פעם שפקדו על הכלבלב "היטלר" - הוא הרים את כפו גבוה באוויר והצדיע במועל יד

הכלב שידע להצדיע במועל יד (AP)

מסמכים שהתגלו לאחרונה חושפים פרט חדש וביזארי על מלחמת העולם ה-2: האובססיה של הנאצים לכלבלב מפינלנד - שידע לעשות "הייל היטלר".

בחודשים שלפני פלישת הנאצים לברית המועצות ב-1941, משרד החוץ הגרמני הורה לדיפלומטים בפינלנד לאסוף עדויות על הכלב ועל בעליו, ואף זמם להרוס את עסקיו של הבעלים. ההיסטוריונים לא היו מודעים למזימה הביזארית עד שלאחרונה אותרו בארכיון משרד החוץ בברלין כ-30 מסמכים המכילים מידע על הפרשה המוזרה. "רק חודשים ספורים לפני הפלישה לברה"מ, כנראה לנאצים לא היה משהו יותר טוב לעשות מאשר להתעסק עם הכלב הזה", מספר ההיסטוריון קלאוס הילנברנד, מומחה לרייך השלישי.

הגיב לפקודה "היטלר" בהצדעה במועל יד

שמו המקורי של הכלב שעמד במוקד הסערה, מסוג דלמטי מעורב, היה ג'קי, ובעליו היה טור בורג, איש עסקים מפינלנד. אשתו, אזרחית גרמניה בשם ג'וזפין שהיתה ידועה בעמדותיה האנטי-נאציות, נתנה לכלב את שם החיבה "היטלר" בעקבות הדרך שבה הוא נהג להרים את כפו גבוה באוויר, בדומה לגרמנים שהצדיעו במועל יד תוך קריאת "הייל היטלר". בתמונה שלפניכם נראה הבעלים בורג והכלב "היטלר" כשעל אפו משקפי שמש.

ב-29 בינואר 1941 כתב סגן הקונסול הגרמני בפינלנד כי "עד ראייה שביקש לא להזדהות בשמו סיפר כי הכלב הגיב לפקודה "היטלר" בהרמת כפו גבוה באוויר". הבעלים המסכן של הכלב נקרא לשגרירות גרמניה בהלסינקי ונחקר ארוכות על הרגליו של הכלב שלו. בורג הכחיש שכינה את כלבו בשם המפורש של הרודן הנאצי, אבל הודה שאשתו קראה לכלב "היטלר" וניסה להסביר כי "לא מדובר בעלבון לרייך הגרמני". הדיפלומטים הגרמנים לא ממש האמינו לו, וכתבו בחזרה לברלין כי "בורג אינו אומר את האמת". משרד החוץ הגרמני ניסה למצוא ראיות להעמדתו לדין של בעלי הכלב מפינלנד, אולם איש מעדי הראייה סירב להעיד בבית המשפט.

האם היטלר עצמו היה מעורב בפרשה?

אין ראיות לכך שהיטלר עצמו היה מעורב בפרשה, אולם לרודן הנאצי הייתה חיבה ידועה לכלבים, והוא אף החזיק בבעלותו רועה גרמני בשם "בלונדי", כך שניתן להניח שהמסמכים מפינלנד הגיעו אל שולחנו של הצורר – וייתכן שהוא אף הנחה אישית את הדיפלומטים שניסו להעמיד את הבעלים המסכן לדין.

תור בורג, הבעלים של הכלב, שרד את המלחמה ומת בשנת 1959 והוא בן 60. אשתו ג'וזפין מתה ב-1971. ואילו ג'קי, הכלב המצדיע במועל יד, גם הוא מת מוות טבעי והצליח לחמוק מציפורני הנאצים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק