ויקיליקס: "ישראלים דרשו שוחד בכניסה לעזה מחברות אמריקניות"

על פי טענות שמפרסם אתר ההדלפות ויקילקס, נאלצו חברות אמריקניות מובילות, בהן קוקה קולה ומוטורולה, לשלם "עמלות מיוחדות" תמורת העברת סחורות לרצועת עזה. מפיץ בחברת המשקאות: נדרשתי לשלם 15 אלף שקל עבור כל משאית במעבר קרני

ויקיליקס: שחיתות ישראלית במעבר קרני (חדשות 2)

אתר ההדלפות ויקיליקס מפרסם היום תלונות של חברות אמריקניות מובילות המעלות חשד כי גורמים ישראלים דרשו שוחד תמורת העברת סחורות דרך מעבר קרני.

על פי הדיווח, נאלצו 34 משלוחים אמריקנים בשווי של 1.9 מיליון דולרים, להמתין בין שלושה עד ארבעה חודשים בכניסה לרצועה ולשלם "עמלות מיוחדות" שעלותן פי 75 מהרגיל. בין החברות המתלוננות, כך מפרסמים בויקיליקס, קוקה קולה, פרוקטור וגמבל, קטרפילר, מחשבי דל, מוטורולה ואחרות.

לדברי יורג הרטמן, המפיץ של חברת המשקאות קוקה קולה, הוא התבקש לשלם 13-15 אלף שקלים עבור הכנסתה של כל משאית, בניגוד לעלות הרגילה. עוד הלין כי התשלומים הנוספים שנדרש למסור - לא נרשמו בחשבוניות המס.

הרטמן הוסיף כי גורם רם-דרג רשמי במעבר עומד בראש רשת השוחד. תחתיו, כך סיפר, עובדים אזרחי ערבי-ישראלי, אזרח ישראל נוסף וגם שני קציני צה"ל. המפיץ תיאר כיצד עבדה השיטה והוסיף כי נפגש עם הבכיר ודן במחיר השוחד אותו הוא נדרש להעביר במטרה לקדם את העברת הסחורה שלו.

עוד ציין הרטמן, כי המתווכים בפרשה הם בדרך כלל חברות לוגיסטיות שמנהלות קשרים קרובים עם ההנהלה במעבר קרני.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק