הציפורים שנפלו מהשמיים מתו מטראומה

למעלה מ-4,000 ציפורים התגלו מתות בליל השנה החדשה בעיירה ביבי בארקנסו, ארה"ב, וגרמו לבהלה אדירה. כעת מגלה דוח הנתיחה של הציפורים כי הן מתו כתוצאה מטראומה. המשמעות: הציפורים נבהלו ממשהו, ייתכן מברק, ייתכן מזיקוקי השנה החדשה, התנגשו זו בזו וצנחו לקרקע. בתקרית נפרדת: מאות ציפורים נמצאו מתות בלואיזיאנה

הניתוח לאחר המוות של הציפורים (AP)

אלפי הציפורים שנפלו מתות מהשמיים על אדמת ארקנסו בליל השנה החדשה מתו כתוצאה מטראומה - כך על פי דוח נתיחת גופות הציפורים, שהתפרסם היום בארצות הברית.

דובר הוועדה המיוחדת שמונתה כדי לחקור את מותן של הציפורים, קית' סטיבנס, הסביר כי ברקמות הציפורים, מסוג שחרור אדום חזה ודרור, ניתן לראות סימנים של דימום פנימי מאסיבי. "נערוך עוד בדיקות כדי לראות מה גרם לטראומה הזו, אבל אנחנו יכולים לקבוע כבר עכשיו שהציפורים סבלו מחבלה רצינית שגרמה לדימום פנימי ומוות. לא גילינו שום סימן לזיהום או מחלה", כך לפי הדוח של הוועדה בארקנסו.

"נראה כי הן נבהלו מסיבה כלשהי, התנגשו זו בזו, בבתים או בעצים. אין להן ראייה טובה בלילה", הסביר סטיבנס. הסיבה לבהלה הזו של הציפורים עשויה להיות אחת משלוש אפשרויות: פגיעת ברק; פגיעה בקרקע; או בהלה כתוצאה מרעש חזק של זיקוקי די-נור בליל השנה החדשה. קארן ראו, חוקרת עופות שעבדה עם ועדת החקירה המיוחדת, מספרת שהתופעה לא כל כך נדירה והיא נגרמת בדרך כלל ממכת ברק או מברד שיורד בגבהים.

יום לאחר תקרית הציפורים, התגלו בנהר במדינה כ-100 אלף דגים מתים. לדברי סטיבנס, אין קשר בין שתי התופעות, ומדובר בצירוף מקרים בלבד משום שהדגים מתו כנראה ממחלה.

למה השחרורים עפו בלילה?

בשירותי החזאות מאשרים שסופה חזקה מאד פקדה את איזור ארקנסו בערב אותו היום, מה שעשוי לתמוך באפשרות של פגיעת ברק. מומחים אחרים בודקים גם אפשרות שזיקוקים שנורו באותו היום - לכבוד השנה החדשה, הם שפגעו בלהקת הציפורים.

אבל עדיין כמה תשובות נותרו לא פתורות. השחרורים לא נוהגים לעוף בלילות ואיש עדיין לא מצליח להבין מה גרם ללהקה הגדולה הזו לחרוג ממנהגה באותו הלילה. "ניתוח כמה מגופות הציפורים המתות הראו סימנים ברורים של טראומה, אנחנו עדיין לא יודעים אם הדימומים הפנימיים נגרמו בגלל החבטה בקרקע, או בגלל משהו שפגע בהם במעופם", אומרת חוקרת העופות.

בתקרית נפרדת, אבל מוזרה באותה המידה, 500 ציפורים מסוג שחרור אדום כנף נמצאו הלילה מתות בדרום לואיזיאנה. בציפורים האלה לא מצאו שום סימן לטראומה, כך לדברי ג'ים לה-קור, האיש שאחראי על חיות הבר במדינה.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק