התחזיות הכושלות ביותר לשנת 2010

בחינה של תחזיות סוף 2009 על שנת 2010 יכולה ללמד אותנו דבר אחד: תחזיות הן רק תחזיות. גדולי הפרשנים והכתבים ניבאו בין השאר מתחרה גדולה לפייסבוק, את כישלון האייפד והצלחת ה"גוגל ווייב" וגם את מפלת הרפובליקנים

מגדת עתידות. התחזיות הכושלות ביותר ל-2010 (רויטרס)

הנבואה, אומרים, ניתנה לשוטים. ויש גם כמה שוטים שלא קיבלו את הנבואה, אבל ניסו בכל זאת. מנהרת הזמן שברשת, או שימוש במנוע חיפוש יעיל, מחזירה אותנו לכמה מהתחזיות השגויות ביותר ששמענו בסוף 2009 - לקראת 2010.

מתחרה רציני לפייסבוק?

בלוגר הרשת מרשל קירקפטריק כתב בבלוג שלו שבשנת 2010 יקום מתחרה רציני לפייסבוק. "רשת חברתית חדשה תצטרף לרשת הגדולה", הוא חזה, אבל בפועל, 2010 הייתה השנה של פייסבוק. הרשת הגיעה ליותר מחצי מיליארד מנויים.

האיש שהקים את הרשת, מארק צוקרברג, נבחר לאיש השנה של ה"טיים" היוקרתי ובמקביל יצא הסרט "הרשת החברתית", שכולו - פייסבוק. בינתיים, המתחרים מדשדשים ולא מצליחים להתרומם.

טוויטר תתאייד?

כתב הטכנולוגיה של רשת CNBC כתב על השינויים שצפויים ב-2010 ברשת הטוויטר, "כמו שאנחנו מכירים אותה, תתאייד, תשתנה או תיסגר". כתב הטכנולוגיה הוא לא היחיד שניבא את התרסקות טוויטר, אבל המצייצים לא מוותרים, להיפך - האתר הגיע למספר המכובד של 100 מיליון משתמשים, עובדים ברשת 350 אנשים (בתחילת 2010 עבדו שם 130) והיא שווה 3.7 מיליארד דולרים.

האייפד יהפוך לכישלון?

ראנד קנדי מאינפו-וורלד כתב ב-22 בדצמבר 2009 כי "להאמין שחברת אפל תצליח במקום בו כולם נכשלו, זה עיוורון למציאות. האייפד יהפוך לכישלון". עם ההשקה של הטאבלט "אייפד", מוכיחה אפל שהיא לא איבדה את מגע הזהב שלה. יותר מארבעה מיליון וחצי משתמשים יכולים להעיד.

"גוגל ווייב" - הדבר הבא?

החיים בגוגל? לא ממש (חדשות 2)
פיט קשמור מרשת CNN חשב שכל חיי הרשת שלנו ייערכו בתוך גוגל. "גל גוגל ישטוף אותנו", הוא כתב בסופה של השנה שעברה על ה"גוגל ווייב". "זה יהיה הדבר הבא", עד שהפך להיות - הדבר שלא היה. הגל של גוגל לא היה נוח לשימוש, כמובטח, ונשטף באסלה.

אחוזי האבטלה בארה"ב יירדו מתחת ל-9%?

אבל החזאים לא נפלו רק בעולם הטכנולוגי ההפכפך. חזאיו הכלכליים של המגזין "ניזוויק" אמרו שאחוזי האבטלה בארצות הברית יירדו מתחת לרף ה-9%, אך בפועל הם מעולם לא ירדו מתחת ל-9.5%. למעשה, הם עולים וקרובים יותר ל-10% אחוזי אבטלה בארה"ב.

 המפלגה הרפובליקנית תיפול?

כמה כתבים פוליטים נבואיים חשבו שבבריטניה, השמרנים ינצחו ללא בעיות. אז השמרנים ניצחו, אבל לא הצליחו להרכיב ממשלה לבדם.

היו גם מהמרים פוליטיים שחשבו שגל האהדה של אובמה ימשיך ל-2010 ושחוסר ההנהגה הרפובליקנית תפיל את המפלגה, אבל כידוע, המפלגה הרפובליקנית ואנשי מסיבת התה הם הזוכים הגדולים של בחירות אמצע הכהונה.

מחירי הזהב לא ירדו וגם לא הושק ארנק וירטואלי

ישנם גם כמה אנשים שנפלו השנה אחרי שהקשיבו ליועצים שחשבו שמחירי הזהב יירדו. הם נפרדו מהזהב שלהם, שעכשיו שווה עוד יותר.

ומי שחשב שנפטר מהארנק שלו כי האמין לתחזיות של ג'ונתן ריצ'נטאל שחשב ש"בסוף 2010 נשלם על הכל דרך כלי מיוחד שיתחבר לטלפון הנייד שלנו" - יכול לראות כעת שבישראל מוציאים שטרות חדשים.

גם כלי התקשורת בישראל לא חפים מנבואות שגויות: "גוגל ווייב" הוא רק אחת מהתחזיות בהם לא היינו קרובים. ניבאנו גם לשלום בין הקוריאות, אלופה עולמית אחרת במונדיאל, ואיש שנה אחר על שער ה"טיים". נבואה אחת עדיין מטרידה: סוף העולם ב-2012?

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק