מלך סעודיה לחץ - מסגד גראונד זירו יועבר

מאז שקיבלו מתכנני המסגד ב"גראונד זירו" אישור להקימו בסמוך למרכז הסחר העולמי, החלה ארה"ב לרחוש ולגעוש. כעת, נראה כי מסתמן פתרון למחלוקת, לאחר שעבדאללה מלך סעודיה הודיע על תכניתו להעביר את המסגד לאתר סמוך, רחוק ממקום המחלוקת. על פי התכנית, יועבר המסגד סמוך לבי"ח אותו מתכוון לקנות המלך

כך ייראה "פארק 51" (אתר המרכז המוסלמי)

המסגד שהיה אמור להיות מוקם בסמוך ל"גראונד זירו" במנהטן שבניו-יורק יועבר לשכונה אחרת בעיר, רחוק מאזור הסערה, כך מדווחת הלילה רשת "פוקס ניוז" האמריקנית.

על פי הדיווח, העומד מאחורי הזזת המסגד ממרכז הסחר העולמי הוא המלך הסעודי עבדאללה, שמעוניין לבנות את המסגד בסמוך לבית חולים בעיר אותו הוא מתעתד לקנות, זאת כחלק ממרכז תרבות איסלמי שיוקם באזור.

"כרגע המלך בודק מה נדרש מצידו כדי לקנות את בית החולים ואז זו כבר תהיה עובדה מוגמרת", אמר מקורב לעסקה שביקש להישאר בעילום שם.

"מבחינתו מדובר בצעד יחסי ציבור חיובי לעולם המוסלמי - הצלה של בית חולים שעומד בסכנת סגירה וגם העברת המסגד ממרכז הסחר העולמי", אמר אותו גורם, שהוסיף כי המלך עבדאללה מנסה להראות בצעד הזה כי מוסלמים יכולים לעשות גם דברים חיוביים.

מסגד או סוג של קאנטרי קלאב?

בחודש אוקטובר האחרון נחשפו רישומי תכניות המרכז המוסלמי השנוי במחלוקת שהציגו עיצוב ייחודי עם מראה עתידי ומודרני, שהדבר האחרון שהוא מזכיר זה מרכז מוסלמי או מסגד.

המרכז המוסלמי עורר סערה גדולה בחודשים האחרונים בארה"ב, מאז שיוזמיו קיבלו אישור להקימו שני בלוקים בלבד מהמקום בו עמדו מגדלי התאומים בלב הרובע הכלכלי של העיר.

מתכנני המרכז, שוויתר על השם "מרכז קורדובה" וקיבל את השם "פארק 51" - שמה של הכתובת בה הוא נמצא, יצרו מעין כוורת עם מראה אבסטרקטי שמשאיר מקום רב לדיונים ולימודים עכשוויים ולאו דווקא לתפילות או עבודת האלוהים.

מרכז קוסמופוליטי - לא מרכז מוסלמי

באתר האינטרנט של המרכז העתידי נכתב שאלו רק תכניות ראשוניות ולא השרטוטים הסופיים של המרכז. מודגש שם שהמרכז יעוצב בניסיון לעודד שיח קוסמופוליטי, יהיה חלל שבו ניתן ליהנות מדיונים בשלל שפות וגם יעמוד מול הטענות נגד יזמי המרכז, לפיהן מדובר ב"קן לגיוס טרור מוסלמי". שאריף אל גמאל, מקדם הפרויקט, אמר לסוכנות הידיעות AP לפני חודשיים שהבנייה באתר תחל בתוך שנתיים עד שלוש.

על פי התכנון, יוקדש החלק הגדול של הבניין, ארבע מ-16 הקומות, למתקני ספורט, לחדרי כושר ולבריכות שחייה. ארבע קומות נוספות יהיו למרכז משחקים ולגני ילדים. בשאר הקומות יהיו מסעדות, בית ספר מוסלמי לבישול, סטודיו לאומנים, חלל לתערוכות ואולם לאירועים תרבותיים. על פי פרסומים קודמים, באחד האולמות יוקם גם מסגד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק