משחק מחשב על המרד הגדול באושוויץ מעורר סערה בעולם

משחקי מחשב אלימים תמיד נתונים לביקורת, אולם המשחק "מרד ה'זונדרקומנדו'" שפיתחה דווקא חברה ישראלית, מעורר סערה. המשחק השנוי במחלוקת מתאר בצורה שגויה את ההיסטוריה של מרד האסירים באושוויץ ב-1944 וארגונים יהודים בעולם זועמים. מפתח המשחק: "הייתי באושוויץ בגלגול הקודם"

שנוי במחלוקת: משחק המחשב על אושוויץ (דיילי מייל)

משחק מחשב חדש המתאר את המרד הגדול במחנה אושוויץ בשנת 1944 מעורר את זעמן של קבוצות יהודיות שהחליטו לצאת במחאה. באופן מפתיע העומדת מאחורי פיתוח המשחק, "מרד הזונדרקומנדו", היא למעשה חברה ישראלית.

במוקד המשחק הישראלי, שעתיד לצאת בחודש הבא, נמצאת דמות של אסיר יהודי שנמצא במחנה במהלך ההתקוממות - וטובח בנאצים.

סיפור הרקע למשחק הוא המרד במחנה הריכוז וההשמדה שהתרחש באוקטובר 1944, שבו עובדי המשרפות היהודים, ה"זונדרקומנדו", פתחו במרד נגד אנשי ה"אס.אס" במחנה. למרות שבמציאות נהרגו רק אנשי "אס.אס" מעטים, במשחק יכול השחקן להרוג מאות ואף יותר.

מפתח המשחק מקסים גניס טוען כי מטרות המשחק הן אתגר, הנאה ובידור. לדבריו, הסיבה שבחר דווקא באושוויץ הייתה אתגר יצירתי. "מעניין לשחזר עולם שהיה שונה מאוד מחיי היומיום שלנו", הסביר גניס והגדיר את המשחק כ"כיף של פיצוץ נאצים".

"אסור לצמצמם את ההיסטוריה לכדי משחק"

המשחק סופג ביקורת רבה מארגונים יהודיים רבים בעולם, בין היתר משום שלמרד האמיתי היו תוצאות טראגיות: 200 אסירים יהודים הוצאו להורג ביריות במקום, ונשים אשר סייעו להם בהברחת נשק הוצאו להורג בתלייה זמן קצר לאחר מכן.

הליגה האמריקנית נגד השמצה קראה למשחק "מבחיל" ו"בלתי הולם לחלוטין". אחד ממתנגדי המשחק, הרב אברהם קופר ממרכז ויזנטל בארצות הברית, מפחד שהוא עלול לעוות את תפיסת ההיסטוריה לצעירים. "מה יקרה אם זה יהיה כל מה שילד ילמד על השואה?", שואל הרב. "לניצולי שואה כל כך קשה לשחזר את הזוועות שעברו. זה לא נושא שאפשר לצמצמו לכדי משחק מחשב".

"לא רק שאני יהודי בעצמי", מתגונן בתגובה יוצר המשחק, "אני מאמין שהייתי בעצמי במחנה ריכוז בגלגול קודם", הוא טוען. גניס הוסיף שהוא מאמין ששירת גם הוא כ"זונדרקומנדו", אבל מת לפני המרד ב-1944.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק