דיווח: מו"מ חשאי בין אירן למערב בנושא הגרעין

ניסיון נוסף של המערב לפייס את טהרן: העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" מדווח הבוקר כי טורקיה מובילה יוזמה חשאית לפיה אירן תוותר על כמות נכבדה של חומרי הגלם הגרעיניים שלה תמורת דלק גרעיני מוכן שתקבל מארצות המערב. הערכות במערב: עסקה כזו תוכל להשליך על יחסי אירן עם המערב, מעבר לסוגיית הגרעין

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד מבקר במתקן גרעין. "מגעים חשאיים" (חדשות 2)

מגעים חשאיים בין אירן למערב, במטרה להגיע לפתרון בסוגיית הגרעין. העיתון הבריטי "דייילי טלגרף" מדווח הבוקר כי במסגרת העסקה המתגבשת בין הצדדים, בתיווך טורקי, תוותר אירן על טון אורניום מועשר ברמה נמוכה ועל כל מצבורי האורניום המועשר ברמה גבוהה - ובתמורה תקבל מוטות אורניום מוכנים לייצור כוח גרעיני מרוסיה וצרפת.

העסקה הזו תדאג מחד להאט את יכולתה של המדינה לייצר פצצה גרעינית, ומאידך להאיץ את יכולתה לפתח תחנות כוח גרעיניות לאספקת חשמל וטכנולוגיה רפואית-גרעינית. "העסקה אפשרית לביצוע לדעתנו", אמר גורם המקורב למשא ומתן החשאי. "אבל עדיין יש הרבה פרטים שצריך לדון בהם לפני שתיסגר".

על פי מקורות דיפלומטיים, נציגים אירנים וטורקים נפגשו מספר פעמים לדון בפרטי העסקה, ומקווים להגיש את עיקרי ההצעה לחברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם כבר בחודש הבא.

קולות בארה"ב נגד העסקה

למרות שמסתמנת תמיכה של כמה מן המעצמות בעסקה, בארצות הברית דווקא נשמעים קולות נגד היוזמה. בחודש שעבר, יצרו מספר חברי סנאט אמריקנים קשר עם הנשיא אובמה וביקשו ממנו להתנגד לכל עסקה אשר לא כוללת התחייבות של אירן לפרק את כל מתקני ההעשרה שבשטחה.

מזכירת המדינה האמריקנית הילארי קלינטון לעומת זאת דווקא לא יוצאת נחרצות כנגד היוזמה. "מתישהו בעתיד, כשיוכיחו שהם מסוגלים לנהוג באחריות, יוכלו האירנים לחזור ולהעשיר אורניום", אמרה קלינטון לאחרונה.

בעיתון הבריטי נטען כי אם תצא העסקה לפועל, יהיו לה השלכות גם על יחסי אירן עם המערב. מומחים המקורבים למשא ומתן מעריכים כי מטרת העסקה היא, למעשה, לפייס את אירן. על פי ההערכות, אם תצא העסקה לפועל, העוינות שבין אירן למערב תפחת וטורקיה תבסס עצמה בתפקיד האסטרטגי של המתווכת בין אירן לבין המערב.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק