תביעת ענק נגד חברת הנפט BP

דליפת הנפט במפרץ מקסיקו, שנמשכה כמה חודשים מוקדם יותר השנה, תיזכר לעד כאסון האקולוגי הגדול בהיסטוריה של ארצות הברית. אחרי שסיימו לטפל בדליפה והחלו בתהליך הארוך של ניקיון המים והחופים, ממשל אובמה מתכוון לרדוף אחר האחראים ומגיש תביעה נגדם. הקנס המקסימלי: 21 מיליארד דולר

ממשלת ארצות הברית הגישה תביעה נגד ענקית הנפט BP ונגד ארבע חברות אחרות, הנושאות באחריות לדליפת הנפט במפרץ מקסיקו, אחד האסונות האקולוגיים הגדולים בהיסטוריה. האישום הוא הפרת חוקי איכות הסביבה האמריקנים. התהליך המשפטי עתיד להיות ארוך ומייגע.

למרות שישנן עוד חברות אשר אחראיות לדליפה, שמן לא מופיע כרגע בכתב התביעה. ממשרד המשפטים האמריקני נמסר כי בהחלט ייתכנו שמות נוספים בין הנתבעים, בהמשך. "בכוונתנו להוכיח כי הנאשמים אחראים להוצאות הענק הממשלתיות והפגיעה הסביבתית", אמר שר המשפטים של ארה"ב אריק הולדר. "החקירות הפליליות והאזרחיות של הארוע נמשכות", הוסיף.

מתקן הנפט "דיפווטר הורייזון" התפוצץ באפריל השנה, וגרם למותם של 11 אנשים. לאחר הפיצוץ, החל הנפט להישפך במשך מספר חודשים וכמות קרובה ל-5 מיליון חביות של נפט נשפכו לים. הנפט זיהם חופים ואזורי מחייה של חיות רבות. בעקבות הדליפה, החברות האחראיות כבר נתבעו אינספור פעמים על ידי בעלי עסקים באזור שאיבדו מהכנסתם.

בחוק האמריקני קיים קנס של עד 4,300 דולרים על כל חבית נפט שנשפכת לים, אם נמצאות ראיות לרשלנות חמורה. מבחינה זו, הקנס המקסימלי שעתידות החברות לשלם הוא 21 מיליארד דולרים. גם אם לא יימצאו ראיות לרשלנות חמורה, הקנס עדיין עלול להגיע ל-5.4 מיליארד דולרים.

 רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק