איש השנה של "טיים": מארק צוקרברג

אסאנג' יצר סערה עם "ויקיליקס", ארדואן עשה שינוי משמעותי אבל איש השנה של המגזין "טיים" הוא מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג. בסטטוס שלו כתב המיליארדר: "זה כבוד אמיתי. אני שמח להיות חלק מהצוות הקטן שלנו"

הפרשנים וסוכנויות ההימורים הימרו על ג'וליאן אסאנג' או רג'פ טאיפ ארדואן - אך מייסד "פייסבוק" מארק צוקרברג גרף את כל הקופה ונבחר היום לתואר איש השנה של המגזין "טיים". בתכנית הבוקר של רשת NBC שמו סוף לחרושת השמועות סביב שמות המועמדים - והודיעו על שמו של צוקרברג.

הזוכה המפתיע הגיב להודעה, כצפוי, בסטטוס בפייסבוק. "זהו כבוד אמיתי", הודה צוקרברג בדף האוהדים שלו, "וזו הכרה בכך שהצוות הקטן שלנו בנה משהו שמאות מיליוני בני אדם משתמשים בו כדי לתקשר ולהפוך את העולם לפתוח יותר. אני שמח להיות חלק מזה".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

השמות "החמים" בבורסת ההימורים היו, כאמור, מייסד "ויקיליקס" ג'וליאן אסאנג', ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן וזמרת הפופ ליידי גאגא. על פי דיווחים בארצות הברית, מרבית קוראי העיתון, יותר מ-382 אלף בני אדם, סברו כי אסאנג' הוא איש השנה. ואולם, נראה כי הנתון הזה לא השפיע כלל על בחירת עורכי העיתון - שבסופו של דבר הכריעו.

מיד אחריו, בחמישייה הראשונה בבחירת המגזין: במקום השני - ארגון "מסיבת התה" בארצות הברית, במקום השלישי - מייסד "וויקיליקס" ג'וליאן אסאנג', במקום הרביעי - נשיא אפגניסטן חמיד קארזאי ואת החמישייה הפותחת סוגרים 33 הכורים הצ'יליאנים שהיו לכודים במשך 70 ימים מתחת לאדמה.

יתרום חצי מהונו האישי

מארק אליוט צוקרברג נולד ב-14 במאי 1984 נולד למשפחה יהודית-אמריקנית בוייט פליינס שבניו יורק, שם גדל. בשנות התיכון האחרונות עבר לפנימיית פיליפ אקסטר במדינת ניו המפשיר. לאחר סיום לימודיו שם קיבל הצעות עבודה מהחברות מיקרוסופט ו-AOL, לצורך פרויקט כתיבת תוכנות חדשות.  

לאחרונה החליט צוקרברג בצעד נדיב במיוחד כי הוא מצטרף ליוזמה של עשירי העולם ויתרום מחצית מהונו לצדקה. "למה לחכות לסוף חייך כדי לתרום, כשאפשר לראות את התוצאות בעודך בחיים?", שאל צוקרברג שצפוי להעביר סכום של כ-3.5 מילארד דולר לצדקה.

ביממה האחרונה הוכרז פייסבוק כמקום העבודה הטוב ביותר בארצות הברית. צוקרברג עצמו זכה לציון גבוה מאוד מעובדיו, שהעניקו לתפקודו של 96 מתוך 100 נקודות דירוג בסקר שביצע אתר הקריירה glassdor.com.

איש השנה של השבועון "טיים" הינו מהדורה שנתית של שבועון החדשות האמריקני "טיים", המציגה פרופיל של האיש, האישה, הזוג, הקבוצה, הרעיון, המקום או המכונה אשר "לטוב או לרע השפיע יותר מכל על אירועי השנה החולפת". המסורת של בחירת איש השנה החלה בשנת 1927.

בשנה שעברה זכה בתואר "איש השנה" של "טיים" בן ברננקי, יו"ר הבנק המרכזי האמריקני. שנה קודם לכן, ב-2008, זכה בתואר נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שרשם באותה השנה היסטוריה כשנבחר לנשיאה השחור הראשון של ארצות הברית.