ארה"ב: נחסמו בח"א אתרים שחשפו מידע מויקיליקס

המאבק האמריקני בהדלפת הענק של ויקיליקס עולה מדרגה, כשהלילה הודיע חיל האוויר במדינה שהחל לחסום ממפקדיו ומחייליו כל אפשרות לגשת לאתרי החדשות שחשפו מידע מהאתר. בין האתרים שנחסמו: ניו יורק טיימס, הגרדיאן ודר שפיגל. דוברת בחיל האוויר בתגובה: "נוהגים בנושא כפי שנהגנו בעבר. נגן על ביטחון המדינה"

אירן זה שם? חיל האוויר האמריקני חסם בפני מפקדיו וחייליו את האפשרות לצפות באתרים המציגים את מסמכי ההדלפות של ויקיליקס, כך הודיעו הלילה בכירים בחיל. בין האתרים שנחסמו ניתן למצוא את "ניו-יורק טיימס", "גרדיאן", "דר שפיגל", "אל פאיס", "לה מונד" ולמעלה מ-20 אתרי חדשות פופולריים נוספים.

הצעד נועד, ככל הנראה, כדי למנוע מהמפקדים והחיילים להיחשף במקום השירות למסמכים אשר מביכים את הצבא האמריקני, ונוגעים בין השאר גם לחיל האוויר. עוד נודע כי בחיל האוויר לא חסמו רק את אתרי החדשות המרכזיים, אלא גם בלוגים קטנים.

כאשר נעשה ניסיון לגשת לאחד מהאתרים שנחסמו דרך מחשבי הרשת של חיל האוויר האמריקני, נתקלים הגולשים בהודעה "הגישה נדחתה: השימוש באינטרנט מתועד ומפוקח", כך אמר לעיתון הניו-יורק טיימס אחד מקציני חיל האוויר שגילה שמחשבו נחסם. הגולשים אף מקבלים אזהרה נוספת כי אם ימשיכו לנסות לגשת למידע, יועמדו לדין בגין ניסיון לצפות בחומר מסווג באתרים "בלתי מורשים".

במקביל לצעד הזה, נשמעת ביקורת אנונימית מצד גורמים מסוימים בחיל שטוענים כי מדובר בצעד ריק מתוכן, שכן המפקדים והחיילים יכולים להיחשף למידע הרגיש גם ממחשביהם הביתיים, בימי החופשה שלהם.

"אנחנו לא נוהגים בעניין הזה שונה ממה שנהגנו בעבר", הסבירה דוברת חיל האוויר האמריקני בקולורדו ברנדה קמפבל. "אם אתרי חדשות יפרסמו מידע מלא מאתר ויקיליקס, שפוגע בביטחון המדינה, אז נחסום אותם", הבטיחה קמפבל.

מיד לאחר הודעת חיל האוויר בנושא חסימת האתרים, מיהרו דוברים מטעם הצבא, חיל הים והנחתים להודיע כי לא יפעלו בצעד דומה ולא יחסמו אתרי חדשות, אלא ינחו את החיילים שלא לקרוא את המסמכים, אלא אם יש להם סיווג ביטחוני מתאים. "אנחנו סומכים על החיילים שיידעו להיות אחראיים", אמר דובר מטעם הצבא.

אסאנג' שוחרר - והוחזר לכלא

חוששים מ"ויקיליקס"? אילוסטרציה (רויטרס)
רק אתמול דווח כי בית המשפט בלונדון שחרר בערבות למעצר בית את מייסד אתר ההדלפות ויקיליקס ג'וליאן אסאנג', אך עיכב את השחרור לאחר שממשלת שוודיה ערערה על ההחלטה.

בשבוע שעבר הסגיר את עצמו אסאנג' למשטרה בעקבות בקשתה של שוודיה, שם הוא מואשם באונס של מי שהייתה מזכירתו. בתחילה, כאשר החליט בית המשפט לשחרר את אסאנג', נקבע כי הוא ייאלץ לענוד אזיק אלקטרוני ובנוסף יספק כתובת קבועה על מנת שיהיה ניתן לאתר אותו בכל עת.

לפי שעה נראה שבית המשפט לא צפוי להורות על הסגרתו לשוודיה, אך עם זאת, ייתכן שצפויים שינויים בעקבות ערעורו של הממשל בסטוקהולם.

בשבוע שעבר עצרו חוקרי הסקוטלנד יארד את אסאנג' בן ה-39, לאחר שנכנס לתחנת המשטרה והסגיר את עצמו. נגד מייסד ויקיליקס שהסתתר בחודשים האחרונים באחד מהפרברים של לונדון, הוצא בתחילת החודש צו מעצר בינלאומי בחשד לביצוע עבירות המין בצעירה שוודית.

אסאנג' טוען לכל אורך הדרך כי הוא חף מפשע וכי מחפשים אותו בעקבות החשיפות שפירסם, אולם החליט להסגיר עצמו כדי שיוכל להוכיח את חפותו ולצאת מהמסתור.

אסאנג' מואשם על ידי הרשויות בשוודיה בעבירות מין, הכוללות יחסים לא נאמנים, שני סעיפים של הטרדה מינית וסעיף אחד של אונס. חשוב לציין שההאשמה החמורה באונס מתייחסת לקיום יחסי מין ללא קונדום - מעשה המוגדר כעבירה על החוק בשוודיה. יתרה מזאת, אין כל וודאות כי אסאנג' ביצע גם את העבירה הזו, משום שהוא טוען כי הקונדום נקרע בטעות, בעוד המתלוננת נגדו טוענת כי קרע את אמצעי המניעה בכוונה תחילה.

עורך דינו של מייסד אתר ההדלפות, מארק סטיבנס, הזהיר כי כל ניסיון להסגירו לשוודיה יסוכל, בעיקר בטענה שאם יוסגר - עלול אסאנג' להיות מועבר לידי האמריקנים. הפרקליט טען כי ההאשמות נגד אסאנג' הן "תעלול פוליטי". לפי הדיווח, בוושינגטון עוקבים "מקרוב מאוד" אחר ההתפתחויות בנושא.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

החשיפה הגדולה ב"ויקיליקס" - סיקור מיוחד:

"ויקיליקס מאיימים: ישראל היא הבאה בתור"

ארה"ב הפילה את שרתי "ויקיליקס"?

"מלך סעודיה לוחץ על ארה"ב: לתקוף את אירן"

הדלפות ראשונות מהמסמכים: "אחמדינג'אד הוא היטלר"

רה"מ מתייחס להדלפת מסמכי ויקיליקס: "נחכה ונראה"