סודן 2010: מלקים אישה בכיכר העיר

150 פליטים מסודן שהסתננו לישראל עשו הלילה את דרכם בחזרה למדינתם, לגורל לא ידוע. וידאו מצמרר שמופץ בימים אלה מספק תמונות קשות על מערכת החוק במדינה, שדוגלת בעונש מלקות כענישה משמעתית או פלילית

אלפי פליטים נמלטו בשנים האחרונות מסודן ושכנותיה בניסיון למצוא מקלט מתופעות של דיכוי, מלחמות אזרחים, עבדות, עינויים, רדיפה דתית ופוליטית ומרצח על רקע אתני. סרטון שנחשף ברשת מתעד את הנהוג במערכת המשפט ברפובליקה המוסלמית, שדוגלת בין היתר בענישה באמצעות מלקות.

בסרטון, נראית אישה סודנית שנידונה לעונש מלקות, כשהיא ניצבת בכיכר העיר לעיניהם האדישות של העוברים ושבים. השוטרים דורשים מהאישה לרדת על ברכיה תוך כדי איומים במאסר, על מנת שתקבל את העונש שנקבע לה. למרות תחנוניה אל השוטרים ובקשות הרחמים, אחד השוטרים מצליף בה באמצעות שוט, תוך התעלמות מכאבה.

זהותה של האישה אינה ידועה וגם הפשע שאותו ביצעה לא נחשף בסרטון, אך התמונות הקשות עוררו סערה גם מחוץ לגבולות המדינה. מערכת המשפט הסודנית הודיעה שתפתח בחקירה לבדיקת האירועים שתועדו בווידאו.

על פי נתוני רשות ההגירה במשרד הפנים, נכון לשנת 2010 שוהים בישראל כ-7,992 פליטים ומבקשי מקלט שהסתננו לישראל מסודן, דרך גבולה הדרומי של מדינת ישראל.

הלילה: 150 פליטים גורשו מרצון

כ-150 פליטים סודנים הוטסו אמש למדינה שלישית, ממנה יועברו חזרה לארץ מולדתם. תמורת הסכמתם לעזוב הפליטים קיבלו פיצוי כספי מהמדינה שנועד לעזור להם להתאקלם, כפי שפרסמנו אתמול לראשונה ב"מהדורה המרכזית".

במשך שבועות ארוכים הכינו במשרד החוץ והפנים את התכנית, שקיבלה גם אישור מהאו"ם. במסגרת המבצע החשאי, שרק חלקים מפרטיו הותרו עד כה לפרסום, ינחת הלילה המטוס במדינה שלישית, "מדינת אמצע", ומשם יועברו 150 הפליטים חזרה לסודן.

תמורת הסכמתם ל"גירוש", יקבלו הסודנים סכום כסף מהמדינה, שנועד להקל על  התאקלמותם והתארגנותם חזרה בארץ בה נולדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק