נחשף "צופן דה וינצ'י" האמיתי

המונה ליזה, אחת מהיצירות המפורסמות ביותר, שוכנת במוזיאון הלובר לעיני מיליוני התיירים שמגיעים לראות אותה. כעת מפריעים את מנוחתה צוות חוקרים איטלקים שאיתרו אותיות ומספרים בצורת קוד, שצייר ליאונרדו דה וינצ'י בעיניה של האישה. הצירוף עשוי לענות על השאלה העתיקה בהיסטוריה של האמנות: מי היא באמת המונה ליזה?

מי את, מונה ליזה? (news.au)

מי את באמת, מונה ליזה? בקרוב אולי נדע את התשובה לשאלה בת מאות השנים הזו. מומחי אמנות איטלקים חוקרים "קוד דה-וינצ'י" אמיתי, לאחר שגילו סמלים קטנטנים שמצוירים בעיניה של אחת הדמויות המפורסמות בעולם.

חוקרי הוועדה הלאומית האיטלקית למורשת תרבותית גילו אותיות ומספרים שניתן לראות בהגדלת הציור בן ה-500ברזולוציה גבוהה. היסטוריון האמנות סילבאנו וינצ'נטי הסביר: "בעין ימין מופיעות האותיות אל.וי, שייתכן ומסמלות את שמו. גם בעין שמאל יש סמלים. קשה לפענח אותם, אך כנראה מדובר באותיות סי, אי, או בי".

"לעין בלתי-מזוינת הסמלים האלה הם בלתי נראים, אך עם זכוכית מגדלת ניתן להבחין בהם בבירור. אנו יודעים שדה וינצ'י השתמש בסמלים אז אנו בטוחים שזה מסר ממנו", הוסיף החוקר.

מספרים מסתוריים גם בגשר שמאחורי האישה

לפי עיתון ה"גרדיאן" הבריטי, ייתכן והאותיות הן רמז לזהותה של המונה ליזה, או של הדוגמנית שזכתה לכינוי הזה - אחת מהשאלות העתיקות ביותר בהיסטוריה. לדבריו של וינצ'נטי, ההיסטוריונים בחנו את הציור לאחר שחבר הוועדה לואיג'י בורג'יה, מצא ספר בחנות עתיקות, שתיאר כיצד עיניה של המונה ליזה מולאו בסימנים הסודיים.

החוקרים גילו גם את המספר 72, או את האות אל והספרה 2, מצוירות בגשר שנראה מאחורי פרצופה המסתורי של הדמות. "אנו רק בתחילת החקירה ומקווים שנוכל לחפור עמוק יותר לתוך התעלומה הזו ולגלות פרטים נוספים מוקדם ככל האפשר", אמר וינצ'נטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק