הצ'כים לא רוצים פליטים הומואים מזויפים

הומוסקסואלים ולסביות שנמלטים מרדיפת שלטונות קיצונים, נאלצים לעבור מבחן מוזר שיקבע את העדפותיהם המיניות. הם נאלצים לראות סרט פורנו הטרוסקסואלי ואם התמונות מרגשות אותם, לא יקבלו מקלט במדינה

מגיב או לא מגיב ? (רויטרס)

הצ'כים החליטו שלא לאפשר לכל מי שמבקש מקלט על רקע מיני לקבל אותו. המדינה, אשר קולטת פליטים רבים הסובלים מרדיפה על רקע נטיותיהם המיניות, עושה שימוש במבחן לא שגרתי. במבחן חושפים את ההומוסקסואלים לגירויים הטרוסקסואלים, סרטים פורנוגרפיים, ובודקים אם יש אצלם תגובה. הגבת? לא תקבל מעמד פליט.

הממשלה בצ'כיה מתמודדת עם ביקורת מרשויות זכויות האזרח של האיחוד האירופאי על עריכת הבדיקה מוזרה. מסתבר שהמדינה מתמודדת עם הרבה מחפשי מקלט על רקע העדפה מינית, ועל מנת להפריד בין האמיתיים למזויפים - נערכת להם הבדיקה לא שגרתית.

הבי.בי.סי מדווח שהארגון האירופאי לזכויות אזרח הגיש תלונה נגד הרפובליקה הצ'כית, המדינה היחידה באיחוד שעורכת את ה"מבחן הפאלי". מתקן מיוחד שבודק זרימת דם מחובר לאיבר מינם של הגברים המבקשים מעמד של פליט, הנבחנים מתיישבים מול סרטי פורנו בו מוצגות נשים מקיימות יחסי מין, ואם איברו של מחפש המקלט מגיב לתמונות על המסך, הוא לא יקבל מקלט.

הבדיקה לא מספקת תוצאות חד משמעיות   

בארגוני זכויות האדם טוענים שהבדיקה היא פגיעה בכבוד האדם ופגיעה בגופו של האדם, משום ש"היא מערבת מגע באיברים הכי אינטימיים" לדבריהם. מומחים אמרו לסוכנויות הידיעות שתוצאות הבחינה מוטלות בספק, מפני שהיא לא מספקת תוצאות חד משמעיות. על פי הטענה, גם אנשים שמגדירים את עצמם ביסקסואלים יכשלו בבחינה למרות שיספגו רדיפה בחלק מארצות המוצא.

בממשל הצ'כי מגנים על ההליך, הם טוענים שרק חלק קטן מאוד ממבקשי המקלט, כולם מאיראן, עוברים את הבדיקה. הצ'כים מפחדים שחלק מהאיראנים ינצלו את הרצון הטוב שלהם, ואת העובדה שבאיראן השלטונות רודפים אחרי ההומואים, ויעמידו פני הומואים נרדפים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק