קוסובו מתרגשת מהבחירות הראשונות

אזרחי קוסובו יצאו אמש לראשונה לקלפיות, כתושבי המדינה הצעירה שנפרדה מסרביה כנראה בחרו במפלגתו של ראש הממשלה המכהן האשים ת'אצ'י שהבטיח להוציא את המדינה ממצבה הכלכלי העגום, לצמצם את האבטלה ולעצור את השחיתות. באיחוד האירופי מודאגים אחרי שהסרבים החרימו את ההליך הדמוקראטי

בחירות ראשונות בקוסבו (רויטרס)

ראש ממשלת קוסבו - האשים ת'אצ'י הכריז על נצחון בבחירות הראשונות שנערכו לפרלמנט המדינה הצעירה. הבחירות הראשונות שנערכו בקוסבו מאז הפרידה מסרביה.

מר ת'אצ'י פנה לתומכיו והכריז על הנצחון אחרי שהמדגם העניק לו ולמפלגתו 31PDK % מהקולות. על פי אותו המדגם, יריבו ומי שבעבר היה שותף לקואליציה, מנהיג הליגה הדמוקראטית של קוסבו זכה ב 25 אחוזים מהקולות. במידה והתוצאות אמיתיות, ת'אצ'י יאלץ לקבל את סיוע המפלגות האחרות כדי ליצור ממשלה. מי שעשוי  לסייע לו הוא אלבין קורטי, מנהיג סטודנטים עצמאי וההפתעה של הבחירות האלה, קורטי זכה ב 16 % מהקולות.

בנאום ששודר בטלוויזיה של קוסבו מר האשים ת'אצ'י אמר "זכינו בניצחון עצום למען הדמוקרטיה, למען הערכים של אירופה. היום קוסבו האירופית דיברה" הנאום כוון כנראה גם למנהיגי האיחוד האירופאי.

הסרבים החרימו את הבחירות

בקהילה הבינלאומית ובאירופה מביטים על הבחירות האלה בתשומת לב רבה. ההליך הדמוקרטי הוא מבחן של ממש לדמוקרטיה הצעירה, הליך מוצלח ונקי משחיתות ואי סדרים - יקרב את קוסבו לאיחוד האירופאי ולברית נאט"ו. המשקיפים הוטרדו מהעובדה שלמרות ה"חג הדמוקראטי", הבחירות האלה הדגישו עד כמה קוסבו חצויה כשמרבית האזרחים הסרבים בחרו להחרים את הבחירות, מותירים את הקלפיות בידיים של הרוב האלבני במדינה.