הנשיא ניקסון: "היהודים מגעילים ואגרסיביים"

סערה בעקבות חשיפת תמלולי שיחות של נשיא ארה"ב לשעבר, יחד עם יועצו לביטחון לאומי הנרי קיסינג'ר. באחת השיחות אמר קיסינג'ר: "לא צריך לעשות עניין אם יכניסו את יהודי בריה"מ לתאי גזים". ניקסון השיב לו: "נכון, לא צריך לפוצץ את העולם בגלל זה". האזינו להקלטות שמסעירות את העולם

מה באמת חשב הממשל האמריקני? מתמלולי שיחה חדשים של שיחות שקיים נשיא ארצות הברית ריצ'ארד ניקסון עולה כי לאיש החזק בעולם בסוף שנות ה-60' וראשית שנות ה-70' היו לא מעט דעות קדומות וגזעניות.

תמלולים של 265 שעות שיחה שהתקיימו בחדר הסגלגל נחשפו בסוף השבוע על ידי ארכיון הספרייה במוזיאון על שמו של ניקסון, ובהם נחשפות דעותיהם של הנשיא האמריקני ויועצו לענייני ביטחון לאומי הנרי קיסינג'ר באותן השנים. השיחות הוקלטו במערכות שהתקין ניקסון עצמו בחדר.

מההקלטות עולה כי ניקסון הפריד בין היהודים החיים בישראל לאלו החיים בארצות הברית. "לכל בנאדם יש את התכונות שלו", הוא מצוטט בשיחה שהתקיימה ב-13 בפברואר 1973. "ליהודים יש תכונות מסויימות. הם אגרסיביים ומגעילים".

"לא צריך לדאוג אם יכניסו יהודים לתאי גזים"

באותה השנה תועדו ניקסון וקיסינג'ר בשיחות פנימיות כמי שמשמיע הערות גזעניות נוספות נגד יהודים - הפעם בכל הקשור ללחץ שהתבקשה ארצות הברית להפעיל על ברית המועצות, במטרה לאפשר את העלתם של יהודי רוסיה לעלות לישראל. "הגירתם של יהודים מברית המועצות הוא לא מעניינה של מדיניות החוץ האמריקנית", אמר ניקסון. "אם יכניסו יהודים לתאי גזים בברית המועצות, אין זה צריך להוות דאגה אמריקנית. אולי זו צריכה להיות דאגה ממניעים הומניטאריים".

אבל ניקסון תרם אף הוא לנושא השיחה. "אני יודע", אמר בתשובה לקיסינג'ר. "אנחנו לא יכולים לפוצץ את העולם בגלל זה. בפעם אחרת תועד ניקסון כמי שאומר לאחד מאנשי ממשלו: "אני לא רוצה שיהודי שלא תומך בקמפיין הבחירות שלי ישב איתנו לארוחת ערב".

ניקסון השמיע הערות דומות גם באשר להתנדבותם של חיילים אמריקניים ממוצא יהודי למלחמה בוויאטנם. הוא טען כי רבים מהם ברחו לקנדה, על מנת להימנע מיציאה למלחמה. "לא ראיתי הרבה שמות של יהודים ששבו מוויאטנם", צוטט באחת השיחות. "אני לא יודע איך לעזאזל הם הצליחו להתחמק מזה". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק