צפו: הנידונה למוות בסקילה משחזרת את רצח בעלה

משפטה של סקינה מוחמדי אשטיאני, שנידונה למוות סקילה לאחר שהורשעה בניאוף ובסיוע לרצח בעלה, עורר סערה בעולם. על רקע הדיווחים כי שוחררה בימים האחרונים, שידרה הטלוויזיה האירנית תיעוד מיוחד של אשטיאני, בו היא "משחזרת" כיצד תכננה את רצח בעלה. במערב לא משתכנעים ודורשים לקבל הוכחה כי שוחררה

"שקיפות" נוסח אירן: סקינה מוחמדי אשטיאני, אירנית שהורשעה בניאוף ובמעורבות ברצח בעלה, ואשר נידונה לסקילה למוות, שחזרה אמש את המעשה לפרטי פרטים בשידורי הטלוויזיה האירנית. זאת, על רקע הדיווחים לפיהם שוחררה אשטיאני יחד עם שני עיתונאים גרמנים בימים האחרונים, וניצלה מעונש המוות.

מעצרה ומשפטה של אישטיאני עורר סערה ברחבי העולם, בעקבות העונש שנגזר עליה בשתי ערכאות משפטיות באירן. ארגוני זכויות אדם רבים בעולם יצאו למאבק במטרה למנוע את הוצאתה להורג - וקראו לשלטונות באירן שלא לסקול אותה למוות.

אמש שידרה הטלוויזיה האירנית כתבה ארוכה ומפורטת, בה מתועדת אשטיאני משחזרת שלב אחר שלב את מעשיה. התיעוד עצמו שודר, שלא כנהוג, מלווה בכתוביות בשפה האנגלית, במטרה להעביר את המסרים גם למערב.

"שלחי את הילדים לסבתא, אני אחשמל אותו"

בתיעוד עצמו נראית אשטיאני משחזרת את תכנון רצח בעלה, איבראהים אזגרזאדה, כשברקע מוסיקה דרמטית. היא מזריקה לבעלה חומר מטשטש שגרם לאיבוד הכרתו - ולאחר מכן מספרת כיצד האיש עמו בגדה בבעלה חישמל את בעלה למוות. האירנים לא חסכו בפרטים הקטנים, ותיעדו את הזריקה ואת ההכנות שקדמו לה.

"באחד מהימים הוא (האיש עמו בגדה בבעלה) התקשר אליי ואמר לי לשלוח את ילדיי לבית אמי בתבריז. כששאלתי אותו למה הוא אמר לי: 'מחר אני רוצה לרצוח את בעלך'", מספרת אשטיאני בשחזור. "שאלתי אותו איך הוא מתכוון לעשות זאת, והוא אמר: 'את תזריקי לו סמים, תגרמי לו לאבד את הכרתו - ואז אגיע ואחשמל אותו למוות".

באירן "הודאות מצולמות" של פושעים ועבריינים הן עניין שכיח. במרבית המקרים, טוענים במערב, מדובר בהודאות שהוצאו בכוח ולאחר עינויים קשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק