אירן לטורקיה: למה סייעתם בכיבוי השריפה בכרמל?

בישראל ממשיכים להודות על ההיענות הבינלאומית לסייע לישראל לכבות את השריפה - אך באירן מותחים ביקורת חריפה על טורקיה והחלטתה לשלוח לישראל מטוסי כיבוי. "מצער הדבר שממשלת ארדואן הייתה מוכנה להקריב את עמדותיה האנטי-ציוניות", נכתב באחד מעיתוני הממסד ברפובליקה האיסלאמית. "זה מבטא את חולשתה של טורקיה"

בעוד שבישראל ממשיכים לאמוד את נזקי השריפה הכבדים בכרמל ולהודות על הסיוע הבינלאומי הנרחב בהשתלטות עליה, באירן נשמעת ביקורת חריפה על היענותה של טורקיה לסייע לישראל. ביומון שמרני היוצא לאור ברפובליקה האיסלאמית עלתה השבוע התהייה מדוע טורקיה נחלצה לעזרתה של ישראל במשבר - כפי שמובא בדוח מיוחד של מרכז המידע למודיעין וטרור.

"הסיוע הטורקי לישראל מהווה הוכחה כי העמדות האנטי-ישראליות שביטא ראש הממשלה ארדואן בחודשים האחרונים, בגיוס דעת הקהל המוסלמית בטורקיה ובעולם, הן בבחינת עמדותיו האישיות בלבד", נכתב ביומון בשם "ג'ומהורי-יה איסלאמי". "מצער הדבר שממשלת ארדואן הייתה מוכנה להקריב את עמדותיה האנטי-ציוניות לטובת המדיניות האמריקנית".

"חולשתה של טורקיה ניכרת גם בקשרים האסטרטגיים הנמשכים עם ישראל", נכתב עוד ביומון. "הקשרים הביטחוניים והכלכליים בין שתי המדינות נמשכו בשנים האחרונות בצל הפשעים שביצע המשטר הציוני נגד המוסלמים בלבנון ובעזה, וגם הנטיות האסלאמיות החדשות בתורכיה לא הביאו לשינוי מהותי בקשרים אלה.

אופטימיות בטורקיה מהצלחת המגעים

על רקע הדיווחים על היענותה של ישראל לדרישות אנקרה לפצות את משפחות הרוגי ה"מרמרה" ולהתנצל רשמית, נשמעו השבוע קולות אופטימיים בטורקיה בעניין הצלחת המגעים הדיפלומטיים עם ישראל, במטרה לשים סוף למשבר בין המדינות.

"מדובר בחלון הזדמנויות שנפתח לסיום המשבר", נכתב השבוע באחד מעיתוני טורקיה. "עם זאת, הסיכוי להחמיץ את ההזדמנות הזאת גדול גם כן". גורמים בטורקיה בירכו על מהלכו של ראש הממשלה ארדואן להעניק סיוע לישראל בכיבוי שריפת הענק בכרמל, אם כי הביקורת על המדיניות הישראלית עודה קיימת.

"אני אופטימי באשר להתנהלות המגעים הדיפלומטים", אמר השבוע אוזדם סאנברק, אחד מחברי המשלחת הטורקית לוועדת החקירה לאירועי המשט שהקים האו"ם. "בעקבות ההתפתחויות לאחר השריפה הטראגית בישראל, האש ביחסים בין טורקיה לישראל נמצאת כעת תחת שליטה. אני מקווה שהמהלך הדיפלומטי יוכל לכבות את האש בין הצדדים".

הטורקים עדיין רוצים התנצלות

בטורקיה רואים גם בהצהרותיו האחרונות של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא חידוש המגעים עם טורקיה, מפתח להצלחת השיחות. "הנציג ששלח נתניהו לשיחות, יוסף צ'חנובר, מנסה להשיג טיוטת הסכם שתסיים את המשבר בין המדינות", דווח השבוע.

גם נשיא טורקיה עבדאללה גול התייחס לנושא, במהלך מסיבת עיתונאים שקיים השבוע עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, המבקר בטורקיה. "הפגישות כעת עוסקות בפרטים הטכניים", חשף גול אך הדגיש: "דרישותיה של טורקיה לפיצויים ולהתנצלות עודן עומדות בעינן". גורמים טורקים אף תלו את המשך המגעים הראשוניים בין המדינות בהסכמתה של ישראל להתנצל ולפצות. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מפשירים היחסים עם טורקיה? סיקור מיוחד 

נתניהו יוזם סיום המשבר עם טורקיה

ארדואן: הסיוע לא משפר היחסים

ארדואן שוחח עם נתניהו: "תנחומיי"

משרד החוץ: טורקיה תסייע בכיבוי השריפה בכרמל

הטורקים אופטימיים: סוף המשבר קרוב

משרד החוץ מאשר: יש מגעים חשאיים עם טורקיה

ישראל מוכנה לפצות - ולא להתנצל

משפחות לוחמי השייטת נגד הפיוס עם טורקיה

למרות הביקורת: עדיין מנסים לפייס