היהודי שגילה את בכיר האס.אס מדבר

מרק גולד רק רצה לחקור על ימיו האחרונים של שר בכיר ברייך השלישי, כשלפתע הבין שהאדם שיושב מולו ומספר לו את הסיפורים הוא למעשה אחד מהפושעים הנאצים הבכירים ביותר. יממה לאחר שחשף את הסוד הגדול מספר גולד על המפגשים עם פרנק ואיך לבסוף הצליח לגרום לו להודות במעשי הזוועה

פחות מיממה לאחר שהביא לחשיפתו של הפושע הנאצי הבכיר ביותר שעוד נותר בחיים ד"ר ברנרד פרנק בן ה-97, עוזרו הקרוב של היינריך הימלר, סיפר החוקר האמריקני-היהודי מרק גולד בראיון לעיתון ידיעות אחרונות על היכרותם של השניים, שהחלה במקרה לפני 14 שנים.

"בתקופה ההיא בכלל לא הגדרתי את עצמי יהודי, זאת על אף שמשפחתה של אמי יהודית", הוא אומר. "היה לי לקוח יהודי שהתפאר בכך שהוא מחזיק באוסף גדול של פריטים נאציים. זה נראה לי ביזארי לחלוטין, אבל ההסבר שלו היה שהיטלר, בסיוטיו הגדולים ביותר, לא היה רוצה שהפריטים האלה יגיעו לידיהם של יהודים, כך שרכישתם היא ניצחון יהודי על הנאצים", הוא מוסיף.

גולד מוסיף כיצד הצליח הסברו של הלקוח לקסום לו ואז גם הוא החל להתעניין באותן מזכרות. באחד הימים הוא אף נתקל בדוכן שבו הוצג אקדח, שלדברי מוכרו היה שייך להרמן גרינג, שר הצבא של הרייך השלישי. גם הסיפור הזה נשמע לגולד הזוי, אך לאחר שערך בירור עם היסטוריונים התגלה כי הכל נכון.

אישר את הראיון בכתב, עם חתימה מסגירה

שתי התגלויות הללו גרמו לגולד לפתוח במסע משלו, זאת כדי להתחקות אחר ימיו האחרונים של גרינג, לפני שמת. "בהתחלה לא ממש שיתפו איתי פעולה, אבל אז התחלתי ללכת לאירועים של ותיקי אס-אס ושל ניאו נאצים", הוא מספר. "למזלי, אני גבוה, בלונדיני ובעל עיניים כחולות. הסתפרתי והצגתי את עצמי כניאו נאצי אמריקני".

בזכות מראהו החדש, הצליח גולד להיחשף לסיפורים שמעולם לא היה נחשף אליהם לו היו יודעים מספריהם כי הוא יהודי. "בין היתר הם סיפרו לי על פרנק. הם אמרו לי שהוא זה שעצר את גרינג בימיה האחרונים של המלחמה, לאחר שהיטלר האשים אותו בבגידה. הייתי בטוח שהוא כבר מת, אבל אז גיליתי שהסיפר שלו בדיוק יצא לאור ושהוא חי", הוא אומר.

"יצרתי איתו קשר וביקשתי לראיין אותו על ימיו האחרונים של גרינג. הוא שלח לי אישור בכתב עם חתימתו", מגלה גולד. עם זאת, כאשר גילה גולד את מי הוא עומד לראיין, התדהמה אחזה בו כשהבין שמדובר במי שהיה מופקד על תחילת הרצח ההמוני של אזרחים יהודים. גולד גילה זאת לאחר שהשווה בין חתימתו של פרנק על המכתב שנשלח אליו לבין החתימה שהופיעה על הפקודה לרצח ההמוני.

הרג יהודים רק כי הם נלחמו בנאצים

"הוא אמר לי שאני יכול לדבר איתו על מה שאני רוצה", אומר גולד. "לא מיהרתי לנופף במסמך. דיברנו על גרינג, על היטלר ועל הימלר. הוא היה מאוד גאה במעשיו. אחרי ככלות הכל אלה היו הרגעים הגדולים של חייו", מוסיף גולד.

"הוא הודה שהמפקדה שבה שירת הייתה מעורבת ברצח יהודים, אבל ציין שבמסמכים אין לכך כל ראיה. בהתחלה הוא טען שתפקידו היה רק להכין קפה, אך כששלפתי את המסמך עם חתימתו על הפקודה לרציחת היהודים, הוא התעצבן", נזכר גולד. "הייתי מוכן לכל: החל מהאפשרות שיזרוק אותי החוצה ועד לאפשרות שיירה בי, אבל להפתעתי הוא הודה שזו חתימתו וטען להגנתו שהרגה את היהודים כי הם נלחמו בנאצים".

"לאפשר לעולם להכיר ולהוקיע את המעשים"

חוקר השואה הצעיר צילם ותיעד מאות פגישות שקיים עם ד"ר פרנק לאורך ארבע שנים. ביום חמישי האחרון הוא התעמת עם קצין האס.אס הקשיש במהלך מפגש מצולם בפרנקפורט, גרמניה. גולד הציג בפניו את הפשעים שביצע נגד האנושות, כמו גם עותק מתביעה שהגיש נגדו בבית משפט אמריקני.

"עברו למעלה משישה עשורים מאז שפרנק לקח חלק מכריע בתכנית ההמתה הנאצית, אך בהינתן טשטוש הזהות שלו והיעדר אמצעים חוקיים, הדבר הוביל להחלטה להגיש תביעה אזרחית ולפרסם את פשעיו - לכל הפחות, ולאפשר לעולם להכיר ולהוקיע את המעשים", אמר גולד, שקרוביו היהודים היו בין המיליונים שנרצחו כתוצאה מהפקודות עליהן חתם ד"ר פרנק.

התביעה האזרחית מאשימה את פרנק ברצח עם, עינוי, חטיפה ופשעים נגד האנושות. יחד עם גולד חקר ותבע את פרנק גם ברטון ברנשטיין, אחיו של המלחין לאונרד ברנשטיין, אשר גם קרוביו נרצחו בשואה. מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה בה מוגשת תביעה אזרחית נגד פושע נאצי.

בראיונות המצולמים, שאמורים להוות את רוב הראיות בתביעה, מודה בין השאר פרנק שב-28 ביולי, 1941, הוא חתם באופן אישי על "פקודת ההתחלה" שאישרה את ההוצאות להורג ההמוניות הראשונות שבוצעו ביהודים, בביצות פריפייט, סמוך לגבול פולין-בלארוס-אוקראינה. מדובר בצעד הראשון שהתחיל את "הפתרון הסופי" - תכנית העל הנאצית להשמדת העם היהודי.

הפושע הנאצי תועד מטייל בפארק - גרמניה מסרבת להסגירו

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק