הסיוע לנאצים - מבתו של הימלר

מאות פושעים נאצים עדיין מסתובבים חופשי ברחבי העולם מבלי שריצו את עונשם או אפילו הועמדו לדין. מי שמסייעת להם להימלט מהרשויות היא קרן בשם "עזרה שקטה" שמסייעת להם כספית ומונעת את הסגרתם. המנהיגה של הארגון היא בתו של הימלר - מפקד האס-אס והגסטפו שהואשם במעורבות ברצח של 430 אלף יהודים בזמן מלחה"ע ה-2

גודרון בורוויץ עם אביה הימלר בילדותה (חדשות 2)

65 שנים אחרי סיום מלחמת העולם השנייה, ישנם עדיין רבים שמאמינים בצדקת הנאצים, ומקדישים את חייהם לעזור לפושעים שנותרו בחיים להימלט מידי החוק. אחת הבולטות שבהם היא גודרון (הימלר) בורובוויץ, בתו של מפקד האס-אס והגסטפו היינריך הימלר שהואשם במעורבות ברצח של 430 אלף יהודים.

בורוויץ זכתה לכינוי "הנסיכה נאצית", וידועה בהערצתה לאביה ולפועלו. כיום היא בת 81 ואם לשניים, אך למרות גילה המופלג היא מקדישה את חייה לארגון הצדקה "עזרה שקטה" שמסייע למאות פושעים נאצים להימלט מהעמדה לדין, או מריצוי עונשם.

בתו של קצין האס-אס סיפרה לא פעם למקורביה על הערצתה הרבה לאביה, שנהג להטיס אותה לכל מקום שבו הוצב, גם אם היה מדובר במחנה ריכוז שבו נהרגו מאות יהודים מידי יום. ביומן שכתבה בגיל 12 תיארה את הביקור, שכלל גם צפייה בציורי האסירים - כ"פינוק".

בורובוויץ מודה שהיא פועלת בשירות הארגון, אך מסרבת להתראיין על כך בפומבי. למרות הדיווחים על כך שאביה התאבד ב-23 במאי 1945, היא מאמינה כי הוא נרצח בידי הבריטים. "יש פער עצום בין ההיסטוריה הרשמית לבין האופן שבו ההיסטוריה מדוברת", אמרה בורווויץ בראיון לגארדיאן לפני כשלוש שנים. זו כנראה אחת הסיבות לעמדתה הקיצונית. 

הארגון הוקם כשנה לאחר סיום המלחמה וסייע לפושעים נאצים כמו יוזף מנגלה ואדולף אייכמן להימלט מכוחות הברית, בעיקר לדרום אמריקה. למרות פעילותו השנויה במחלוקת הוא רשום כארגון צדקה בגרמניה ופועל ללא הפרעה מצד הרשויות.

רוצים לקבל עוד עדכונים מהעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק