הנקמה הגיעה? צו מעצר בינ"ל לאסאנג'

כחלק מצו מעצר בינ"ל שהוצא לו ב-188 מדינות, מבוקש כעת מייסד ארגון "ויקיליקס" בגין פשעי מין, אותם על פי החשד ביצע בשוודיה בביקורו בחודש אוגוסט האחרון. את הצו הוציא ארגון האינטרפול הבינ"ל, והוא תקף גם בבריטניה, שם על פי החשד שוהה אסאנג'. הטבעת מתהדקת סביב האיש שהרגיז את מדינאי העולם

האינטרפול, הארגון הבינלאומי לשיטור פלילי, הוציא אתמול צו מעצר בינלאומי נגד ג'וליאן אסאנג', מייסד אתר ההדלפות "ויקיליקס", כך עולה מעיון באתר הארגון. משמעותו של הצו היא כי אסאנג', האוסטרלי בן ה-39, מבוקש כעת בכל המדינות החברות בארגון, 188 במספר, ביניהן גם בבריטניה, שם הוא ככל הנראה שוהה.

על פי הצו הבינלאומי, מבוקש אסאנג' בגין חשד לפשעי מין אותם נטען כי ביצע בשוודיה. הצו הוצא לבקשת התביעה בגטבורג, לאחר ששם טענו כי מייסד "ויקיליקס" הוא פושע נמלט.

כעת, מתבקשים האזרחים במדינות החברות באינטרפול להעביר למשטרה כל דיווח שיש להם על אותו "פושע נמלט". כדי לסייע בהסגרתו, מופיעים באתר הארגון פרטים מזהים אותו אסאנג', ביניהם גם תאריך לידתו והעיר שבה נולד באוסטרליה.

אתמול קראה מושלת אלסקה לשעבר שרה פיילין לרדוף את אסאנג' "כאילו היה חבר בארגון אל-קאעידה". פיילין הביעה את מורת רוחה מכך שלא עושים מספיק בשביל להביא למעצרו.

כריסטיאן, אמו של ג'וליאן אסאנג', מייסד אתר "ויקיליקס", אמרה הלילה (שעון ישראל) כי היא מוטרדת מאוד בשל צו המעצר הבינלאומי שהוצא נגד בנה. "הדברים שנכתבו עליו לא נכונים", אמרה כריסטיאן בריאיון לרדיו אוסטלי.

ביהמ"ש דחה עתירה של אסאנג'

רק אתמול הודיעו מקורות רשמיים בשוודיה כי תחודש חקירת האונס נגד אסאנג', מייסד ויקיליקס שיצר את פרשת הדלפת המסמכים הגדולה בעולם.

דובר בית המשפט העליון במדינה הצפונית אישר כי הבקשה לחדש את החקירה הגיעה לבית המשפט. בחודש שעבר דחה בית המשפט עתירה של אסאנג', שבה ביקש לבטל צו חקירה העומד נגדו.

אסאנג', שמקום מסתורו לא ידוע, מבוקש בשוודיה לחקירה בחשד שאנס והטריד מינית שתי נשים שוודיות במהלך ביקורו במדינה באוגוסט. הוא הכחיש את החשדות המיוחסים לו.

האיש שתפס את ארה"ב עם המכנסיים למטה

במרכזה של פרשת ההדלפות הגדולה המסעירה את העולם עומד אדם אחד, המעורר את כל הסערה. שמו הוא ג'וליאן אסאנג', "פריק" האינטרנט בן ה-39 מאוסטרליה. הוא ייסד את אתר האינטרנט שלו לפני ארבע שנים ומאז נודד בין מדינות, מקפיד להחליף מספרים ומכשירי טלפון ניידים מחשש לחייו.

הוא החל את דרכו כ"האקר" ממוצע בשנות ה-80', ועד מהרה הקים קבוצת האקרים שהצליחה לפרוץ לאתרי אינטרנט ממשלתיים ופרטיים באוסטרליה ובקנדה. הוא ואנשיו נעצרו, הואשמו בעשרות סעיפי פריצה לאתרי אינטרנט - אך שוחררו זמן קצר לאחר מכן.

אך מתברר שהיו גם שראו במעשיו מודל לחיקוי. בספטמבר השנה נבחר אסאנג' במקום ה-23 ברשימת "50 האנשים המשפיעים בעולם", של המגזין הבריטי "ניו-סטייטסמן". בימים אלו הוא נמצא, על פי דיווחים זרים, בצמרת רשימת אנשי השנה של המגזין "טיים".

"חייבים לנקוט אמצעי זהירות מירביים"

בראשית החודש חשף אתר "ויקיליקס" מאות אלפי מסמכים סודיים על מלחמתה של ארצות הברית בעירק ובאפגניסטן. החשיפה הציבה את ארצות הברית במבוכה רבה, נוכח המידע המסווג. "החשיפה הבאה", הבטיח אז אסאנג', "תהיה גדולה הרבה יותר".

בראיון בלעדי שקיים אסאנג' זמן קצר לאחר החשיפה עם כתבנו בלונדון עמית סגל, סיפר מייסד "ויקיליקס" על שגרת יומו. "אני לא נמלט כדי להגן על חיי, אבל אנחנו חייבים לנקוט אמצעי זהירות מירביים", אמר. "ה-CIA מנסה להביא אותי לארצות הברית".

הפגישה איתו נערכה במקום סודי במרכז מוסלמי בלונדון. הוא הגיע למקום עם שומרי ראש, אחרי החלפה סיטונאית של כלי רכב ומכשירי טלפון סלולריים. "בארה"ב אין תמיכה פה אחד במעשים הפסולים של גורמים מסוימים, וזה נכון גם לגבי חיילים בצבא ארה"ב. נשמעים שם קולות של מתנגדים, שהיו רוצים שהדברים ייעשו בצורה אחרת", הסביר אז אסאנג' את מניעיו בחשיפה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

החשיפה הגדולה ב"ויקיליקס" - סיקור מיוחד:

"ויקיליקס מאיימים: ישראל היא הבאה בתור"

ארה"ב הפילה את שרתי "ויקיליקס"?

"מלך סעודיה לוחץ על ארה"ב: לתקוף את אירן"

הדלפות ראשונות מהמסמכים: "אחמדינג'אד הוא היטלר"

רה"מ מתייחס להדלפת מסמכי ויקיליקס: "נחכה ונראה"