מסמכים חדשים של "ויקיליקס": קונדוליזה רייס ביקשה מודיעין על חיילי צה"ל

מזכירת המדינה האמריקנית לשעבר ביקשה משגרירות ארה"ב בישראל לאסוף מידע מודיעיני על עמדת גופי הביטחון בישראל באשר למו"מ חשאי עם הפלסטינים - ובו גם מספרי טלפון ודוא"ל של חיילים, כך עולה ממסמך חדש הנחשף באתר ויקיליקס. עוד במסמך: דרישה לאסוף מודיעין על תשתיות תקשורת, נקודות תורפה והצטיידות בצה"ל

מסמך חדש שהודלף על ידי אתר האינטרנט "ויקיליקס" נחשף הערב לראשונה. המסמך, שחיברה מזכירת המדינה האמריקנית לשעבר, קונדוליזה רייס, עוסק בערוצי משא ומתן חשאיים בין ישראל לפלסטינים.

המסמך הועבר לשגרירות ארצות הברית בישראל, וממנו עולה כי רייס ביקשה לברר את כוונות מנהיגי ישראל והרשות הפלסטינית לערוך משא ומתן חשאי, וכך גם את עמדת שירותי הביטחון בישראל ביחס למשא ומתן עם הפלסטינים.

עוד ביקש המסמך לאסוף מידע מודיעיני אודות תשתיות תקשורת, נקודות תורפה והצטיידות אסטרטגית של ישראל באשר להתנהלות מול הפלסטינים - לצד מוכנות הצבא, מורל החיילים וכוחות המילואים. עוד עולה מהמסמך כי רייס ביקשה לקבל מספרי טלפון, פקס ודואר אלקטרוני של המנהיגים המעורבים ומפקדים בצבא.

אוסטרליה: נעצור מייסד "ויקיליקס"

בתוך כך, מתרחב המצוד אחר מייסד אתר ויקיליקס ג'וליאן אסאנג'. ממשלת אוסטרליה פרסמה צו מעצר נגד ההאקר, יליד המדינה וטוענת כי בכוונתה לעצור אותו. בכך מצטרפת אוסטרליה למצוד שמנהל ה-CIA האמריקני אחר אסאנג'.

עם זאת, באתר "ויקיליקס" מבטיחים כי ההדלפה הגדולה רק בראשיתה. עד כה פורסמו 300 מסמכים בלבד, כשפרטים נוספים ממשיכים להיות מודלפים ברשת. באתר האינטרנט מבטיחים כי גל נוסף של מידע יפורסם הערב.

מי אתה, ג'וליאן אסאנג'?

אסאנג', "פריק" האינטרנט בן ה-39 מאוסטרליה. הוא ייסד את אתר האינטרנט שלו לפני ארבע שנים ומאז נודד בין מדינות, מקפיד להחליף מספרים ומכשירי טלפון ניידים מחשש לחייו.

הוא החל את דרכו כ"האקר" ממוצע בשנות ה-80', ועד מהרה הקים קבוצת האקרים שהצליחה לפרוץ לאתרי אינטרנט ממשלתיים ופרטיים באוסטרליה ובקנדה. הוא ואנשיו נעצרו, הואשמו בעשרות סעיפי פריצה לאתרי אינטרנט - אך שוחררו זמן קצר לאחר מכן.

אך מסתבר שהיו גם שראו במעשיו מודל לחיקוי. בספטמבר השנה נבחר אסאנג' במקום ה-23 ברשימת "50 האנשים המשפיעים בעולם", של המגזין הבריטי "ניו-סטייטסמן". בימים אלו הוא נמצא, על פי דיווחים זרים, בצמרת רשימת אנשי השנה של המגזין "טיים".

"חייבים לנקוט אמצעי זהירות מירביים"

בראשית החודש חשף אתר "ויקיליקס" מאות אלפי מסמכים סודיים על מלחמתה של ארצות הברית בעירק ובאפגניסטן. החשיפה הציבה את ארצות הברית במבוכה רבה, נוכח המידע המסווג. "החשיפה הבאה", הבטיח אז אסאנג', "תהיה גדולה הרבה יותר".

בראיון בלעדי שקיים אסאנג' זמן קצר לאחר החשיפה עם כתבנו בלונדון עמית סגל, סיפר מייסד "ויקיליקס" על שגרת יומו. "אני לא נמלט כדי להגן על חיי, אבל אנחנו חייבים לנקוט אמצעי זהירות מירביים", אמר. "ה-CIA מנסה להביא אותי לארצות הברית".

הפגישה איתו נערכה במקום סודי במרכז מוסלמי בלונדון. הוא הגיע למקום עם שומרי ראש, אחרי החלפה סיטונאית של כלי רכב ומכשירי טלפון סלולריים. "בארה"ב אין תמיכה פה אחד במעשים הפסולים של גורמים מסוימים, וזה נכון גם לגבי חיילים בצבא ארה"ב. נשמעים שם קולות של מתנגדים, שהיו רוצים שהדברים ייעשו בצורה אחרת", הסביר אז אסאנג' את מניעיו בחשיפה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

החשיפה הגדולה ב"ויקיליקס" - סיקור מיוחד:

כל הסודות מחשיפת מסמכי ויקיליקס 

ארה"ב הפילה את שרתי "ויקיליקס"?

"מלך סעודיה לוחץ על ארה"ב: לתקוף את אירן"

הדלפות ראשונות מהמסמכים: "אחמדינג'אד הוא היטלר"

רה"מ מתייחס להדלפת מסמכי ויקיליקס: "נחכה ונראה"