קלינטון: ההדלפה - התקפה על הקהילה העולמית

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד כבר הגיב להדלפה הגדולה בהיסטוריה, והערב מחליט גם הבית הלבן להגיב רשמית. שרת החוץ האמריקנית כינסה הערב מסיבת עיתונאים מיוחדת והתייחסה לנושא, ולא שכחה להתנצל

אחרי ההדלפות - הבית הלבן משיב אש: שרת החוץ האמריקנית הילרי קלינטון כינסה הערב סיבת עיתונאים מיוחדת בה תגיב לראשונה להדלפה הגדולה בהיסטוריה של אתר האינטרנט "ויקיליקס". את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי כאן באתרי האינטרנט של חדשות 2.

שרת החוץ התייחסה להדלפת כרבע מיליון מסמכים ותכתובות שניהלו האמריקנים עם שגרירויות ארה"ב בעולם. "ההדלפה הזו היא התקפה על הקהילה הבינלאומית כולה ולא רק על ארצות הברית".

עוד אמרה קלינטון, כי אינה יכולה לעמוד על נכונות המסמכים או האם מדובר במזויפים. "ממשלת ארה"ב מתנצלת על חשיפה של מידע שאמור היה להיות סודי". קלינטון הבטיחה כי האמריקנים עושים כל שביכולתם כדי שמקרים כאלו לא יישנו.

כל העדכונים על חשיפת הסודות של "ויקיליקס"

מוקדם יותר הגיב לראשונה לחשיפה הגדולה גם נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'אד. "יחסיה של אירן עם שכנותיה לא ייפגעו מהפרסומים", אמר אחמדינג'אד במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בטהרן.

"אנחנו ידידים של המדינות השכנות", אמר אחמדינג'אד. "לא תהיה לזה שום השפעה על היחסים עם מדינות האזור". הנשיא האירני הוסיף ואמר כי הפרסומים הם חלק ממלחמה פסיכולוגית שארה"ב מנהלת כדי להשיג מטרות פוליטיות, וציין: "אין טעם לבזבז זמן על המסמכים האלה".

בכל הקשור לגרעין האיראני, אחמדינג'אד טען שהוא לא מוכן לדון עם מעצמות העולם על העשרת האורניום, אך מוכן לדבר עם הקהילה הבינלאומית על מגעים דיפלומטים. נשיא אירן התייחס גם לחיסול המדען האירני הבוקר בטהרן. "ממשלות המערב והמשטרה הציונית ביצעו את ההתנקשות", לדברי אחמדינג'אד, "הוריתי לגופי הביטחון לאתר את מבצעי הפשע במהירות המירבית".

אחד מחבריה של המפתיעים של אירן, ראש ממשלת לבנון סעד חרירי, מצא את עצמו בלב סערת וויקיליקס . ראש הממשלה הלבנוני, השוהה בביקור בטהרן, הודיע היום כי הוא מתנגד ללחץ הבינלאומי נגד אירן, זאת בתשובה לשאלות עיתונאים עך טענות שעלו בדיווחי "ויקיליקס" בהם נטען שממשלתו תגבה פעולה צבאית נגד אתרי הגרעין האירניים.

החשיפה הגדולה ב"ויקיליקס" - סיקור מיוחד:

כל הסודות מחשיפת מסמכי ויקיליקס

ויקיליקס: "חשש שנשק אמריקני הגיע מטורקיה לאירן"

כך רואה ארה"ב את מנהיגי ישראל

ויקיליקס: "סין תכננה מתקפה ממוחשבת על המערב"

ארה"ב הפילה את שרתי "ויקיליקס"?

הדלפות ראשונות מהמסמכים: "אחמדינג'אד הוא היטלר"

פרופיל: מי אתה, ג'וליאן אסאנג'?