העיתונים החושפים מסבירים: "כך פרסמנו"

5 עיתונים גדולים ברחבי העולם קיבלו מבעוד מועד את המסמכים שהודלפו ל"ויקיליקס". הבוקר הסבירו עורכיהם במאמרי מערכת את הסיבות לפרסום ואת הליך העבודה: "המסמכים מדגישים את המטרות, את ההצלחות, את הפשרות ואת התסכול של הדיפלומטיה האמריקנית", כתבו ב"ניו-יורק טיימס". ה"גרדיאן": העברנו את החומר למחלקת המדינה

מערכות העיתונים הגדולים שפרסמו הלילה, וממשיכים לפרסם, את מאות אלפי המסמכים שחשף אתר "ויקיליקס", מסבירות היום מדוע הן בחרו לפרסם את החומר המסווג ומה כדאי לנו הקוראים לאמץ - ומה לדחות.

כל הסודות מחשיפת מסמכי "ויקיליקס"

עורכי ה"ניו-יורק טיימס", העיתון האמריקני היחיד לו הייתה גישה מוקדמת לחומר, הסבירו כי "קיבלנו גישה למסמכים כבר לפני מספר שבועות". לדבריהם, חשיפת המסמכים נועדה לשרת את האינטרס של כלל הציבור. "המסמכים מדגישים את המטרות, את ההצלחות, את הפשרות ואת התסכול של הדיפלומטיה האמריקנית בדרך שלא יכולה לעבור אחרת", נכתב הבוקר במאמר המערכת בעיתון.

החומרים ניתנו לניו-יורק טיימס, ל"גרדיאן" הבריטי, ל"דר-שפיגל" הגרמני, ל"לה-מונד" הצרפתי ול"אל-פאיס" הספרדי ללא תנאים מוקדמים , מלבד זמן הפרסום. "דר-שפיגל", יש לציין, פרסמו חלק מהמידע באתר האינטרנט שלהם, מוקדם מהצפוי.

ב"גרדיאן" כתבו דברים דומים במאמר מערכת והוסיפו כי "ויקיליקס לא חשפו את מקור המידע. הם לא שיחקו שום תפקיד בהכנות, בעריכה ובכתיבת הכתבות. שיתוף הפעולה עם ויקיליקס הוגבל אך ורק לתאריכי פרסום החומר". העבודה על המסמכים לפי הגרדיאן ארכה "שבועות רבים".

ה"טיימס" לא פרסם מסמכים שעלולים לפגוע בביטחון

למרות שהחומר שניתן להם היה הזה, ניתן היה לראות שכל כלי תקשורת החליט בעצמו מה הוא בוחר להדגיש ולהעלות - בהתאם לצרכים של קהל הקוראים.

11 אלף מהמסמכים שהודלפו ל"ויקיליקס" מסומנים כמסמכים "סודיים". עוד 9,000 "לא נועדו לשיתוף". השאר מוגדרים "כחסויים, או ככאלה ש"לא נועדו לעין הציבור", לפחות לא בשנים הקרובות.

ה"טיימס" כותב שהוא לא פרסם מסמכים שעלולים לסכן את הביטחון הלאומי האמריקני; אחרי סינון ראשוני על ידי העורכים, שלח העיתון לאנשיו של אובמה את המסמכים שהוא מתכוון לפרסם והציע להם להביע דעה או לכתוב תגובה על הפרסומים שעשויים לסכן את ביטחון המדינה או את האינטרסים האמריקנים. בתגובה, דרשו הגורמים בממשל להסיר חלק מהפרסומים. ה"ניו-יורק טיימס" נענה, אך חלקית בלבד.

עורכי העיתון מדגישים שפרסום מידע חסוי הוא לעולם לא משימה קלה. העורכים צריכים לעשות שיקולים משלהם ולקבוע מה עשוי לסכן את הקוראים - ומה עשוי לעניין אותם. "מידע שעלול לשחק לידי האויב לא פורסם", אומרים עורכי ה"טיימס" ומדגישים, "מידע שבמרכזו מבוכה בין אישית או מחלוקת דיפלומטית לא הוסר".

גם ב"גרדיאן" נכתב כי העורכים יידעו את מחלקת המדינה האמריקנית בכל החומר האמור להתפרסם. "הם ציינו כמה דאגות ספציפיות וכמה דאגות כלליות", נכתב.

ב"טיימס" סיכמו שהם מודעים לכך שבכל מקרה - בסופו של דבר כל המסמכים יופצו, גם אם לא בעזרת העיתון האמריקני.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

החשיפה הגדולה ב"ויקיליקס" - סיקור מיוחד:

"ליברמן שינה את עמדת הרוסים כלפי אירן"

אסאנג': "ארה"ב עמדה לתקוף באירן"

ויקיליקס: "חשש שנשק אמריקני הגיע מטורקיה לאירן"

רה"מ על ההדלפות: "יהיה קשה יותר לעבוד"

כך רואה ארה"ב את מנהיגי ישראל

ארה"ב הפילה את שרתי "ויקיליקס"?

הדלפות ראשונות מהמסמכים: "אחמדינג'אד הוא היטלר"

רה"מ מתייחס להדלפת מסמכי ויקיליקס: "נחכה ונראה"

פרופיל: מי אתה, ג'וליאן אסאנג'?

לקראת החשיפה הגדולה: כוננות ספיגה במערב

כך תיראה החשיפה: 260 אלף מסמכים - רובם לא מסווגים