"ארה"ב עמדה לתקוף באירן - הדלפות סיכלו את התקיפה"

האיש המדובר ביותר בעולם, מייסד "ויקיליקס" ג'וליאן אסאנג', דיבר אמש רגע לפני חשיפת המסמכים עם עיתונאים ממקום מחבואו. "ב-2006, 2007, היה ניסיון רציני ללכת למלחמה עם אירן", חשף אסאנג'. "הסיבה שזה לא קרה היא סדרה של הדלפות חשובות שנעשו". לדבריו, מדובר בהדלפות מתוך צבא ארה"ב

מייסד ומנהל אתר ההדלפות "ויקיליקס" הנמלט, ג'וליאן אסאנג', אמר אתמול כי ארה"ב עמדה על סף פתיחת מלחמה עם אירן ב-2006-2007, לולא "הדלפות חשובות", לדבריו, שנעשו באותה תקופה.

כל העדכונים על חשיפת הסודות של "ויקיליקס"

שעות לפני שהוא פרסם מאות אלפי מסמכים אמריקנים רגישים, אמר אסאנג' שהוא מפקפק באמינות צבא ארה"ב בשנים האחרונות. "המגמה העיקרית של אי-מתן הסברים בצבא האמריקני היא מדאיגה, אך למרבה המזל עדיין ישנם אנשים טובים שרוצים לראות שדברים הולכים בכיוון השני והם מוכנים לפעול ולתת לנו חומר", הסביר מייסד "ויקיליקס" בראיון וידאו שהתקיים עמו בעמאן, ירדן, עם ארגון העיתונאים המקומי.

לדברי אסאנג', הממשל האמריקני היה קרוב מאד לפתיחת מלחמה עם אירן במהלך כהונתו של הנשיא ג'ורג' בוש, אך התכניות השתנו בעקבות סדרת הדלפות שנעשו על ידי אנשי מפתח בתוך הצבא. "ב-2006, 2007, היה ניסיון רציני ללכת למלחמה עם אירן וזה לא קרה", אמר אסאנג', שלא ברור היכן הוא שוהה כעת.

"הסיבה שזה לא קרה היא סדרה של הדלפות לא מאסיביות אך חשובות שנעשו", הסביר. הוא ציין חשיפה בעניין של העיתונאי האמריקני סימור הירש בעיתון ה"ניו-יורקר", שלדבריו - "שינתה את התחושות לגבי זה. הידע הזה, אני מניח, השפיע על הגנרלים ומקבלי ההחלטות".

מלך סעודיה וישראל לחצו לתקוף את אירן

ארה"ב, כמובן, איננה לבד: במסמכי "ויקיליקס" שנחשפו הלילה וממשיכים להיחשף בשעות אלה, עולה אירן כשחקן מרכזי ביותר במפת הדיפלומטייה העולמית. כך לדוגמה, פרסם "לה-מונד" הצרפתי כי מלך סעודיה הפעיל לחץ על ארה"ב, לבצע תקיפה צבאית באירן. "הגרדיאן" הוסיף על הפרסום, כי ללחץ הסעודי הצטרפו עוד מנהיגים ממדינות ערב.

עוד נחשף כי שר הביטחון אהוד ברק העריך ביוני 2009 כי ישנו חלון זמן של "בין שישה ל-18 חודשים מעכשיו, כלומר - דצמבר 2010 - בו ניתן לעצור את אירן מרכישת כלי נשק גרעיניים". ב-2009, לפי "לה-מונד", כתב ראש המוסד מאיר דגן לאמריקנים כי המשא ומתן בנושא הגרעין מנוצל על ידי האירנים כדי להרוויח זמן.

מסמך אחר הראה כי ראש המוסד מאיר דגן תכנן להפיל את המשטר באירן באמצעות מרד סטודנטים. ה"גרדיאן" דיווח כי במסמכים שנשלחו למזכירות המדינה משגרירות ארה"ב בתל אביב, נשמע ראש המוסד מאיר דגן מסביר - יחד עם בכירי צבא וממשל נוספים - על דאגותיה של ישראל ועל האסטרטגיה לקראת עימות אם אירן. בהסברים, שחזרו על עצמם שוב ושוב בנחישות, ניכרת גם מוכנותה של ישראל לפעולה צבאית.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

בהכנת הידיעה השתתפו ערד ניר, עמית סגל, אהרון ברנע, אודי סגל ועמית ולדמן 

החשיפה הגדולה ב"ויקיליקס" - סיקור מיוחד:

כל הסודות מחשיפת מסמכי ויקיליקס

ויקיליקס: "חשש שנשק אמריקני הגיע מטורקיה לאירן"

כך רואה ארה"ב את מנהיגי ישראל

ויקיליקס: "סין תכננה מתקפה ממוחשבת על המערב"

ארה"ב הפילה את שרתי "ויקיליקס"?

הדלפות ראשונות מהמסמכים: "אחמדינג'אד הוא היטלר"

פרופיל: מי אתה, ג'וליאן אסאנג'?