כך רואה ארה"ב את מנהיגי ישראל

חשיפת מסמכי וויקיליקס מספקת הצצה נדירה לאופן בו תופסת ההנהגה האמריקנית את המנהיגים בישראל: ציפי לבני מתוארת כמתוסכלת מחוסר שיתוף הפעולה של אולמרט, אך השגריר האמריקני דווקא צופה לה עתיד פוליטי מזהיר. אהוד אולמרט ועמיר פרץ מתוארים לעומת זאת באור פחות מחמיא

איך רואה ההנהגה האמריקנית את המנהיגים הישראלים? מסמכי וויקיליקס מספקים הצצה מעניינת לאופן שבו רואה וושינגטון את ירושלים. כך למשל מתואר ראש הממשלה בנימין נתניהו כמי שמשווה את אירן של היום לגרמניה של 1938 ויושבת ראש האופוזיציה ציפי לבני כמתוסכלת מאהוד אולמרט.

כל העדכונים מהדלפות המסמכים באתר "ויקיליקס"

"גברתי היקרה, החיכוכים בין מנהיגי ישראל החריפו מאז ביקורך האחרון בישראל", כותב בכיר בשגרירות האמריקנית למזכירת המדינה הילרי קלינטון. מערכת היחסים בין אולמרט, לבני ועמיר פרץ בזמן מלחמת לבנון השנייה מתוארת כ"לא מתפקדת". למרות הביקורת החריפה, האמריקנים נזהרים מאוד שלא להראות כמי שמעדיפים מפלגת שלטון אחת על פני השנייה.

ציפי לבני - כוכבת עולה

מי שמתוארת במסמכים ככוב עולה היא דווקא לבני. "היא אומנם מתוסכלת משיתוף הפעולה עם ראש הממשלה אולמרט, אך כוחה עולה ומתחזק", כותב השגריר האמריקני. עוד מתוארת יו"ר האופוזיציה כמי שאינה מאמינה באפשרות להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים ומעדיפה להתמקד בחיזוק הפת"ח על פני החמאס. המסמכים גם חושפים כי לבני ניהלה שיחות עם הפלסטינים על דעת עצמה בערוץ מקביל לראש הממשלה.

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט מתואר כמי שמאבד אט אט את אמון הציבור בגלל "פרשות השחיתות שנחשפות בעיתונים השכם וערב". עוד מתואר אולמרט כמי שמודאג במיוחד מנושא הגרעין האירני. "אולמרט בטוח כי לא ניתן להסכים לאירן גרעינית", נכתב במסמכים.

לשכת אולמרט - מפיצה שמועות על עמיר פרץ

מי שהיה אז שר הביטחון עמיר פרץ מתואר כמנותק לחלוטין ממוקדי קבלת ההחלטות. השגרירות האמריקנית בטוחה כי לשכת אולמרט היא שמפיצה לתקשורת על החלפה צפויה של פרץ, למרות הכחשותיה.

המידע שמעבירים הדיפלומטים האמריקנים על ישראל מגיע בעיקר משיחות סגורות שהם מקיימים עימם. בנוסף הם שואבים מידע מראיונות תקשורתיים ומאנשים שנמצאים בסביבתם של מקבלי ההחלטות.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

החשיפה הגדולה ב"ויקיליקס" - סיקור מיוחד:

ארה"ב הפילה את שרתי "ויקיליקס"?

הדלפות ראשונות מהמסמכים: "אחמדינג'אד הוא היטלר"

רה"מ מתייחס להדלפת מסמכי ויקיליקס: "נחכה ונראה"

פרופיל: מי אתה, ג'וליאן אסאנג'?

לקראת החשיפה הגדולה: כוננות ספיגה במערב

כך תיראה החשיפה: 260 אלף מסמכים - רובם לא מסווגים