ארה"ב הפילה את שרתי "ויקיליקס"?

באתר "ויקיליקס" נערכו מבעוד מועד לכך שהאתר ייפול מהרשת וטמנו את קבצי המסמכים שמפורסמים הערב בקבצים אותם ניתן להוריד מכל מחשב. מהשעה 19:00 נופל האתר תכופות ולא ברור מי עומד מאחורי הפריצה לשרתיו

מי עומד מאחורי ההפלה? החל מהשעה 19:00, שעון ישראל, כמעט ולא ניתן להיכנס לאתר ההדלפות "ויקיליקס", שעומד בראש כותרות כל כלי התקשורת בעולם הערב. ייתכן וזו התשובה לשאלה שרבים שאלו בימים האחרונים - מדוע הממשל האמריקני לא מפיל את שרתי האתר מהרשת?

ב"ויקיליקס" נערכו מבעוד מועד למתקפה. החומר שהעלו מנהלי האתר לא נמצא באתר עצמו - אלא מופיע כקישורים לקבצי "טורנט" שכל גולש יכול להוריד. היערכות נוספת נעשתה באופן של הפצת המסמכים המלאים לעיתונים ברחבי העולם.

"ויקיליקס" ידע כבר הפלות רבות. הממשל האמריקני, כך לטענת המנהל ג'וליאן אסאנג', כבר הצליח להוריד את האתר מהרשת. לכן, עבר "ויקיליקס" דירה משרת לשרת, ממש כמו מייסדו, אסאנג'.

"מלך סעודיה לוחץ על ארה"ב: לתקוף את אירן"

ככל שהשעות נוקפות, מפרסמים עיתוני העולם עוד ועוד פרטים מתוך הדלפת הענק של מסמכי "ויקיליקס": העיתון הצרפתי "לה-מונד" והעיתון הבריטי "גרדיאן" מפרסמים הערב פרקים מתוך המסמכים, שנוגעים ליחסי ישראל-ארה"ב.

לפי הפרסומים, רוב התכתובות מתייחסות למאמציה של ישראל לשכנע את ארה"ב לתקוף את אירן או למנוע ממנה נשק גרעיני. העיתון מביא תכתובות מאישים ישראלים כמו עמוס גלעד, ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון, ראש אמ"ן עמוס ידלין וגם ראש המוסד מאיר דגן.

ב-2009, לפי "לה-מונד", כתב דגן לאמריקנים כי המשא ומתן בנושא הגרעין מנוצל על ידי האירנים כדי להרוויח זמן. "ב-2010", לפי אחד המסמכים, "תהיה לאירן יכולת לייצר אנרגיה גרעינית". דגן עצמו המליץ לאמריקנים לתמוך בהפיכה באירן. לפי מסמך נוסף, ישראל אמורה הייתה או המתינה לאספקת פצצות חודרות בונקרים ב-2010.

והישראלים לא לבד: במסמכי "ויקיליקס" נחשף גם לחץ שהופעל על ידי מנהיגי מדינות ערב בכלל, ומלך סעודיה בפרט, לפעולה צבאית באירן.

עיתון ה"גרדיאן" הבריטי פרסם כי שר הביטחון ברק העריך ביוני 2009 כי ישנו חלון זמן של "בין שישה ל-18 חודשים מעכשיו, בו ניתן לעצור את אירן מרכישת כלי נשק גרעיניים". ברק הוסיף לפי הדיווח, "כל פתרון צבאי יסתיים בהרג אזרחים".

ה"ניו יורק טיימס" פרסם, מתוך המסמכים, כי אירן רכשה טילים ארוכי טווח מקוריאה הצפונית, כאלה שמסוגלים לפגוע גם במערב אירופה.

הדלפות ראשונות: "אחמדינג'אד הוא היטלר"

מוקדם יותר פורסם כי בתכתובת בין דיפלומטים ושגרירים אמריקניים באירופה - נציגי מחלקת המדינה של ארה"ב ברחבי העולם - לבין המטה בוושינגטון, מכונים מנהיגי העולם בכלל, ומנהיגי אירופה בפרט, בשמות לא כל כך ייצוגיים.

בינתיים, שעות לפני פרסום המסמכים, קרס אתר "ויקיליקס" בעקבות מה שמכנים אנשי האתר "מתקפת האקרים". כעבור דקות ארוכות חזר האתר לאוויר. בכל מקרה, המסמכים שיודלפו הועברו כבר ל-5 עיתונים מובילים ברחבי העולם, כך שאין חשש שהפלת האתר תמנע את פרסום המסמכים.

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי מכונה במסמכים האמריקניים, לפי הפרסום, "המלך העירום", ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין מכונה "זכר אלפא", ואילו ראש ממשלתו מדבדב - "חיוור וחסר משמעות".

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד מכונה שם "היטלר", נשיא אפגניסטן חמיד קרזאי הוא "פרנואיד". לפי הדיווח, תכתובות הדיפלומטים חושפות גם את מחלתו המסתורית של שליט קוריאה הצפונית קים ג'ונג איל - כמי שחולה באפילפסיה. עוד נכתב שם כי "לקדאפי, שליט לוב, יש בלונדינית שופעת אותה הוא מחזיק כאחות".

"אובמה מעדיף להביט מזרחה מאשר מערבה"

העמוד הראשון של עיתון ה"דר-שפיגל" הגרמני יפרסם בבוקר חלק ניכר מהמסמכים, יחד עם עוד 4 עיתונים חשובים ברחבי העולם: "ניו יורק טיימס" האמריקני, "גרדיאן" הבריטי, "אל-פאיס" הספרדי ו"לה-מונד" הצרפתי. לפחות על פי מה שיפורסם ב"דר שפיגל", נראה שהאמריקנים יודעים יותר על גרמניה מאשר הגרמנים עצמם. לפי הדיווח, היה לארה"ב סוכן בתוך המפלגה הליברלית הגרמנית, מפלגה שהיום מהווה חלק מהקואליציה המרכיבה את ממשלת גרמניה.

עוד ייחשף במסגרת המסמכים, כי "אובמה מעדיף להביט מזרחה מאשר מערבה", כלומר -מבחינתו, אירופה היא לא פרטנר אלא סוג של שותף נחות מדרגה שנייה, לא כמו ארה"ב עצמה.

בסך הכל, מדובר בחומר שיביך מאוד את ארה"ב. בשלב זה אין גילויים מביכים עבור ישראל, אבל ייתכן מאד ש"דר-שפיגל" עוסק בעיקר בענייני אירופה, והמסמכים על ישראל יודלפו בנפרד.

רה"מ מתייחס להדלפת המסמכים: "נחכה ונראה"

בהתבטאות ראשונה בנושא מסמכי ויקיליקס אמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "מקובל שיש פער בין מה שנאמר בפומבי ומה שנאמר בפרטי, אבל לגבי ישראל הפערים אינם גדולים". הוא הוסיף: "באשר למדינות אחרות, הפערים מאוד-מאוד גדולים".

"במגעים עם ארצות-הברית לא הייתה התייחסות ספציפית למה שייחשף, ואני לא יודע אם האמריקנים הספיקו לברר מה יש שם", הוסיף ראש הממשלה, שסייר בדרום לרגל הקמת הגדר שאמורה למנוע כניסית פליטים ממצרים לישראל. "נחכה ונראה", סיים את ההתייחסות.

מוקדם יותר היום, ניסה פעם נוספת הממשל האמריקני למנוע את פרסום מיליוני המסמכים באתר האינטרנט ויקילקס, על ידי פנייה ישירה למנהליו. היועץ המשפטי של מחלקת המדינה כתב לג'וליאן אסאנג' כי פרסום המסמכים עלול "לסכן חיי אדם".

בהכנת הידיעה השתתפו ערד ניר, עמית סגל, אהרון ברנע, אודי סגל ועמית ולדמן

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

החשיפה הגדולה ב"ויקיליקס" - סיקור מיוחד:

"מלך סעודיה לוחץ על ארה"ב: לתקוף את אירן"

הדלפות ראשונות מהמסמכים: "אחמדינג'אד הוא היטלר"

רה"מ מתייחס להדלפת מסמכי ויקיליקס: "נחכה ונראה"

פרופיל: מי אתה, ג'וליאן אסאנג'?

לקראת החשיפה הגדולה: כוננות ספיגה במערב

כך תיראה החשיפה: 260 אלף מסמכים - רובם לא מסווגים