כל הסודות מחשיפת מסמכי "ויקיליקס"

מסמכי "ויקיליקס" ממשיכים להיחשף: ברק התייעץ עם מצרים וראש הרשות אבו-מאזן לפני היציאה ל"עופרת יצוקה", ארה"ב מזהירה מפני ממשלתו הקיצונית של ארדואן וגם: ממשל סין תכנן מתקפה ממוחשבת על המערב. כל סודות "ויקיליקס"

יותר מ-250 אלף מסמכים ותכתובות של מחלקת המדינה האמריקנית נחשפו, וממשיכים להיחשף, באתר "ויקיליקס", בעיתון הצרפתי "לה-מונד", העיתון הבריטי "גרדיאן", העיתון האמריקני "ניו-יורק טיימס", העיתון הגרמני "דר-שפיגל" והעיתון הספרדי "אל-פאיס" - במה שמכונה, "ההדלפה הגדולה בהיסטוריה".

רוצים לקבל עוד עדכונים על הסודות שנחשפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

במשרד ההגנה האמריקני מתגוננים. בתגובה רשמית של שר ההגנה רוברט גייטס נאמר כי מדובר בתכתובות בין נציגי ארה"ב בלבד - ולא בעמדות אמריקניות רשמיות.

במפלגה הרפובליקנית תוקפים בחריפות בעקבות פרסום המסמכים. חבר במפלגה אמר כי יש להכריז על "ויקיליקס" כארגון טרור. "הארגון מזיק למאמצים ולאינטרסים האמריקניים ויש לסגור אותו", הסביר וקרא לפעול מול ג'וליאן אסאנג' כמו שפועלים מול ארגוני טרור.

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו היה אחד המנהיגים הראשונים ברחבי העולם להגיב לפרסומים. בוועדת העורכים השנתית בת"א, אותה העברנו בשידור חי כאן בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט, אמר כי "בסך הכל אינני חושב שההשפעה לאורך זמן תהיה טובה לכיסוי של עניינים דיפלומטים משום שהמערכת הדיפלומטית של מעצמת העל ארה"ב תצמצם את החשיפה ויהיה להם קשה יותר להכניס דיווחים למסמכים".

"אנחנו התנסינו בזה כבר", הוסיף ראש הממשלה. "כל ישראלי יודע שמסמכים דולפים. אנחנו התאמנו עצמנו למציאות של הדליפה. זה השפיע על העבודה שלנו מה אנו אומרים בפגישות, מי נכנס לפגישה.... הכלל שלי הוא פשוט: אם אתה מוסיף אדם מעל 3 אנשים, אתה מעלה את הסיכוי להדלפה. אם אתה רוצה להבטיח דליפה, אתה פשוט מכנס פורום רחב. אין ספק שיהיה לנו יותר קשה לעבוד".

הסודות שנחשפו:

רייס ביקשה מודיעין על חיילי צה"ל: מזכירת המדינה האמריקנית לשעבר ביקשה משגרירות ארה"ב בישראל לאסוף מידע מודיעיני על עמדת גופי הביטחון בישראל באשר למו"מ חשאי עם הפלסטינים - ובו גם מספרי טלפון ודוא"ל של חיילים, כך עולה ממסמך חדש הנחשף באתר ויקיליקס. עוד במסמך: דרישה לאסוף מודיעין על תשתיות תקשורת, נקודות תורפה והצטיידות בצה"ל.

ב-2006 הייתה ארה"ב על סף תקיפה באירן: את המידע הזה חשף אסאנג' עצמו בשיחת וידאו עם עיתונאים ירדנים, רגע לפני פרסום המסמכים ברחבי העולם. לדבריו, ארה"ב עמדה לפתוח במלחמה עם אירן אך הדבר נבלם בגלל הדלפות "חשובות" שהתרחשו באותה תקופה.

ארה"ב חוששת שנשק אמריקני הגיע לאירן דרך טורקיה: שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס הביע בתחילת השנה חשש מכך שמספר חברות פרטיות מייבאות ומייצאות נשר מאירן, בניגוד לסנקציות של האו"ם. "טורקיה קיבלה 181 מטולי רימונים מסוג MK19 בשנת 1995. אנו לא יודעים אם מטולים אלה הם בין המטולים שהועברו לאירן כחלק מעסקה", אמר.

ארגון הביון האמריקני, ה-CIA, ריגל אחרי מנהיגים ישראלים: על שגרירות ארצות הברית בישראל הוטלה משימה לאסוף כמה שיותר מיד על ההנהגה הישראלית, כולל פרטים אישיים, מספרי טלפון ותקשורת טלפונית. השגרירות כינתה את ההנהגה בממשלת אולמרט כ"לא מתפקדת", כך מפרסם היום העיתון "הארץ". עוד נכתב במסמכים כי ציפי לבני אינה מאמינה באפשרות להגיע להדבר קבע עם אבו-מאזן.

צה"ל לא מבקש אישורים מהממשלה: מסמכי ויקיליקס חושפים לעג אמריקני לקשר שבין הדרג המדיני לצבא בישראל. האמריקנים טוענים כי צה"ל יוצא למבצעים צבאיים משמעותיים מבלי ליידע את שר הביטחון או הדרג המדיני.

מלך סעודיה לחץ על ארה"ב לתקוף את אירן: "לה-מונד" פרסם כי מלך סעודיה הפעיל לחץ על ארה"ב, לבצע תקיפה צבאית באירן. "הגרדיאן" הוסיף על הפרסום, כי ללחץ הסעודי הצטרפו עוד מנהיגים ממדינות ערב.

הילרי קלינטון ביקשה להפעיל מרגלים: לפי הפרסומים, ארה"ב הרחיבה את תפקידם של הדיפלומטים האמריקנים ברחבי העולם ובאו"ם, והורתה להם גם לאסוף מודיעין על בכירים בארץ בה הם מוצבים. המידע שהדיפלומטים היו אמורים לאסוף, על פי הדיווח ככל מספרי "נוסע מתמיד", לו"ז ומידע אישי נוסף. לפי הפרסום, מזכירת המדינה האמריקנית הורתה לרגל אחרי לא אחר ממזכ"ל האו"ם באן קי-מון.

רוסיה הציעה עסקת נשק לישראל: רוסיה הציעה לישראל מיליארד דולרים עבור טכנולוגיית מל"טים מתקדמת. בכלל זה הציעו הרוסים גם את ביטול עסקת טילי ה-S300 עם אירן. מאחר והעסקה האחרונה בוצעה, יש להניח כי עסקת המל"טים לא יצאה לפועל.

איך מכנה ארה"ב את מנהיגי העולם? נשיא צרפת ניקולא סרקוזי מכונה במסמכים האמריקניים, לפי הפרסום, "המלך העירום", ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין מכונה "זכר אלפא", ונשיאו מדבדב כונה - "חיוור וחסר משמעות". נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד מכונה שם "היטלר", נשיא אפגניסטן חמיד קרזאי הוא "פרנואיד". לפי הדיווח, תכתובות הדיפלומטים חושפות גם את מחלתו המסתורית של שליט קוריאה הצפונית קים ג'ונג איל - כמי שחולה באפילפסיה. עוד נכתב שם כי "לקדאפי, שליט לוב, יש בלונדינית שופעת אותה הוא מחזיק כאחות".

ברק העריך - עד סוף 2010 לאירן תהיה פצצה גרעינית: שר הביטחון אהוד ברק העריך ביוני 2009 כי ישנו חלון זמן של "בין שישה ל-18 חודשים מעכשיו, כלומר - דצמבר 2010 - בו ניתן לעצור את אירן מרכישת כלי נשק גרעיניים". ב-2009, לפי "לה-מונד", כתב ראש המוסד מאיר דגן לאמריקנים כי המשא ומתן בנושא הגרעין מנוצל על ידי האירנים כדי להרוויח זמן.

מובארק על נתניהו - בחור אלגנטי שלא יכול לקיים הבטחות: בין השאר נחשף במסמכים כי אחד משליחי ארה"ב דיווח לוושינגטון שנשיא מצרים מובארק כינה את ראש ממשלת ישראל, "בחור אלגנטי שלא יכול לקיים הבטחות".

ארה"ב הפעילה סוכן בתוך המפלגה הליברלית הגרמנית: המפלגה מהווה כיום חלק מהקואליציה המרכיבה את ממשלת גרמניה. ה"דר שפיגל" דיווח עוד כי במסמכים נכתב ש"אובמה מעדיף להביט מזרחה מאשר מערבה", כלומר -מבחינתו, אירופה היא לא פרטנר אלא סוג של שותף נחות מדרגה שנייה, לא כמו ארה"ב עצמה.

ארה"ב סיפקה, או הייתה אמורה לספק ישראל פצצות חודרות בונקרים: לפי אחד המסמכים, ישראל אמורה הייתה או המתינה לאספקת פצצות חודרות בונקרים בשנת 2010.

אירן רכשה טילים מקוריאה הצפונית: ה"ניו יורק טיימס" פרסם, מתוך המסמכים, כי אירן רכשה טילים ארוכי טווח מקוריאה הצפונית, כאלה שמסוגלים לפגוע גם במערב אירופה.

ראש המוסד תכנן להפיל את המשטר באירן באמצעות מרד סטודנטים: עוד פורסם כי אחת מהצעותיו של ראש המוסד דגן נגד אירן, הייתה להפיל את המשטר מבפנים, באמצעות הצעירים. ההצעה הייתה שמרד סטונדטים יפיל את ממשל אחמדינג'אד.

ממשל סין תכנן מתקפה ממוחשבת על המערב: איש קשר סיני דיווח לפי אחד המסמכים לשגרירות ארה"ב בסין כי הממשל תכנן הפרעה במערכות הענקית "גוגל" במדינה. התקלה ב"גוגל" הייתה רק חלק, לפי הדיווח, ממתקפה סינית מתוכננת על מחשבי המערב.

ישראל ניסתה לתאם את "עופרת יצוקה" עם הפלסטינים ומצרים: במברק שנשלח משגרירות ארה"ב בישראל נכתב כי "ברק אמר שהממשלה (בישראל) התייעצה עם מצרים ועם פת"ח לפני מבצע 'עופרת יצוקה' ושאלה אם הן יהיו מוכנות לשלוט ברצועת עזה לאחר תבוסת חמאס". לפי הדיווח, בתכתובת צויין שישראל קיבלה "לא" משני הצדדים.

תורמים סעודים ממנים ארגון טרור, ביניהם אל-קעידה: בחלק מהמסמכים מוכח כי תורמים סעודים הם המממנים העיקריים של ארגוני טרור מוסלמים-סונים כמו אל קעידה. לפי מסמך אחר, "קטאר היא 'הגרועה באזור' מבחינת מאמצים למניעת טרור.

ישראל נחושה לבצע פעולה צבאית באירן: ה"גרדיאן" דיווח כי במסמכים שנשלחו למזכירות המדינה משגרירות ארה"ב בתל אביב, נשמע ראש המוסד מאיר דגן מסביר - יחד עם בכירי צבא וממשל נוספים - על דאגותיה של ישראל ועל האסטרטגיה לקראת עימות אם אירן. בהסברים, שחזרו על עצמם שוב ושוב בנחישות, ניכרת גם מוכנותה של ישראל לפעולה צבאית.

אי אפשר לסמוך על ממשלתו של ארדואן: לפי "דר-שפיגל", במסמכים נחשף כי לדעת ארה"ב, למשרד החוץ הטורקי תחת שלטונו של רג'יב טאיפ ארדואן, "יש הערכה מועטת לפוליטיקה מחוץ לאנקרה". האמריקנים, לפי הפרסום, מאמינים כי בכירים רבים במפלגתו של ארדואן הם חברים בארגון "האחים המוסלמים".

משפחת המלוכה נגד ארה"ב: לפי ה"גרדיאן", חברים במשפחת המלוכה הבריטית התייחסו לנציגים האמריקניים ב"התנשאות". כמו כן, חבר במשפחת המלוכה הביע הערות "לא-נאותות" על מערכת אכיפת החוק הבריטית ועל מדינה זרה אחרת.

אירן הבריחה נשק ללבנון באמבולנסים של הסהר האדום: ה"גרדיאן" מדווח כי המסמכים חושפים שארגון הסהר האדום העביר חמושים ותחמושת ללבנון בזמן מלחמת לבנון השנייה. הסהר האדום, כך לפי דיווחים, מכחיש את הטענות.

המוסד - לנתק את סוריה מלבנון: ראש המוסד מאיר דגן מאמין שהסורים חוזקו ממלחמת לבנון השנייה, ודחף בשיחה עם בכיר אמריקני למאמץ בינלאומי לאכוף את החלטות האו"ם לגבי לבנון, כאמצעי לניתוק סוריה מהשפעת אירן. לדעתו האישית של דגן, לפי אותה שיחה, המאמצים לקדם את ממשלתו של סלאם פיאד ייכשלו, ודרושה "גישה חדשה לגמרי" עם הפלסטינים.

ארה"ב הציבה פצצות אטום בטורקיה: על פי מסמכים דיפלומטים מסווגים, הציב הצבא האמריקני במשך שנים כ-200 ראשי נפץ גרעיניים בבסיסים בגרמניה, הולנד, בלגיה וטורקיה.

סטירה לאחמדיג'אד: מפקד משמרות המהפכה, הגנרל עלי ג'עפרי, סטר לאחמדינג'אד במהלך ויכוח לוהט בישיבת המועצה הצבאית העליונה. ג'עפרי, כך סיפרו המדליפים, סבר שהנשיא תומך יותר מדי בחופש העיתונות ולא היסס להגיב בכוח.

בהכנת הידיעה השתתפו ערד ניר, עמית סגל, אהרון ברנע, אודי סגל ועמית ולדמן 

החשיפה הגדולה ב"ויקיליקס" - סיקור מיוחד:

"ליברמן שינה את עמדת הרוסים כלפי אירן"

אסאנג': "ארה"ב עמדה לתקוף באירן"

ויקיליקס: "חשש שנשק אמריקני הגיע מטורקיה לאירן"

רה"מ על ההדלפות: "יהיה קשה יותר לעבוד"

כך רואה ארה"ב את מנהיגי ישראל

ארה"ב הפילה את שרתי "ויקיליקס"?

הדלפות ראשונות מהמסמכים: "אחמדינג'אד הוא היטלר"

רה"מ מתייחס להדלפת מסמכי ויקיליקס: "נחכה ונראה"

פרופיל: מי אתה, ג'וליאן אסאנג'?

לקראת החשיפה הגדולה: כוננות ספיגה במערב

כך תיראה החשיפה: 260 אלף מסמכים - רובם לא מסווגים