הדלפות ראשונות מהמסמכים: "אחמדינג'אד הוא היטלר"

שער העיתון הגרמני "דר-שפיגל" של מחר דלף לרשת, ונראה שהמסמכים שיפרסם הלילה "ויקיליקס" יעוררו סערה גדולה. בין השאר, כינו אנשי מחלקת המדינה האמריקנית את סרקוזי "מלך עירום", את פוטין "זכר אלפא" ואת קדאפי "מי שמחזיק בלונדינית שופעת בתור אחות". בינתיים: "ויקיליקס" קרס בעקבות מתקפת האקרים - וחזר לאוויר

שעות לפני החשיפה הרשמית - מתחילים לדלוף ציטוטים מתוך מסמכי ויקיליקס: בתכתובת בין דיפלומטים ושגרירים אמריקניים באירופה - נציגי מחלקת המדינה של ארה"ב ברחבי העולם - לבין המטה בוושינגטון, מכונים מנהיגי העולם בכלל, ומנהיגי אירופה בפרט, בשמות לא כל כך ייצוגיים.

בינתיים, שעות לפני פרסום המסמכים, קרס אתר "ויקיליקס" בעקבות מה שמכנים אנשי האתר "מתקפת האקרים". כעבור דקות ארוכות חזר האתר לאוויר. בכל מקרה, המסמכים שיודלפו הועברו כבר ל-5 עיתונים מובילים ברחבי העולם, כך שאין חשש שהפלת האתר תמנע את פרסום המסמכים.

הערב החל מ-23:30: משדר מיוחד בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט, עם חשיפת המסמכים החדשים

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי מכונה במסמכים האמריקניים, לפי הפרסום, "המלך העירום", ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין מכונה "זכר אלפא", ואילו ראש ממשלתו מדבדב - "חיוור וחסר משמעות".

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד מכונה שם "היטלר", נשיא אפגניסטן חמיד קרזאי הוא "פרנואיד". לפי הדיווח, תכתובות הדיפלומטים חושפות גם את מחלתו המסתורית של שליט קוריאה הצפונית קים ג'ונג איל - כמי שחולה באפילפסיה. עוד נכתב שם כי "לקדאפי, שליט לוב, יש בלונדינית שופעת אותה הוא מחזיק כאחות".

"אובמה מעדיף להביט מזרחה מאשר מערבה"

העמוד הראשון של עיתון ה"דר-שפיגל" הגרמני יפרסם בבוקר חלק ניכר מהמסמכים, יחד עם עוד 4 עיתונים חשובים ברחבי העולם: "ניו יורק טיימס" האמריקני, "גרדיאן" הבריטי, "אל-פאיס" הספרדי ו"לה-מונד" הצרפתי. לפחות על פי מה שיפורסם ב"דר שפיגל", נראה שהאמריקנים יודעים יותר על גרמניה מאשר הגרמנים עצמם. לפי הדיווח, היה לארה"ב סוכן בתוך המפלגה הליברלית הגרמנית, מפלגה שהיום מהווה חלק מהקואליציה המרכיבה את ממשלת גרמניה.

עוד ייחשף במסגרת המסמכים, כי "אובמה מעדיף להביט מזרחה מאשר מערבה", כלומר -מבחינתו, אירופה היא לא פרטנר אלא סוג של שותף נחות מדרגה שנייה, לא כמו ארה"ב עצמה.

בסך הכל, מדובר בחומר שיביך מאוד את ארה"ב. בשלב זה אין גילויים מביכים עבור ישראל, אבל ייתכן מאד ש"דר-שפיגל" עוסק בעיקר בענייני אירופה, והמסמכים על ישראל יודלפו בנפרד.

רה"מ מתייחס להדלפת המסמכים: "נחכה ונראה"

בהתבטאות ראשונה בנושא מסמכי ויקיליקס אמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "מקובל שיש פער בין מה שנאמר בפומבי ומה שנאמר בפרטי, אבל לגבי ישראל הפערים אינם גדולים". הוא הוסיף: "באשר למדינות אחרות, הפערים מאוד-מאוד גדולים".

"במגעים עם ארצות-הברית לא הייתה התייחסות ספציפית למה שייחשף, ואני לא יודע אם האמריקנים הספיקו לברר מה יש שם", הוסיף ראש הממשלה, שסייר בדרום לרגל הקמת הגדר שאמורה למנוע כניסית פליטים ממצרים לישראל. "נחכה ונראה", סיים את ההתייחסות.

מוקדם יותר היום, ניסה פעם נוספת הממשל האמריקני למנוע את פרסום מיליוני המסמכים באתר האינטרנט ויקילקס, על ידי פנייה ישירה למנהליו. היועץ המשפטי של מחלקת המדינה כתב לג'וליאן אסאנג' כי פרסום המסמכים עלול "לסכן חיי אדם".

בהכנת הידיעה השתתפו ערד ניר, עמית סגל, אהרון ברנע, אודי סגל ועמית ולדמן

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

החשיפה הגדולה ב"ויקיליקס" - סיקור מיוחד:

רה"מ מתייחס להדלפת מסמכי ויקיליקס: "נחכה ונראה"

פרופיל: מי אתה, ג'וליאן אסאנג'?

לקראת החשיפה הגדולה: כוננות ספיגה במערב

כך תיראה החשיפה: 260 אלף מסמכים - רובם לא מסווגים